Proč utrácet peníze za luxusní šampaňské, když nám stejné potěšení může dopřát kvalitně připravený klasický sekt. Právě s touto myšlenkou vzniklo sdružení českých a moravských výrobců sektů, kteří loni na podzim uspořádali první festival tohoto ušlechtilého šumivého nápoje. Druhý ročník „Dne klasického sektu“ se koná v pondělí 23. listopadu 2015 v hotelu Grandior.
„Na podzim loňského roku byl založen spolek „Klasický sekt“ sdružující české a moravské producenty a distributory klasických sektů vyráběných tradiční metodou kvašením v lahvi. Zakládající členy spolku spojilo hluboké přesvědčení, že tento tradiční vinařský produkt si zaslouží mnohem větší pozornost, než mu byla doposud věnována,“ vysvětluje majitel kavárny Café Colore Martin Novák, který celou akci organizuje a věří, že rozpoutá malou českou bublinkovou revoluci.
Klasický sekt je moderním nápojem, který není určen pouze jako doprovod slavnostních příležitostí. „Chceme vybudovat novou tradici, podobně jako se to podařilo například u svatomartinských vín. Sekty jsou totiž krásná a zajímavá vína a určitě stojí zato začít je více poznávat a pít,“ domnívá se Martin Novák, který na letošní Den sektu pozval celou řadu odborníků.
V rámci edukativních seminářů určených pro odbornou veřejnost vystoupí například docent Josef Balík ze Zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně, o servisu šumivých vín bude přednášet viceprezident Asociace sommeliérů ČR Libor Nazarčuk, zatímco technologických otázek spojených spíše s výrobou sektů se bude týkat přednáška Vladimíra Hříbala.
V 18 hodin začne volná degustace pro širokou veřejnost, které se zúčastní na 20 prestižních tuzemských výrobců sektů, například spoluzakladatelé spolku „Klasický sekt“ vinařství PROQIN z Velkých Němčic nebo Sekt Jan Petrák, dále vinařství Bohemia sekt, Vinselekt Michlovský, Kolby, Vinařství Vajbar a další. Zajímavý večer také obohatí jedinečná show finalistů Mistrovství ČR v sabrage, tedy v sekání hrdel sektů nejrůznějšími nástroji.