Při našem prvním, zimním setkání s MUDr. Katarínou Třískovou z MEDICOM CLINIC jsme si povídali o nutnosti správného načasování zákroku. Nyní je tady jaro, a proto je na místě se zeptat:

 

MUDr. Katarina Triskova I.Na co je ta správná chvíle teď?

Na jaře často cítíme nejen únavu na těle, ale i na pleti. Proto jsou vyhledávané metody, které šetrně prohřejí kůži a nastartují tvorbu kolagenu – patří sem například ošetření radiofrekvencí, kdy výsledek vidíme cca za 6 týdnů. K oživení pleti je vhodný chemický peeling, aplikace vitamínů nebo kyseliny hyaluronové pomocí mikroneedelingu nebo pak klasická mezoterapie a plazmaterapie. Pokud není ještě moc sluníčka, i v dubnu se dají ošetřit žilky, výrůstky, pigmenty. Celoročně pak aplikujeme botox a výplně.

Co byste doporučila ženám, které se dosud neodhodlaly k nějakému vylepšení, protože se bojí, aby nevypadaly jako z amerického televizního seriálu? Jak si může žena uhlídat přiměřenost zákroku?

Tak zrovna o tyto ženy se nebojím, že by to přehnaly, protože samy od sebe jsou vlastně do určité míry spokojené či smířené se stopami stárnutí. Na druhou stranu však menší, decentní vylepšení jim často prospěje a bývají mile překvapené, že to jde i „nenápadně“. Osobně mám raději, postupovat pomaleji, vylepšit či ošetřit jednu lokalitu, za nějaký čas další. Pokud jde vidět výsledek hned – to je například u aplikace kyseliny hyaluronové, během ošetření ukazuji, jak to vypadá a společně se domlouváme, kdy už stačí a co příště. Domluva s klientkou je pro nás na prvním místě.

Jsou zákroky bolestivé? A jak překonat strach z bílého pláště?

Bolestivost záleží na tom, jaký zákrok a v jaké lokalitě se provádí. U laserů je to často štípnutí připomínající střelení gumičkou. Například aplikace botoxu představuje drobné píchnutí tenkou jehlou a když se těsně před aplikaci kůže zachladí, tak je minimální. U aplikace výplně je vhodné citlivé oblasti např. rtu a brady znecitlivět roztokem či krémem a opět třeba před aplikací zchladit. Lokální znecitlivující krém či roztok používáme před některými laserovými zákroky či dalšími rejuvenačními metodami. Setkala jsem se s klienty, kteří měli velký strach téměř ze všeho. V tom případě může pomoci, když přijedou v doprovodu někoho blízkého, třeba kamarádky. Také je dobré udělat nejprve menší a kratší zákrok, nespěchat, nenutit, nepřesvědčovat, ať mají čas vše v klidu “vstřebat“.

 

Estetická a korektivní, dermatologie je téma, které zajímá hodně z nás.

Proto jsme požádali MUDr. Katarínu Třískovou, aby si s vámi popovídala o všem, co vás zajímá. Své otázky posílejte na adresu info@trendy-age.cz, heslo MEDICOM, do 10. 4., a pak se brzy sejdeme společně nad odpověďmi.

 

MEDICOM CLINIC VII.

 

Slovníček pro vás aneb Co zahrnují pojmy

Plastická chirurgie – je obor zabývající se zdokonalením či rekonstrukcí (obnovením) vzhledu anebo funkcí na lidském těle. Slovo „plastický“ je odvozeno od řeckého slova „Plastikos“, které znamená formovat, neboli tvarovat.

Korektivní dermatologie – obor zabývající se ošetřením kůže, korekcí kožních problémů, vrásek, projevů stárnutí. Využívá metody jako lasery, intenzivní pulzní světlo, radiofrekvence,ultrazvuk, infračervené záření, fotodynamickou terapii (PDT) a kosmetické metody s použitím botulotoxinu, kyseliny hyaluronové, plazmy, chemického peelingu, skleroterapie…

Rejuvenace – obecný termín představující omlazení. Může se pak dále specifikovat na laserovou rejuvenaci (podle typu laseru ablativní, neablativní), fotorejuvenaci tzv. ošetření IPL a podobně.

Medicom-2014-12-11-0101

MUDr. Markéta Majerová při laserovém ošetření

Laserové ošetření – představuje ošetření pomocí laserů. Laser pracuje na principu tzv. selektivní fototermolýzy, to znamená, že podle svých vlastností má cílovou tkáň a tou může být např. červené krevní barvivo ( pak je to cévní Vbeam laser – odstraňuje žilky, hemnagiomky),nebo pigment melanin (např. alexandritový laser), nebo je cílovou tkání voda – odpařující laser (např. erbiový laser).

Chemický peeling – korektivně dermatologická metoda, která slouží k omlazení pleti, k zlepšení její struktury, hydratace a tonu. Dochází při ní k snížení soudržnosti buněk povrchových vrstev kůže pomocí různých chemických látek s jejich následným odloučením, olupováním a regenerací. Odloučené buňky se nahrazují novými a pleť dostává lepší vzhled. Stává se projasněná, vyhlazují se jemné vrásky, jizvičky po akné, korigují se nebo odstraňují pigmentové skvrny. Z účinných látek, které se k povrchovému chemickému peelingu používají, se největší oblibě těší tzv. kyselina glykolová, označovaná jako ovocná kyselina (AHA).

Mikroneedeling – představuje metodu, při které se z aplikačního nástavce vysokou rychlostí vysouvají do kůže jemné mikrojehličky a vytváří na kůži drobné mikrotraumata „kanálky“, kterými se můžou lépe vstřebávat či zapracovávat nanesená aktivní séra. Cílem ošetření je  omlazení pleti, redukce jemných vrásek, zlepšení textury a tonu pleti, barevné sjednocení a projasnění pleti, zatažení pórů, korekce strií a jizev např. po akné, operacích, úrazech. Nejčastěji se ošetřují obličej, okolí očí, dekolt, krk a hřbety rukou. Efekt je vidět už po prvním ošetření, déle pak přetrvává po vyšším počtu sezení. Počet doporučených ošetření se pohybuje nejčastěji od 2-5 s odstupem cca 1 měsíce a hodí se pro všechny typy pleti.

Medicom-2014-12-11-0004

MUDr. Katarína Třísková při konzultaci s pacientkou

Radiofrekvenční ošetření pleti – představuje bezpečné a účinné ošetření, které se používá k omlazení pleti, redukci vrásek, zlepšení kontur obličeje a tonu pleti, zatažení pórů, korekci jizev, strií a k barevnému sjednocení pleti. Metoda radiofrekvence využívá tepelné  působení elektromagnetické energie na ošetřované tkáně, což vede k nové tvorbě kolagenu, zrychlení  metabolismu, změkčení jizevnatého vaziva a  srůstů. Díky této energii je možno provádět ošetření pokožky v různých stupních intenzity, v různých lokalitách (obličej, krk, dekolt, ruce…) dle jejího stavu, potřeby a stáří. Ošetření je vhodné pro všechny typy pleti a může se provádět celoročně. Výhodou je rychlá rekonvalescence.

Botulinotoxin – je produktem bakterie Clostridium botulinum, v medicíně se využívá typ A, méně typ B. V estetické medicíně jej používáme nejčastěji ve formě přípravků Dysport, Botox (Vistabel, Xeomin….). Jeho injekční aplikace slouží k úpravě nebo vyhlazení mimických vrásek. Botulotoxin pracuje tak, že dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval tak nedostává signál ke smrštění a relaxuje. Účinek botulotoxinu trvá, dokud nedojde k regeneraci nervosvalového spojení. Délka účinku je individuální, obvykle mezi třemi až šesti měsíci. Botulotoxin aplikujeme do svalu, navodíme jeho relaxaci, a tím zmírňujeme tvorbu mimických vrásek. Po jeho aplikaci je však nutné dodržet určitá režimová opatření.

MEDICOM CLINIC VIII.

Elegantní prostředí kliniky působí uklidňujícím dojmem

Kyselina hyaluronová – je přirozenou součástí našeho těla a v korektivní dermatologii je jednou z nejpoužívanějších látek. V kůži je důležitá pro udržování její hydratace a přispívá k její regeneraci. Při aplikaci do kůže se časem úplně vstřebá. Používá se ve formě gelu, hutnější gel se uplatňuje hlavně k výplni objemu a dodání tvaru, kontur, jemnější k hydrataci, rejuvenaci a korekci jemnějších vrásek. Aplikuje se pomocí jehel, kanyl, mezopistolky nebo se zapracuje mikroneedelingem.

Laserová epilace – k ošetření jsou ideální pigmentované chloupky. Paprsek laseru je zachycen pigmentem v chloupku, projde k vlasové cibulce, kterou tepelně poškodí. Účinně jsou však zasaženy pouze chloupky, které se nacházejí v aktivní růstové fázi. Protože se ve stejném období chloupky vyskytují v různých růstových fázích, je nezbytné ošetření v určitém časovém intervalu opakovat. Počet sezení se liší podle lokality, obličej potřebuje obvykle 7-10x zákroků k optimálnímu efektu a na ostatních partiích 5-7x . Laserovou depilaci lze provádět na všech lokalitách těla i v intimních místech. Zákrok je vnímán jako opakované střelení gumičkou.

Plazmaterapie – jedná se o minimálně invazivní metodu, které se používá k omlazení pokožky.  Po odebrání krve do speciální zkumavky (Regen Lab) se provede její centrifugace a pomocí tzv. separačního gelu dojde k oddělení krvinek od plazmy a destiček. Krevní plazma s destičkami obsahuje velké množství růstových faktorů a díky jejich účinku se zlepšuje  vzhled, struktura a pružnost pokožky. Zpomaluje se proces stárnutí a navozují se revitalizační procesy v kůži. Plazma se aplikuje přímo do pokožky. Ošetření probíhá jemnými mikrojehličkami nebo kanylou. Vhodnou lokalitou je oblast obličeje, krku, dekoltu a hřbetů rukou. Tuto metodu lze využít i při podpoře růstu vlasů.

 

 

 

Written by Kateřina Novotná