Jít si zacvičit s osobním trenérem, sám do fitka nebo zajít na skupinovou lekci? Toto dilema řeší většina těch, kteří začínají cvičit. Skupinové lekce mají své velké výhody: je jich hodně, takže se na nějakou zajímavou trefíte i bez velkého plánování, cvičíte v partě a dobrý trenér dovede i pohlídat, abyste cvičili dobře. Všechny pobočky pražského Holmes Place kromě klasických lekcí tipu pilates, jóga či třeba aquafitnes nabízejí jako jediné v Česku program Les Mills.

 Něco málo z historie

Jde o cvičení, které se skládá z osmi odlišných cvičebních programů. Ty zahrnují základní fitness disciplíny, jsou jednoduché a vhodné pro všechny ženy a muže, v každé kondici a ve všech věkových kategoriích. Jeho autory jsou Les a Coleen Millsovi, kteří jej vyvinuli již v roce 1968 na Novém Zélandě. Do svého týmu vzali i svého syna Phillipa, a tak získali i o generaci mladší pohled na celý program. Výsledkem bylo osm odlišných cvičebních programů s odlišnou intenzitou a náročností choreografií. Každý si v nich najde ten svůj, nabízejí se vytrvalostní, silové, kondiční, taneční, protahovací i relaxační koncepty.

Pokud ale chcete na sobě skutečně zapracovat, je nutné je kombinovat, říká koordinátor studiových lekcí Lukáš Pokorný.

Koordinátor studiových lekcí Lukáš Pokorný

Dá se říci, jaká je koncepce studiových lekcí?

Studiové lekce se dělí na tři části: kardiolekce, silové a Body and Mind. Pokud se někdo chce rozvíjet pomocí skupinových lekcí a jde mu o to, aby ho někam posunuly, musí se věnovat komplexně všem třem částem. Není možné si říci: potřebuju svaly, a tak budu chodit jen na lekce zaměřené na sílu. Pak sice možná bude mít svaly, ale nenatáhne ruce, protože chybělo protahování – na to jsou lekce Body and Mind, a nevyjde do schodů, protože se zadýchá, chybí mu totiž ona kardiosložka.

Není to ale tak, že třeba ty kardiolekce se hodí spíše pro mladší? Myslela jsem si, že na ty starší jsou zaměřeny spíše lekce Body and Mind?

Tak to určitě ne, nejstarší trenérce na světe, která se věnuje Les Mills, je 73 let, a nejstarší trenér v mém týmu nedávno oslavil 65 let. A ten se věnuje především Body Pump, což je silová záležitost. BODYATTACK©, což je nejtěžší kardio cvičení, se kterým mám problém třeba i já, cvičí i 55 letá trenérka.

Pokud se tedy někdo rozhodne pro studiové tréninky, musí si uvědomit, proč to vlastně dělá. Propojení všech tří složek je důležité a bez toho trénink postrádá smysl.

Podle čeho si tedy mám vybrat studiovou hodinu, když pomineme časovou dostupnost?

U studiové lekce je velmi důležitý lektor. Nikdy se nevrátíte na hodinu k trenérovi, který vám byl nesympatický. Potvrdilo se mi, že pokud mám trenéry, kteří jsou dobří a tím pádem i oblíbení, pak pokud jim dám do rozvrhu lekci s názvem „Jezení banánů“, lidé na něj přijdou a tu hodinu s ním budou jíst banán. Musíte si tedy vybrat nejen koncept, ale i trenéra, se kterým je vám dobře. Jedině pak je šance na úspěch. Je to stejné jako u každého jiného tréninku, musí být pravidelný, a pokud budete muset chodit někam, kde se necítíte dobře, nevede to k ničemu.

Když chce někdo začít se studiovkami, jak na to? Má si jich vyzkoušet více a pak se rozhodnout, nebo mu někdo poradí, které by zrovna pro něj byly vhodné?

Nejlepší je samozřejmě vyzkoušet si co nejvíce, ale dobře víme, jak málo času lidé mají. Proto chystáme takzvané introductiondays, kdy si každý bude moci vyzkoušet během 60 minut pět skupinových lekcí. Bude to určeno pro stávající členy Holmes Place i pro všechny ostatní, kteří by chtěli u nás začít cvičit. Každá ukázka bude mít pětiminutový úvod a pak pět minut, kdy si budete moci vyzkoušet tento typ cvičení. A pro ty, kdo jsou na tom časově úplně špatně, připravujeme LessonGuide ©, což je knížečka, kde bude rozdělení a popis lekcí včetně tepových frekvencí, ke kterým se v průměru během cvičení přiblíží.

Kolik druhů cvičení v tuto chvíli nabízíte?

Nyní máme 25 druhů cvičení. Jsou i rovnoměrně rozděleny do tří hlavních skupin a každý by měl umět najít svou lekci i svého lektora.

Q2 2015 Social Tiles GRIT (GIRL IMAGE)Dá se říci, co je nejoblíbenější?

Aktuálně je to BODYPUMP©, silová lekce, a odpovídá to i aktuálnímu trendu. Navíc má asi i nejviditelnější výsledky, když člověk chodí pravidelně, pak se viditelně vyrýsuje. Druhé v pořadí je BODYBALANCE ©, které vychází z tai-či, pilates a jógy, je však postaveno komerční formou.  Díky tomu se nemusí nikdo cítit špatně, že neudělá obtížnou asánu, všechno může zvládnout, ale na druhé straně program nabízí i možnosti, jak si to ti pokročilí mohou udělat těžší a těžší. Stále stoupající oblibu zaznamenává BODYATTACK ©, to je náročné cardio, velmi účinné.

Co je náplní vaší práce?

Je toho hodně, základem je ale koncepčně sestavit rozvrh tak, aby lidé našli vše, co od nás očekávají. Musím tedy přizpůsobit nabídku poptávce. K tomu jsem vytvořil software, díky němuž mám o této poptávce přehled, a který dává pak skladbě rozvrhu hlavu a patu. Druhá část je nabírání nových instruktorů, hledání nových talentů a vytipování, na co se hodí. Zabývám se i event marketingem, organizováním akcí, které k nám přivedou nové zájemce, a navázal jsem i úspěšnou spolupráci s firmou Reebok, která se dobře rozvíjí… Kromě toho působím i jako trenér lekcí spinningu a Body Bump.

Máte představu, kolik lidí využívá skupinové lekce?

U nás mohou návštěvníci jít buď do posilovny, nebo na skupinovou lekci, nebo do Spa. A my víme, že 43% lidí, kteří projdou turnikety, jde na skupinovku, zbytek jde na masáž, do fitka nebo do Spa.

IMG_5222Jaké novinky připravujete?

V tuto chvíli je pro nás nejdůležitější dotáhnout k dokonalosti kvalitu skupinových lekcí. Například na Andělu začínáme se zdravotními hodinami pod vedením fyzioterapeutů. Snažíme se, aby tato hodina vedla k tomu, aby lidé odcházeli a měli zdravější záda, lepší posazení páteře, aby se cítili dobře.

Dále se chceme zaměřit více na starší klientelu, přemýšlíme tedy o dalším programu Les Mills – například BODYVIVE © či BODYSTEP ©. To jsou programy frekvenčně na nižší úrovni, nejsou tak náročné jako ty, které již máme zavedeny, ale i přesto jsou stál dobře účinné a zvládají je lidé bez rozdílu věku.

 

Seriál o Energy Smíchov na Trendy Age:

8.5. Holmes Place: Energy Smíchov se představuje

https://trendy-age.cz/holmes-place-energy-smichov/

8.6. Posilovna nebo cvičení s vlastní vahou těla?

https://trendy-age.cz/energy-smichov-posilovna/

9.7. Skupinové lekce včetně unikátních Les Mills

http://holmesplace.cz/energy-smichov.c/cs/

Written by Kateřina Novotná