Katka Bímanová je Studio manager Factory Pro a ve své práci má skutečně na čem stavět. V oboru fitness pracuje už 25 let jako profi instruktorka, pořadatelka jednodenních akcí, víkendových i týdenních pobytů se cvičením a zároveň je manažerkou vzdělávání Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, kde již téměř 20 let organizuje rekvalifikační kurzy a na mnoha školeních i vyučuje. V současné době se k těmto všem aktivitám stará i o kompletní management týkající se skupinových lekcí, instruktorů, rozvrhu i akcí v pražském fitness Factory Pro.

_DSC1285 (kopie)

Skupinových lekcí je stále více, mění se skutečně jejich náplň?

V době, kdy jsem začínala, jsme pod pojmem „skupinové lekce“ znali pouze Aerobic, poté dlouho nic a následovala Kalanetika. Nabídka pouze těchto cvičebních stylů nahrávala vysoké návštěvnosti na všech lekcích, ale i na všech akcích, které nabízely aktivní využití volného času. Tím, jak vývoj postupuje, cvičení se začalo rozdělovat do různých stylů a lidé si začali vybírat typ cvičení podle svého naturelu – dynamické, pomalé, taneční, silové atd. Pro instruktory to mimo jiné znamenalo, že musí získat více informací o nejnovějších trendech. Začalo se tedy vyjíždět ven a také se začaly kongresy pořádat u nás. V současné době mají klienti obrovský výběr ve volnočasových aktivitách, což pro instruktory přináší velký tlak nejen na volbu, co se naučit, jak to správně prezentovat, ale i na neustálé doplňování si svého vzdělání. Je potřeba stále sledovat trendy a orientovat se v nich – prostě být „in“.

Katka v pohybuCo je tedy v současné době nejoblíbenější?

V dnešní době jsou hitem různé autorizované programy. Pravdou ale je, že tyto programy v principu vycházejí ze starých dobrých základů, ať už to bylo cvičení v Sokole, klasický Aerobik, klasická jóga, bojová umění, či „kruháče“ v tělocvičnách s využitím improvizovaných pomůcek …. Nu, a to vše bývá zabaleno do „krásného obalu“ v podobě barevných atraktivních pomůcek, poskládáno do různých choreografií a prezentováno pomocí skvělého marketingu.

Které programy to jsou?

Těch je nepřeberné množství, některé jsou méně známé, některé více… Velký boom zaznamenala např. taneční Zumba, ale je tu i spojení karate a boxu Taebo, elegantní spojení klasického baletu a tance Port De Bras, nebo neobvyklé spojení pilatesu a boxu – Piloxing či novinka Deepwork, což je skupinový funkční trénink. Nu a do stále širšího podvědomí českých klientů se dostávají programy Les Mills, které ve světě frčí již více jak dvacet let a nabízejí širokou paletu autorizovaných cvičebních stylů – od cvičení s nakládacími činkami, přes taneční programy, až po lekce na kolech. Bohužel, provozování těchto programů je pro fitness studia finančně náročné – platí se nejen za licenci, ale i čtvrtletní platby za novou choreografii – proto zatím není toto cvičení rozšířeno po celé ČR, ale hlavně v Praze a Středočeském kraji.

Havl. BrodMůže začít cvičit skutečně každý, kdo má chuť a je zdravý, bez ohledu na věk?

Začnu trochu ze široka …. Moje motto je, že není špatných cvičenců, pouze špatných cvičitelů. To znamená, že pokud cvičitel nedovede, svým verbálním i neverbálním vedením, správně naučit prvky a jejich techniku, případně u některých lekcí naučit choreografii, či správně motivat, pak je možné, že příchozího klienta od lekce odradí a dotyčný může dojít k mylnému názoru, že „tohle cvičení není pro mě“.

Každý cvičební styl má své a každý člověk má jinou prioritu a jiný cíl. Ti, kteří předcvičují pomalé formy cvičení, by se neměli „ošklebovat“ nad druhými, kteří si chodí „zaskákat“, a naopak, ti, kteří vedou dynamické lekce, by neměli mít pocit, že druzí se na té podložce „jen válejí“. Každý instruktor by měl do sebe s pokorou vsáknout co nejvíce vzdělání, nic neodvrhnout, ale vzít si z toho to dobré. Náročnost pro něj je v tom, že musí vědět, PROČ to tak je, ne pouze něco slepě přijmout a prezentovat to.
A z toho vyplývá odpověď na vaši otázku … – ano, pokud ZDRAVÝ klient natrefí na kvalitního instruktora, pak je možné absolvovat lekci, „na kterou má chuť“, např. i bez ohledu na věk. Je potřeba, aby klient byl seznámen s cílem lekce a uvědomil si, co si přeje a co je pro to třeba.

Capro showJaké je věkové složení skupinových lekcí?

To záleží na stylu cvičení i na osobnosti instruktora a určitě neplatí, že na mladé instruktory chodí jen mladí klienti, či na staré jen starší klienti. Jsou instruktoři, kteří zvládnou průřez celou věkovou kategorií a jsou tací, u nichž některá z věkových kategorií převažuje.
Paradoxní však je, že čím jsem starší, tím víc docházím k názoru, že nevím přesně, kdo se dá označit jako „starší“ klient. Já osobně jsem na place 25 let a mnoho „starších dam“ mi na lekce dochází po celé toto čtvrtstoletí. A některé z nich díky tomu, že pravidelně cvičí, zvládají lekce, na které když přijde netrénovaná mladá dívka, po deseti minutách to vzdá, protože už nemůže. KDO je v tomto případě ten „starší“? Já mám to štěstí a velmi si toho považuji, že na svých lekcích mám průřez všemi věkovými kategoriemi – od 15 let až po 65 a většina z nich se na mě i při té fyzické námaze dokonce směje.

ChorvatskoCo byste doporučila starším dámám, zvyklým cvičit, aby se cítily dobře mezi ostatními?

První předpoklad je ten, že je dotyčná dáma zdravá a pokud má případně nějaký zdravotní problém, tak, ať jí lékař poradí, která aktivita je pro ní vhodná. Další doporučení se týkají všech – ať starších či mladších ….

Je dobré určit si cíl, čeho chceme pohybovou aktivitou dosáhnout, a podle toho si pak vybrat cvičební styl. A důležité je si uvědomit, že skupinová lekce je sport, který potřebuje trénink. Tento fakt se, bohužel, často opomíjí – člověk přijde na lekci a když mu to hned napoprvé nejde, příště nepřijde. Co ale uděláte, když vyzkoušíte tenis a nepůjde vám? Ve většině případů si necháte radit od zkušenějšího parťáka, či si vezmete trenéra a postupně si jednotlivé údery trénujete. Skupinové lekce jsou sport jako každý jiný, který potřebuje trénink, aby z toho měl člověk radost. Tu první část – učení, trénování – je nutné překonat, tedy najít v sobě silnou vůli. A vyhráno máme, když na cvičení jdeme ne proto, že MUSÍME, ale proto, že CHCEME.

Hlavní omezení, zda jít nebo nejít na aerobní cvičení, bývá u starších ročníků především v jejich hlavě. Pokud je ale jejich zdravotní stav dobrý, není důvod tam nejít.

Jabloneckā lātoChodí k vám i muži?

Já osobně předcvičuji několik cvičebních stylů a podle toho se liší i návštěvnost na jednotlivých lekcích. Nejvíce jich je na programech Les Mills, na lekci Bodypump, kde se cvičí s nakládacími činkami, muži docházejí i na Bodybalance, kde převažuje jóga a v menším počtu se objevují i na Bodystylingu a Pilatesu. A i přesto, že na lekci jsou v drtivé většině ženy, tak musím přizpůsobit komunikaci, protože jeden chlap mezi nimi, mě změní koncovku –i na –y …

Nikdo by se neměl bát přijít, je možné začít v jakémkoliv věku, najít si instruktora, se kterým se budu cítit dobře. Vyzkoušet si jich několik a vybrat toho, kdo vyhovuje vedením lekce a mentalitou. A potom vydržet, nevzdávat při první chvíli, kdy má pocit, že mu něco nejde.

Několik zastavení Trendy Age ve Factory Pro:

15.11. Factory Pro se vrací na Smíchov, trendy-age.cz/factory-pro-se-vraci-na-smichov/

30.12. Spalte vánoční kalorie ve vodě, trendy-age.cz/factory-pro/

19. 1. Velká novoroční soutěž o členství ve Factory Pro, trendy-age.cz/soutez-o-permanentky-do-factory-pro/

24.2. Les Mills GRIT, trendy-age.cz/factory-pro-vydejte-ze-sebe-maximum/

18.4. Zumba je pro všechny, kdo rádi tančí,  trendy-age.cz/zumba-pro-milovniky-tance/

14. 7. Nevím přesně, kdo je „starší“ klient

 

Written by Lenka Soukupová