Základem smíchovské pobočky Holmes Place je samozřejmě posilovna. Po pořádném zahřátí v kardio zóně můžete přejít dále, do prostoru plného nejmodernějších strojů na jedné straně a volného prostoru s žíněnkami, TRX pásy a podobně, na straně druhé. Určitě se ale nepouštějte do cvičení sami, bez konzultace s trenérem. Ten na základě vyšetření a informací, které od vás získá, vám sestaví správný tréninkový plán – aby vaše snaha nevyšla naprázdno.

_DSC1272 (kopie)

 

O tom, jak vlastně cvičit, jsem si povídala s Michaelou Kalkatovou.

Míša (27 let) vystudovala Fakultu tělovýchovy a sportu UK a hned po dokončení se stala trenérkou ve smíchovské pobočce Holmes Place. Dnes má velkou skupinu svých klientů, kteří na ni nedají dopustit, a zároveň působí jako Master Trenér Energy Smíchov.

Míša Kalkatová, Master Trenér Energy Smíchov

„Cílem tréninků je naučit klienty, aby dovedli ovládat své vlastní tělo. Řada z nás sedí osm hodin v práci u počítače, a to se samozřejmě negativně projevuje na našem těle. V trénincích proto volím spíše cvičení s vlastní vahou těla s použitím různých pomůcek, jako je bosu, míče, TRX.“

Jaká je představa klientů, když přijdou poprvé?

Vstupní konzultace v Holmes Place začínáme diagnostikou, kdy rozebereme jejich držení těla, popřípadě určíme zdravotní tělesné dysbalance, a potom si povídáme o jejich cíli. 90% žen chce redukovat a zpevnit tělo, muži zase chtějí nabrat svalovou hmotu. Často ale přicházejí lidé se zdravotními problémy a komplikacemi, například bolesti bederní části páteře, které vznikají z ochablého břicha, kyfóza – kulatá záda, nebo může jít i o různé stavy po úrazech.

Po úvodní konzultaci tedy zhodnotíme vše a řekneme si, čeho je reálné dosáhnout a za jak dlouho. Jak často je potřeba chodit cvičit, jaký je další individuální plán, kdyby si chtěli ještě něco přidat nebo již dělají další sport.

 

Jak probíhá vaše další spolupráce?

Cvičení předchází zahřátí v kardio zóně

S většinou klientů cvičím každou jejich hodinu osobně. Mám denně tréninky asi s deseti lidmi, kteří si individuálně zajdou třeba na běžecký pás, na kolo nebo na některé skupinové lekce, ale konkrétní cvičení pak probíhá se mnou. Záleží pak na každém, zda zvolí se mnou půlhodinovou nebo hodinou lekci.

Jaký je váš osobní program?

S tréninky začínám v šest hodin ráno a trvají většinou tak do dvanácti. Pak mám čas pro sebe, kdy si jdu nejprve sama zacvičit, protože během tréninku se naplno věnuji klientovi a sama necvičím. Samozřejmě, že cvik předvedu, ale pak musím dávat pozor, aby jej prováděl správně – pro co největší účinnost. V tom vidím nevýhodu skupinových lekcí, kdy cvičitel předcvičuje s ostatními a nemůže se tak dobře věnovat tomu, zda jsou cviky prováděny správně. Když si jdu zatrénovat já sama, začnu zahřátím asi 30 minut na páse, poté jdu do posilovny a tam se věnuji té části svého těla, u které cítím aktuálně potřebu. Teď například se zaměřuji na břicho a přidávám záda nebo nohy. Cvičím převážně s vlastní vahou těla, na strojích prakticky vůbec.

Pohled do posilovny

Vždycky jsem si myslela, že základem posilování je cvičení na strojích…

To bylo hodně dříve, nyní se přechází stále více na cvičení odstraňující různé tělesné dysbalance a posílení core – středu těla, ve trénincích se nyní využívá spíše cvičení s  vlastní vahou těla ve všech možných jiných polohách, než je sed. Málokterý trenér dnes s vámi cvičí už jen na strojích . Občas ale přijde někdo, jehož představa je právě zaměřena na stroje, tomu pak postavíme tréninkový plán a ukážeme, jak se cviky správně provádí.

Jste vedoucí trenérů, co to všechno znamená?

Mám na starosti práci trenérů, a dále chod a čistotu fitnes centra. Vybírám nové trenéry, pak je zaškoluji, děláme různé semináře a školení pro nové trenéry, která se týkají nejen cvičení, ale i vystupování před klienty. Starám se o stav pomůcek, o nakupování nových, o nové klienty a jejich zkušební tréninky. S vedením probírám různé strategie, dále kontroluji práci jednotlivých trenérů.

 

Co děláte, když máte volno?

Míša odpočívá zásadně v pohybu

Neumím moc odpočívat, jdu si většinou zaběhat, zaplavat nebo si něco zahrát – volejbal, basket, tenis. Volna ale moc nemám, jsem v práci od pondělí do soboty. Mám štěstí, že práce je zároveň můj koníček, že mě skutečně baví.

Co byste doporučila novým zájemcům o trénink v Energy Smíchov?

Na počátku je pro každého nového klienta důležité, aby využil možnosti, kterou dává Holmes Place zdarma, a to je vstupní konzultace s trenérem. Naučí se s ním cvičit správně, neublíží si a trénink bude mít smysl. Je dobré probrat zároveň i způsob stravování, říci si nějaký výživový plán.

Je moc dobře, když se někdo rozhodne začít cvičit a něco pro sebe udělat, ale je důležité začít pod dohledem profesionála, aby to dělal správně a mělo to smysl.

 

 

Seriál o Energy Smíchov na Trendy Age:

8.5.  Holmes Place: Energy Smíchov se představuje

https://trendy-age.cz/holmes-place-energy-smichov/

8.6.  Posilovna nebo cvičení s vlastní vahou těla?

3.7.  Skupinové lekce včetně unikátních Les Mills

 

 

http://holmesplace.cz/energy-smichov.c/cs/

 

Energy Smíchov, foto Petr Soukup jun.

V Energy Baru najdete i různé freshe, smoothies a ovoce
V Energy Baru najdete i různé freshe, smoothies a ovoce
Na zahřátí před tréninkem
Na zahřátí před tréninkem
Pohled od baru do posilovny
Pohled od baru do posilovny

Written by Kateřina Novotná