Free heel skiing… Lyžování s volnou patou, které přemohlo jiné styly sjezdu ve volném terénu. Je paradoxní, že tento hit, který jsme opět zaregistrovali v minulém desetiletí, má svůj původ už v předminulém století na sever od nás, ve Švédsku.

ski-1434043-1600x1200

 Telemark je švédský kraj, který proslavil Sondre Norheim, když před užaslými zraky diváků v roce 1867 – tedy už v předminulém století! – vykroužil nádherný elegantní oblouk a navázal dvacetimetrovým skokem na lyžích. Lyžařský styl telemark dlouho zůstával mezi hranicemi své vlasti, ale posléze ovládl svět. V Evropě byl ve svém rozletu dočasně překryt nástupem carvingu, ale nyní má zelenou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaký je to vlastně styl? Na první pohled připomíná normální lidskou chůzi na lyžích, a tak je pohyb vlastně velmi přirozený. Jezdí se do kopce i po rovině jako na běžkách i dolů z kopce jako na sjezdovkách. Pata je volná, nohy mírně rozkročené, při každém oblouku je nutné je nutné lyži odlehčit, a tak bývá pohyb na lyžích docela elegantní. Samozřejmě pokud to umíte, na začátku čeká každého běžného lyžaře série pokusů a pádů. Jako u většiny sportů je dobré neučit se sám, ale svěřit se do rukou zkušeného instruktora, většina lyžařských škol dnes již telemark vyučuje. Je také důležité začít s telemarkem právě v prostředí upravené sjezdovky, kde můžete najezdit během krátké doby co nejvíce metrů a tak si pilovat techniku. Teprve potom, až si budete trochu jisti, můžete uvažovat o volném terénu. Jízda krajinou totiž patří k vrcholu možností, které tento styl dává – nabízí skutečnou volnost pohybu a nezávislost. Dolů to jde krásnými oblouky, po rovině volnou chůzí, a do kopce? Nepotřebujete vlek ani lanovku, stačí připnout na skluznice tulení pásy a vystoupat, kam si přejete…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak vypadá výbava? Telemarkové lyže jsou širší a měkčí, nechybí jim ale carvingové vykrojení. Dají se využít ve velmi širokém spektru terénů a kvalit sněhu – od prašanu až po tvrdý firn.Jestli jste někdy objevili ve sklepě lyže s vázáním kandahar po rodičích, bude vám to telemarkové vázání povědomé. Patří k němu i bezpečnostní řemínky. Boty vypadají jako normální přezkáče, ale jsou velmi lehké a ohebné. V současné době je už možné si telemarkovou výbavu vypůjčit v některých půjčovnách, abyste zjistili, bude-li vás to bavit a jestli má smysl investovat do vlastního vybavení.

Příznivci free heel skingu se setkávají na nejrůznějších akcích, v zahraničí to jsou především festivaly La Skieda v Itálii či Powder Works v Rakousku, pro nás je blízko i na Slovensko, ale živo je už i Čechách. Pokud byste měli chuť si tento styl vyzkoušet pod vedením instruktora,

Výuka telemarku patří do nabídky řady lyžařských škol. Tak jen si přát ještě více sněhu, abyste jej mohli zkusit!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Written by Kateřina Novotná