Free heel skiing… Lyžování s volnou patou, které přemohlo jiné styly sjezdu ve volném terénu. Je paradoxní, že tento hit, který jsme opět zaregistrovali v minulém desetiletí, má svůj původ už v předminulém století na sever od nás, ve Švédsku.
Telemark je švédský kraj, který proslavil Sondre Norheim, když před užaslými zraky diváků v roce 1867 – tedy už v předminulém století! – vykroužil nádherný elegantní oblouk a navázal dvacetimetrovým skokem na lyžích. Lyžařský styl telemark dlouho zůstával mezi hranicemi své vlasti, ale posléze ovládl svět. V Evropě byl ve svém rozletu dočasně překryt nástupem carvingu, ale nyní má zelenou.
Jaký je to vlastně styl? Na první pohled připomíná normální lidskou chůzi na lyžích, a tak je pohyb vlastně velmi přirozený. Jezdí se do kopce i po rovině jako na běžkách i dolů z kopce jako na sjezdovkách. Pata je volná, nohy mírně rozkročené, při každém oblouku je nutné je nutné lyži odlehčit, a tak bývá pohyb na lyžích docela elegantní. Samozřejmě pokud to umíte, na začátku čeká každého běžného lyžaře série pokusů a pádů. Jako u většiny sportů je dobré neučit se sám, ale svěřit se do rukou zkušeného instruktora, většina lyžařských škol dnes již telemark vyučuje. Je také důležité začít s telemarkem právě v prostředí upravené sjezdovky, kde můžete najezdit během krátké doby co nejvíce metrů a tak si pilovat techniku. Teprve potom, až si budete trochu jisti, můžete uvažovat o volném terénu. Jízda krajinou totiž patří k vrcholu možností, které tento styl dává – nabízí skutečnou volnost pohybu a nezávislost. Dolů to jde krásnými oblouky, po rovině volnou chůzí, a do kopce? Nepotřebujete vlek ani lanovku, stačí připnout na skluznice tulení pásy a vystoupat, kam si přejete…
Jak vypadá výbava? Telemarkové lyže jsou širší a měkčí, nechybí jim ale carvingové vykrojení. Dají se využít ve velmi širokém spektru terénů a kvalit sněhu – od prašanu až po tvrdý firn.Jestli jste někdy objevili ve sklepě lyže s vázáním kandahar po rodičích, bude vám to telemarkové vázání povědomé. Patří k němu i bezpečnostní řemínky. Boty vypadají jako normální přezkáče, ale jsou velmi lehké a ohebné. V současné době je už možné si telemarkovou výbavu vypůjčit v některých půjčovnách, abyste zjistili, bude-li vás to bavit a jestli má smysl investovat do vlastního vybavení.
Příznivci free heel skingu se setkávají na nejrůznějších akcích, v zahraničí to jsou především festivaly La Skieda v Itálii či Powder Works v Rakousku, pro nás je blízko i na Slovensko, ale živo je už i Čechách. Pokud byste měli chuť si tento styl vyzkoušet pod vedením instruktora,
Výuka telemarku patří do nabídky řady lyžařských škol. Tak jen si přát ještě více sněhu, abyste jej mohli zkusit!