Jestli jste ještě nebyli na zumbě a máte rádi tanec, určitě ji vyzkoušejte. Tento taneční fitness program vytvořil kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Zumba představuje aerobní trénink, v němž se střídají pomalé a rychlé skladby.

dancing-women-1431085-1278x821

V smíchovské pobočce Factory Pro ji připravuje Michal Šubr a stejně jako jeho ostatní hodiny patří zumba k nejoblíbenějším lekcím.

Přestože se jedná o taneční choreografii, nemusíte se bát přijít na lekci, i když jste úplní začátečníci nebo jste už třeba dlouho netancovali.

image3„Spousta lidí v Česku při cvičení řeší to, co si o něm ostatní myslí,“ říká Michal Šubr. „Když se nechytají dokonale, mají pocit, že si toho ostatní všímají a hodnotí je. Ale ono to tak není. Všichni tančí a nějak se to museli naučit. Zumba se u nás tančí už dlouho a řada písniček se opakuje, když přijdete po měsíci, najdete nové maximálně jeden dva songy, jinak je všechno stejné. Navíc neexistuje žena, která by neuměla tancovat.

U zumby si každý může dělat, co chce. Jde o to, poslouchat hudbu, užívat si to a jen tak si tancovat. Není vůbec dobře sledovat ostatní, jestli tančím stejně nebo jak při tom vypadám…

Různé druhy cvičení a jejich obliba se mění v různých vlnách. Nyní je období, kdy se nejvíc posiluje. Je ale prima občas vypnout a neřešit, kolik spaluju kalorií, jestli budu mít obrovské svaly, perfektní postavu. Já se snažím, aby lidi hodinu zumby nebrali tak vážně. Myslím si, že nejlíp se hubne tancováním a sexem. Nerad vidím ženy v posilovně, jak dřou na strojích. Ano, dneska je kult dokonalého těla, ale důležitá je i ženskost. Lekce zumby by měla být poskládaná tak, aby to bylo kardio cvičení. U mě to tak je, moje hodiny jsou vážně makačka.“

Jak jste se dostal k tanečním lekcím?

image4Dříve jsem závodně tancoval latinsko – americké a standardní tance. Pak jsem začal přibírat a nudit se a řešil jsem to tím, že jsem začal doma cvičit podle videa Olgy Šípkové aerobik a vystudovoval jsem kurz. Když jsem se usoudil, že bych již mohl vést nějaké lekce, oslovil jsem Factory Pro na Černém Mostě, kde měl studiové hodiny na starosti Vašek Krejčík. Ten mi nasadil zpočátku lekce v sobotu ráno. Na mou první hodinu přišly dvě holky! Jedna z nich chodí dodnes… Postupně se lekce začaly skvěle rozvíjet.

Zumba, to je zábava a tanec. Cvičím ji od roku 2008, kdy ji tady nikdo nedělal a nebyl na ni nikdo připraven. Pak ale vypukl boom a cvičili ji všichni. Lekce se skládá se z několika tanců a záleží na každém instruktorovi, jak ji povede. Měla by obsahovat merenge, salsu, bachatu, elektronický pop, latino pop, moderní skladby. Neměla by být  pouze z jednoho druhu tance. Každý instruktor si platí povinně poplatek za licenci od Zumba Fitness, za který dostává každý měsíc CD a každý druhý měsíc DVD s hudbou a choreografiemi. Čím dál tím víc se mi ale stává, že se mi hudba nebo choreografie nelíbí a vymýšlím si sám. Nové písničky pak na lekcích učím tak, že nejprve ukážu kroky dopředu a pak jedeme společně. Moje lekce je složena z rychlejších písniček a trvá hodinu a půl.

Přijďte se podívat, jste srdečně zváni!

 

Několik zastavení Trendy Age ve Factory Pro:

15.11. Factory Pro se vrací na Smíchov, trendy-age.cz/factory-pro-se-vraci-na-smichov/

30.12. Spalte vánoční kalorie ve vodě, trendy-age.cz/factory-pro/

19. 1. Velká novoroční soutěž o členství ve Factory Pro, trendy-age.cz/soutez-o-permanentky-do-factory-pro/

24.2. Les Mills GRIT trendy-age.cz/factory-pro-vydejte-ze-sebe-maximum/

18.4. Zumba je pro všechny, kdo rádi tančí

23. 5. Jóga pro každého

Written by Kateřina Novotná