Kanál La Manche, který tolik láká k přeplavání ty nejzavilejší sportovní plavce, měří 32 kilometrů. A ne ledajakých, ale mořských, ve vlnách, mezi nejrůznějšími proudy a ve vodě, jejíž teplota zrovna nebývá podle našich prázdninových představ. To je ale extrém, stejně tak jako třeba olympijské plavání, o kterém si můžeme v pohodlí přečíst u kafíčka.

1

Ono „obyčejné plavání“, kterému se můžeme věnovat právě na dovolené, je ale pro tělo zázračná věc. Dovede totiž úplně nahradit posilovnu.

Voda je pro tělo léčivá, i když je to ta chlorovaná z bazénu. Tím, že klade odpor našim pohybům, nutí svaly pracovat pomalu, důkladně a zatímco šetří nás pohybový aparát, dochází k posilování všech pracujících svalů. Zároveň – protože plaveme ve vodorovné poloze – nedochází k zatěžování srdce. A tak je plavání také výborný způsob rekonvalescence.

Zaplavat si můžete i na místech, kam vedou poznávací výlety. Třeba tohle jezírko najdete v Mexiku.

Jak na to, kdybyste chtěli zapracovat na své postavě právě plaváním? Na dovolené je škoda každého dne, který vynecháte, doma potom stačí dvě až tři hodinové návštěvy v bazénu týdně. Na začátku se většinou podaří přeplavat klasický 25metrový bazén tak dvacetkrát, jak ale poroste kondice, bude se zvyšovat i počet uplavaných metrů.

Plavat prsa umíme snad všichni, to nás plavecké kurzy naučily. Důležité je při tom vydechovat do vody, nedržet hlavu opatrně nad hladinou. Ruce a nohy pracují současně a posilují se především zádové a krční svaly, zadeček a nohy.

Při kraulu pracují především svaly na rukou, nohy spíše pomáhají udržet stabilitu těla. Je však velmi účinný na zpevnění prsních svalů.

Znak je vlastně kraul na zádech, zapojuje navíc ještě břišní svaly a je ideální pro uvolnění zádových a krčních svalů.

 

 

Aqauaerobik můžete vyzkušet i v mnoha hotelových bazénech

Pokud se rozhodnete nechat během dovolené nafukovací matraci na břehu, uvidíte, jak se za týden začnou svaly odměňovat a jak se celé tělo zpevní. A pro ty, kteří chtějí vodní posilování brát vážně, ještě několik cviků z aquaaerobiku,  jak je kdysi cvičívala Elizabeth Taylorová:

1. Zvedání kolen: Nedotýkejte se nohama dna bazénu či moře a utíkejte ve vodě, jako by vás honil přízrak z filmu Čelisti. Pohybujte při tom rukama dopředu a dozadu a při každém kroku, jenž uděláte, vykopávejte kolena co nejvýše to půjde. Uvidíte sami, jak se výkony budou den ode dne zlepšovat. Tento na první pohled velmi jednoduchý cvik zpevní a posilní paže, břicho, horní část zad a zadeček.

No a tento pohled na bazén taky není během dovolené k zahození

2. Vysoké výkopy: Opět se nedotýkejte nohama dna a zkuste kroužit pažemi zepředu dozadu. Při tom vykopněte pravou nohu co nejvýše. Jde to? Určitě ano, paže v pohybu pomáhají udržet rovnováhu. Pokračujte levou nohou, opět co nejvýše, můžete si při tom třeba vzpomenout na filmy s ukázkami bojových umění. Tento cvik zpevní stehna a paže.

3. Baletní cviky: Postavte se ve vodě rovně, levou nohu natáhněte směrem ke dnu a propněte prsty, jako byste stáli na špičce jako baletka. Pravou nohou opište oblouk před levým kotníkem tam a zpět, pak opište stejný oblouk tam a zpět mnohem výše- na úrovni pravého kolena a nakonec poslední oblouk pravou nohou nahoře před levým stehnem. Opakujte cvik, tentokrát pohupujte pravou nohou v obloucích za levým kotníkem, kolenem a stehnem. A samozřejmě, že si posléze nohy vystřídáte. Procvičí se tím boky, stehna a lýtka a čím budou svaly pružnější a pevnější, tím více cviků zvládnete.

 

Written by Kateřina Novotná