Oyster Perpetual Day-Date, symbol kvality a prestiže a hodinky, které vyráběné výhradně ze zlata nebo platiny představují špičku hodinářského mistrovství značky Rolex, byly první náramkové hodinky, jenž zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem.lowdownload-img2

 

Když Rolex věnoval své sto padesáti tisícé hodinky D. D. Eisenhowerovi, vžilo se pro ně označení “prezidentské“. Později je nosili také američtí prezidenti Lyndon B. Johnson a Ronald Reagan a více státníků, vůdčích osobností a vizionářů než kterékoli jiné hodinky na světě.

Nová generace Oyster Perpetual Day-Date 40

OYSTER PERPETUAL DAY-DATE 40

Minulý rok uvedl Rolex novou generaci svého nejprestižnějšího modelu. Nový model Day-Date 40 má pouzdro zvětšené na 40 mm a nový mechanický kalibr 3255, který posouvá standardy chronometrické přesnosti a definuje nový status tzv. Superlativního chronometru (označení, jež zavedl Rolex v padesátých letech dvacátého století pro elitní řadu svých chronometrů).

Nový model Day-Date čítá 14 patentů a jeho obousměrný perpetuální rotor je dvojnásob přesný než požadují pravidla a kritéria Oficiálního švýcarského institutu pro testování chronometrů (COSC). Rolex tak dostává mimořádnosti vyjádřené pojmem „Superlative Chronometer“. Nová generace Day-Date s novým kalibrem se také ve srovnání s předchozí generací pyšní o 50 procent vyšší rezervou nátahu, která nyní činí přibližně 70 hodin.

Čtyři provedení nového modelu jsou elegantní, klasická a nadčasová. Model s platinovým pouzdrem má ledově modrý číselník s diagonálním křížkovým vzorem, verze z bílého zlata je doplněna stříbřitým číselníkem, provedení z růžového zlata Everose doplňuje béžovo-zlatý číselník a pouzdro ze žlutého zlata má číselník v odstínu Champagne.

President bracelet with crownclasp - Day-Date 40

Prezidentský náramek

Již pro své první uvedení v roce 1956 získal model Day-Date také prestižní prezidentský náramek. Je vyráběn výhradně ze zlata nebo platiny a je charakteristický spojením tří půlkruhových článků. Náramek poslední generace Day-Date byl doplněn o keramické vsadky mezi články, které ještě zvyšují jeho ohebnost a odolnost.

Hodinářský průkopník Rolex

PRESIDENT BRACELET WITH CROWNCLASP

Značka Rolex světu představila mnoho inovací, které později převzal celý hodinářský průmysl. Rolex jako první uvedl náramkové hodinky s vodotěsným pouzdrem (1926), opatřil náramkové hodinky samonatahovacím systémem s perpetuálním rotorem, jež se roztáčí pohybem ruky a samočinně tak hodinky natahuje (1931), přidal na pozici 3 na číselníku okénko, v němž se zobrazuje datum (1945 a později v roce 1953 okénko ještě vylepšil přidáním zvětšovací tzv. Kyklopovy čočky) a v roce 1956 přidal okénko na pozici 12, v němž se zobrazuje den v týdnu celým slovem. Všechny tyto inovace sledovaly co nejpřesnější chod hodinek a nejlepší přehlednost číselníku. Model Day-Date s na první pohled čitelným ukazatelem data i dne v týdnu dovedl moderní náramkové hodinky k dokonalosti. Společnost Rolex si patentovala mechanismus, kdy rotující disky o půlnoci posouvají informaci o dni a datu o jednu pozici vpřed, a to v rámci několika tisícin vteřiny. Hodinky Day-Date dnes nabízejí možnost vybrat si zobrazení dne v týdnu z 26 jazyků.

Written by Jana Veselá