Hotelové restaurace se většinou potýkají s určitým stigma, nicméně u horských podniků by měla být situace jiná než ve městě (už jen proto, že samostatné restaurace se zde vyskytují pomálu).  V tomto směru opravdu dělají svému oboru čest Erlebachova bouda a Hotel Olympia. A nejen ony.

restaurace_stul

Návštěva moderní designové restaurace v Erlebachově boudě je povinností, i kdybyste zde nebyli ubytováni. Nabízí nádherný výhled, ale hlavně příjemné posezení u dobrého jídla. Menu je citlivým mixem místní a mezinárodní kuchyně. Kdo má rád maso, bude obzvláště potěšen – od ryb, přes drůbež, až po hovězí na několik způsobů. 2)Designov† restaurace Erlebachova boudaZkuste třeba specialitu šéfkuchaře: hovězí špalek sous-vide s bazalkovo-bramborovým pyré a restovanou zeleninou. Nechybí ani zvěřina, ať již v podobě klasického guláše s domácími perníkovými knedlíky a nebo steaky z krkonošského jelena. Um zdejšího kuchaře prověří Erlebachův „Bejk“ Burger z hovězího masa, domácí sezamovou brioškou a hranolky Julienne. Pro vegetariány jsou tu buď saláty, špecle na několik způsobů nebo třeba kuskus.

Za zmínku stojí nejen vlastní Erlebachovo pivo, které zde čepují, ale také aperitiv (nebo digestiv) zvaný Houbovice. Nechutná po houbách, jak byste si mohli myslet, ale připomíná variantu Becherovky. Opravdu lahodný! Najíte se skvěle a díru do rozpočtu vám tato návštěva neudělá – polévky za 50 Kč, hlavní jídla od 155 do 300 Kč (steak ze svíčkové).

DSC_7470_1V Olympii si také můžete dopřát výhled za každého počasí, jelikož má jak letní, tak zimní terasu. Snídaně formou bufetu jsou bohaté, pohostí vás zde i domácími koláči. Jak tomu bývá u kvalitních restaurací, hlavní menu není obsáhlé, ale zato se pak každému jídlu pečlivě věnují. Vsadili zde na oblíbená jídla mezinárodní kuchyně, takže si pochutnat můžete třeba na buvolí mozzarele, kyperském sýru halloumi, tatarském bifteku, chřestové saltimboce s vepřovými medailonky a holandskou omáčkou, spaghettách aglio, oglio e peperoncino nebo Caesar salátu.

Šéfkuchař doporučuje vyzkoušet třeba chřestovou saltimboccu s vepřovými medailonky a holandskou omáčkou nebo srnční medailonky ze hřbetu s madeirou, sladku mrkví a růžickovou kapustou se špekem. Cenová hladina jídel se pohybuje od 160 Kč, až po 440 Kč (srnční medailonky). Čepují zde (mimo jiné) vynikající pivo z Rodinného pivovaru Hendrych ve Vrchlabí a ve vinotéce najdete moc pěkná vína.

img.obrazky.czHotelovou restauraci, kterou byste neměli ve Špindlerově Mlýně minout je Orange le Moon v hotelu Bedřiška. (Ten mimochodem také patří do prvních pěti na TripAdvisoru.) Na první pohled se od ostatních odlišuje čistým a jednoduchým designem á la severské země a velmi nápaditým menu, na němž našly své místo i takové mořské pochoutky jako mušle sv. Jakuba či humr. Šéfkuchař zkouší zajímavé kombinace a sklízí za to potlesk svých strávníků. Už jen při čtení řádků se vám sbíhají sliny: kachní prsíčko s hruškovou omáčkou, hovězí roštěná na kroupovo-špenátovém rizotu, vepřová panenka na krému z pečených paprik… Porkmy z grilovaného masa a ryb si zde můžete sestavit i podle chuti s přílohami a omáčkami, jaké vy sami rádi. Předkrmy začínají na 159 Kč, hlavní jídla na 229 Kč. Nejvíce zaplatíte za humra – 999 Kč.

img.obrazky.cz-2Restaurace, v níž si doslova polebedíte, se jmenuje Lebeda a najdete ji v Bedřichově. Nevelká, dřevěná s proskleným štítem a velmi útulná za denního světla i při blikajících svíčkách. Tento podnik jako by sem z nebe spadl. Není součástí žádného hotelu, stojí si osaměle uprostřed borového hájku, a přesto budí pozornost u všech gurmetů. Jídla jsou potěšením jak pro oko, tak pro chuťové pohárky a dala by se definovat jako česká klasika s osobitým twistem. Posuďte sami: terinka z hovězí židovské svíčkové se zeleninou, cibulovou marmeládou; houbové taštičky s vepřovou panenkou, karamelovým zelím, šalotkovým tvarohem, maštěné škvarkovým sádlem s cibulí; rajčatové rizoto s pikantní klobáskou a modrým sýrem. Na závěr si můžete dát tradiční dukátové buchtičky s vanilkovým krémem nebo šišky s mákem a pak už se jen odvalíte pod stromy relaxovat. Předkrmy začínají na 155 Kč, hlavní jídla na 185 Kč.

A ještě něco navíc

img.obrazky.cz-4Když už se do Špindlerova Mlýna za gastronomickými zážitky vypravíte, přidáme ještě pár tipů. Potřebujete-li důvod k pořádnému výšlapu, poskytne vám je Pivovar Paroháč na Luční boudě. Nový majitelé si jej zde vaří sami a vy můžete absolvovat prohlídku i s ochutnávkou (40 minut, 150 Kč). Vaří zde klasický světlý či polotmavý ležák, tmavý či pšeničný speciál a svrchně kvašené pivo britského typu Indian Pale Ale. Chcete-li se ponořit ještě hlouběji, zkuste pivní lázně.

Vlna gastronomických festivalů se nevyhnula ani tomuto horskému středisku. Chcete-li se dozvědět, „Jak se vaří v Krkonoších“, pak do Špindlerova Mlýna zavítejte v období od 26. do 28. srpna. A na konci října, 29.10., přijeďte ještě na Medové slavnosti s tradičním jarmarkem.

Written by Klára Smolová