Současná tvář německé metropole je tvořena širokými pulsujícími bulváry, kruhovými objezdy, moderními stavbami s restauracemi a obchody, stejně tak jako zákoutími s půvabnými hospůdkami a kavárnami. Berlín je asi nejbližší skutečné velkoměsto, které máme na dosah ruky, a ponořit se do jeho atmosféry může být návykové…IMG_4381

 

Hlavní nádraží

I když se do Berlína vydáte autem či letadlem, na hlavní nádraží se zajděte podívat, stojí to za to.IMG_4410

Bylo otevřeno v roce 2006 na místě původního berlínského nádraží u řeky Sprévy nedaleko Humboldtova přístavu, které přestalo již před léty plnit svou funkci.

Stavba trvala celých deset let a stála 700 milionů euro. Nádražní budova se skládá z celkem pěti pater, z nichž dvě slouží dopravě, v ostatních jsou obchody, úřady a podobně.

IMG_4411Horní podlaží (ve výšce 10 metrů nad úrovní terénu) je určeno městské a regionální dopravě, v hloubce 15 metrů pod úrovní terénu se nachází nástupiště (8 kolejí) pro dálkovou dopravu. Nechybí ani přístup do stanice metra.

Na třech podlažích s plochou kolem 15 000 m² najdete asi 80 obchodů, butiků, restaurací a dalších zařízení. Dvě mostní budovy napříč přes hlavní halu poskytují 42 000 m² plochy různým úřadům.

 

Arte Luise Kunsthotel

Jestliže se hodláte ubytovat v hotelu, Arte Louise Kunsthotel je zajímavá volba.

IMG_4375Má vynikající polohu – asi 500 od Braniborské brány, a určitě se nemusíte bát neosobní hotelové atmosféry. Hotel je zasvěcen méně známým německým umělcům, každý pokoj má svůj konkrétní příběh a z něj pak vychází i jeho design. Například pokoj, napodobující půdní garsonku chudého básníka Carla Spitzwega, je zařízen v posledním patře se stropními trámy, na stěnách visí jeho klobouk, sako i hůl, v dekoraci je i propálený bílý ručník a na skříni najdete jeho plášť. Přestože zařízení působí na první pohled stroze, pokoj je velmi útulný a skvěle se v něm spalo.

IMG_4258Café Böse Buben Bar

Nedaleko od Arte Louise Kunsthotelu byste neměli minout malou a útulnou kavárnu Böse Buben (U zlobivých kluků), která se během večera mění v rušný bar. Domácký pocit z interiéru vytváří stěny obložené knihovnami, lavice s mnoha polštáři a originální netuctové nádobí, v němž se servíruje čaj, káva i pokrmy. Provoz začíná už v deset ráno snídaněmi, které vycházejí vstříc všem, kdo strávili celou noc v ruchu velkoměsta. Jejich podávání končí totiž až ve dvě odpoledne. Zatímco přes den zde dostanete především skutečně výbornou kávu či silný zázvorový čaj s domácím medem, večer vám barman zručně namíchá jakýkoliv koktejl si řeknete…

IMG_4406Pamětní kostel císaře Viléma

je místem, kde se minulost a současnost potkává snad nejblíže. Najdete jej na Kurfürstendammu kousek od známé stanice ZOO. Kostel byl v listopadu 1943 zasažen při bombardování a zůstalo jen torzo hlavní věže, které místo původních 113 metrů měří pouze 65. Po skončení války byl postaven kostel nový, který těsně přiléhá k věži a zbytku kostela. Na jedné straně s ním sousedí osmiúhelníková síň, na straně druhé pak šestihranná věž. Celá stavba patří k nejvýznamnějším protiválečným pomníkům města.

fernsehturm-berlin-1211430-1600x1200Alexandrovo náměstí

je odrazem rozdělení města v době studené války, socialistická architektura mu příliš nepomohla. Málokdo si dnes uvědomí, že toto místo bylo před 2. světovou válkou plné luxusních klubů a restaurací, kde zpívala například i Marlene Dietrich. Za návštěvu při hezkém počasí ale určitě stojí televizní věž, která se stala dominantou města, a najdete zde i hodně zajímavých obchodů, například nákupní centrum Alexa.

 

Rady na cestu

Jak se do Berlína dostat?

Let z Prahy trvá okolo hodiny, cena zpáteční letenky začína cca na 3300 Kč.

Autobusem pojedete necelých pět hodin, cena jedné cesty je od 520 Kč.

Vlak jede čtyři a tři čtvrtě hodiny, cena od 800 Kč.

Autem jste tam asi za čtyři a půl hodiny a cesta se dá zvládnout na jednu plnou nádrž.

 

Okružní jízda autobusem

Samozřejmě se můžete zapojit do některých z okružních jízd, které nabízejí nejrůznější cestovky. Nejjednodušší je ale nastoupit na Alexadrově náměstí do autobusu 100 nebo 200, jet s ním až na konečnou – na stanici ZOO – a pak se vrátit zpět druhou linkou. Jedou na začátku a na konci stejnou trasou, uprostřed pak se na chvíli linky rozdělí.

 

Zajímají vás více historické památky Berlína? Nahlédněte tedy sem: https://trendy-age.cz/berlin-a-historie/

 

Berlín, moderní metropole

Pohled do galerie na Unter den Linden
Pohled do galerie na Unter den Linden
Moderní domy u stanice ZOO
Moderní domy u stanice ZOO
Pohled na ostrov plný muzeí
Pohled na ostrov plný muzeí
Noční nábřeží Sprévy
Noční nábřeží Sprévy
Fridrichstadtpalast
Fridrichstadtpalast
Designový obchod
Designový obchod
Chvilka pro odpočinek
Chvilka pro odpočinek
Bar Böse Buben během večerního frmolu
Bar Böse Buben během večerního frmolu
Okružní jízda autobusem linky 100
Okružní jízda autobusem linky 100
Kancelářské budovy nedaleko Reichstagu
Kancelářské budovy nedaleko Reichstagu

Written by Kateřina Novotná