Oslava čínského Nového roku u nás přinesla mimo jiné záplavu čínských dekorací včetně svítících koz na Staroměstském náměstí. Nicole Groesslová, manažerka z Prahy, v sobě má barmskou a čínskou krev a Nový rok přivítala u své asijské části rodiny. Nepotkala tam ani jednu svítící kozu!

„Narodila jsem se v Praze, maminka je Češka a táta je z Barmy,” vypráví Nicole. „Táta tady studoval Vysokou školu zemědělskou, během studií poznal maminku, zamiloval se a rozhodl se zůstat v Čechách. Díky vojenskému režimu, který dlouhou dobu v Barmě panoval, nemohl zpátky, a tak neviděl své rodiče celých 27 let. Poprvé jsem byla v Barmě jako malá sama s maminkou, představit se rodině táty, zatímco on na nás musel čekat v Thajsku. Táta je napůl Číňan a napůl Barmánec… I náboženství máme zamíchaná, takže já, jak říká s oblibou můj tatínek, jsem vlastně takový guláš. Táta je buddhista, ale neaktivní, maminka je Židovka. A podle židovského náboženství jsem také Židovka, protože židovská víra automaticky přechází z matky na dceru. Slavíme ale jak křesťanské Vánoce, tak buddhistický a čínský Nový rok.”

A proč ses rozhodla zrovna letos oslavit čínský nový rok v Barmě?

Táta se chystal za svou rodinou, kam v poslední době jezdil pouze s mámou. Ta ale letos odjet nemohla, a tak jsem mu zavolala, že když už mám děti velké, letěla bych s ním. A vyšlo to zrovna na začátek čínského nového roku.

Jak tedy vypadá skutečná oslava příchodu nového roku, zbavená kýče a senzací?

95.Moumein - doma vecer pred Cinskym Novym rokem - zapalovani svicky,aby druhy den prisli duchove domu  (3)

Večer před Novým rokem se zapaluje svíčka, aby přišli duchové domů

Čínský Nový rok slavíme i doma v Česku, je to krásný rituál. Každá rodina to má trošku jinak, stejně jako u nás oslavy Vánoc. Letos jsem jej tedy slavila s rodinou tátova mladšího bratra ve čtvrtém největším barmském městě, v Mawlamyienu. Den před oslavou čínského Nového roku jsme zapálili svíčku, kterou jsme dali před dům. Je to taková modlitba za to, aby přišli duchové a navštívili tvůj dům.

98.Moulmein - dopoledni modleni k duchum (29)

Pálení symbolických bankovek

Druhý den ráno se připraví velký stůl, na něj se naloží nejrůznější lahůdky, rodina zapálí vonné tyčinky a všichni se na chvíli zahledí sami do sebe. Na důkaz toho, že duchové přišli, se pak hází penízky. U nás používáme staré mince s portrétem krále Jiřího VI., které měla moje babička ještě v době, kdy Barma byla britskou kolonií. Hází se dvěma stejnými mincemi do té doby, než padnou obě strany stejné. Když k tomu dojde, je jasné, že duchové přišli a rodina je nechá v klidu najíst. Po chvíli se hází znovu, a když padnou opět dvě stejné strany mincí, znamená to, že duchové jsou spokojení. Poté se jim začnou pálit na cestu symbolické peníze, to jsou papírky s pozlaceným znakem, a ty se pálí proto, aby se duchové měli dobře na své cestě zpět. To je celé jako ranní modlitba.

112.Moulmein doma svatecni vecere (11)

Velká rodinná večeře

Pak jsme si dali společný oběd a následovaly návštěvy přátel. Večer se rodina sešla znovu a pokračoval rituál, který je vlastně vzpomínkou na zesnulé. Rituál je stejný jako ráno, hází se mincemi a pálí se peníze, aby se měli dobře v posmrtném životě naši předci. Tyto symbolické peníze ale mají tentokrát na sobě stříbrný znak. Následovala opět velká rodinná večeře, složená z čínských jídel. Při všech svátcích i zde hraje důležitou roli jídlo. Mnoho pokrmů, které se podávají, vyznačují určitou symboliku, např. masové kuličky, které byly výtečné, znamenají spojení lidí dohromady. Na závěr večeře dají rodiče dětem v červené malé obálce peníze pro štěstí (huong bao).

 

V době, kdy začínal nový čínský rok – rok Kozy, byly u nás na Staroměstském náměstí nainstalovány svítící kozy. Viděla jsi tam něco podobného?

Vůbec jsem žádné neviděla. Zahlédla jsem třeba tričko s kozou, ale to bylo tak všechno. Jediná čtvrť China Town byla vyzdobena lampiony. Psala mi ale máma, proč jezdíme tak daleko, když se slaví čínský nový rok v Praze! Důležitým symbolem v Asii je drak. Přináší sílu, štěstí a moudrost. Celý týden po ulicích chodily na oslavu nového roku průvody draků. Jejich pestrobarevné kostýmy a hrůzostrašné hlavy mají odehnat vše zlé. Společně s nimi šly kapely a všechno to mělo úžasnou atmosféru. Lidé je doprovázejí, tančí. První den čínského nového roku jsme se šli v noci podívat do China Town, kde probíhala velká soutěž draků, a draci přišli na pozvání i k nám domů.

 

Setkala ses s nějakým vysloveně duchovním zážitkem?

126. Rangun - budhisticky obrad doma (11)

Domácí buddhistický obřad

Prožila jsem jeden velmi silný: táta pozval domů na obřad mnichy. Podle budhismu by každé dítě mělo strávit nějaký čas v klášteře, alespoň pár dní – tři čtyři dny, týden. Většinou ve věku okolo sedmi let. Dětem oholí vlasy – i holčičkám, musí ráno brzy vstávat, meditují, chodí do okolních domů pro jídlo… Táta byl v klášteře osm dní a dobře se na to pamatuje. A teď pozval mnichy z tohoto kláštera k sobě domů, pohostil je, dal jim jako dárek roucha, jídlo a peníze, aby se měli dobře. Strávili s námi večer, modlili se s námi, pojedli, popovídali si s rodinou, vzpomínali na zemřelé. Zajímavé je, že buddhisté neděkují. Není to tak, že jim přivezeš nějaký dárek a oni řeknou děkuji. Poděkováním je vlastně to, že dar přijmou. Takže i jídlo, které jsme jim po obřadu nabídli, jsme jim museli předat, aby si ho mohli vzít. Lehce jsme nadzvedli tedy ten prostřený stůl jako symboliku, že jim dar předáváme. A oni, jako poděkování, jej přijali a následně jedli.

Jak ses se svou rodinou domlouvala, umíš barmsky?

To bylo docela složité, barmsky neumím a oni většinou neumí anglicky. Byla jsem odkázaná na tátu a na roli pozorovatele a fotografa, ale když jsem viděla, jak on je šťastný a jak si to užívá, nevadilo mi to.

 

Čínský Nový rok

Nicole se svým tatínkem u pagody Shwe Dagon v Rangunu
Nicole se svým tatínkem u pagody Shwe Dagon v Rangunu
Novoroční oslava s dračí návštěvou
Novoroční oslava s dračí návštěvou
Děti dostávají jako dárek drobný obnos peněz v typické červené obálce
Děti dostávají jako dárek drobný obnos peněz v typické červené obálce
Mince s portrétem krále George VI.
Mince s portrétem krále George VI.
Odpolední modlitba k zesnulým
Odpolední modlitba k zesnulým
China Town v Rangunu
China Town v Rangunu
Oslavy Nového roku v China Town
Oslavy Nového roku v China Town
China Town byl plný symbolických draků
China Town byl plný symbolických draků

 

Written by Kateřina Novotná