Znojemské kulturní léto nabídne program pro děti, večerní chill out party u rotundy, koncerty, divadlo, tematické prohlídky, tančírnu a posezení u cimbálové muziky. Dva měsíce programu i letos představí letní tipy na každý den pro Znojmáky i přijíždějící turisty. „Znojmo je vyhledávaným místem pro strávení klidného výletu či dovolené. V posledních letech se rozšířila nabídka gastro podniků, různých zážitkových atrakcí, a proto se snažíme právě frekventované letní měsíce zatraktivnit programem, který potěší každého. Ať je to Hradební pondělí, úterý s cimbálovou muzikou, páteční party u rotundy, tematické prohlídky v několika dnech nebo divadelní představení a další různé koncerty. Nově v programu Znojemského kulturního léta přibydou dny Divadlo v ulicích a tančírna,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

 

Střílení z luku nebo sokolnická ukázka, to budou Hradební pondělky

Prázdninové víkendy bývají náročné. Právě proto letní program ve Znojmě nabízí Hradební pondělí v Jižním hradebním příkopu pod Vlkovou věží, které představí pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku, přehlídku zbraní a zbroje, historické vojenské ležení a šermířské souboje. Hradební pondělí začíná vždy v 10 hodin a doplňuje tak tematickou prohlídku hradebního opevnění, na kterou se mohou návštěvníci vydat od dubna do října denně v 9.30 a 13.30.

DJ chill out party u rotundy, cimbálové muziky a tančírna se usídlí na ulici Hradní a u rotundy sv. Kateřiny

Výhled konkurující mořským letoviskům je jednoznačně od rotundy sv. Kateřiny. Každý prázdninový pátek od 18.30 hodin se rozezní DJ sety performerů DJ Gat Electra, DJ Martin Gabi a DJ Pawouček. A plážová lehátka? Ty máme. Úterý s cimbálovou muzikou se dá vystihnout jen jedním slovem, a to je fenomén. Letos se vždy v podvečerním čase u Enotéky na ulici Hradní představí Cimbálová muzika Anotnína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan, Cimbálová muzika Grossianka, Cimbálová muzika Neoveská, Cimbálová muzika Tája a Brněnský čárový orchestr. Novinkou v letošním programu jsou tančínry pod vedením Taneční skupiny Single na ulici Hradní. Zazní kubánské rytmy, kolemjdoucí ale zhlédnou také kroky folklórních tanců.

Divadlo v ulicích a tradiční představení

Pravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také divadelní představení. Program nabídne znojemský Divadelní spolek Rotunda s rytířskou komedií Ženichové, a to v prostředí hradbního příkopu u Střelniční věže. Přístup na představení bude z ulice Kollárova a z dolního parku. Příběh pod názvem Tucet podob ženy pak představí Divadlo2-15, a to na nádvoří znojemského podzemí. Poprvé Znojemské kulturní léto nabídne program Divadlo v ulicích. Od 22. do 24. srpna ožije ulice Hradní pouličními představeními. Vždy v 10 a 18 hodin.

Odbila devátá hodina, zahlásí ponocný v centru města

Devátou hodinu večerní ohlásí každé pondělí, středu a pátek v centru Znojma ponocný. Osobnost, která měla v dávných dobách za úkol držet stráž města v čase, kdy jeho obyvatelé spí, je známá spíše z pohádek a pověstí. Jeho trasa povede od turistického informačního centra na ulici Obrokové, přes Masarykovo náměstí na ulici Mikuláškou, k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec zpět na ulici Obrokovou. V historickém centru města se návštěvníci mohou projít také s průvodcem, a to při různých tematických prohlídkách jako moderní architektura, pověsti města, nebo poklady královského města pro dětské návštěvníky.

Tradiční jezdecké představení s koncertem na nádvoří hradu

Ve čtvrtek 11. července v 17 a 19 hodin se na nádvoří znojemského hradu odehraje představení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Diváci se mohou těšit na atraktivní jezdecké výkony, kaskadárské kousky, letos s tématem Římští jezdci a germánská princezna. Právě Štvanci patří k nejvýraznějším kaskaderským souborům, což dokazuje několik filmových spoluprací u nás i v zahraničí, ale například také účinkování v průvodu a turnajích na Znojemském historickém vinobraní.

Letní program nabídne spoustu dalších kulturních akcí jako třeba Slavnosti okurek, Hudební festival Znojmo, Šramlfest nebo různé zážitkové programy. Více najdete už nyní na webu Znojemské Besedy nebo v tištěné podobě na TIC Obroková a TIC Louka.

 

Written by Kateřina Novotná