„Žijete jenom jednou, tak by to měla být zábava, ne?“ prohlašovala Coco Chanel, která způsobila revoluci v dámském odívání a nebála se žít podle vlastních pravidel. O múze Picassa, Dalího a Stravinského vypráví strhujícím způsobem britská spisovatelka Lisa Chaneyová a ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor vydala Eroika.

Gabrielle Chanel vždycky tvrdila, že přezdívku »Coco« získala od svého otce. Ve skutečnosti k ní přišla v nočním kabaretu, kde si na prahu dospělosti přivydělávala coby tanečnice a zpěvačka.

 

sesalvadoremdalmkolemroku1938Mezi její nejúspěšnější kusy prý patřil popěvek z populární varietní revue ´Ko Ko Ri Ko´ a kromě toho zpívala šanson ´Qui qu’a vu Coco dans l’Trocadéro?´ (Kdo viděl Coco v Trocadéru?). Gabrielle byla odhodlaná a cílevědomá, měla břitký smysl pro humor, a především to byla výrazná osobnost, na čemž v kabaretech záleželo ze všeho nejvíc. Publikum umělo její výstupy hlučně ocenit. Když si chtěli její obdivovatelé vynutit přídavek, křičeli slovo z jejích oblíbených písní: ´Coco! Coco! Coco!´ – takže jí v La Rotonde brzo neřekli jinak než La petite Coco,“ píše Lisa Chaneyová v biografii Coco Chanel – Pohled zblízka.

Gabriellin otec nebyl tak laskavý, jak si ho Coco patrně chtěla pamatovat. Matku svých pěti dětí si nikdy nevzal, a když v roce 1895 jeho družka zemřela na tuberkulózu, putovali sourozenci do sirotčince. Možná právě dětství a dospívání strávené mezi jeptiškami v dívce zakořenilo oblibu v černé barvě a strohých oděvech, které se později staly její poznávací značkou. V klášterním sirotčinci se Coco naučila šít, aniž by tušila, jak tato dovednost zásadně ovlivní její život.

modelkyjepisplykleskumaisonchanel1958-resizeDíky neúnavné práci, štěstí a podpory svých milenců Coco dosáhla jedinečného úspěchu a stala se nejvlivnější módní návrhářkou 20. století. Proslulé byly její četné milostné vztahy, jejichž dramatické a tragické podrobnosti často dřívějším životopiscům unikaly: vtipná a uhrančivá Coco byla múzou, patronkou či milenkou Picassa, Dalího, Stravinského a dalších pozoruhodných osobností včetně ruského velkoknížete Dmitrije Pavloviče či vévody z Westminsteru, nejbohatšího člověka v Anglii té doby.

Spisovatelka Lisa Chaneyová ve své knize čerpá i z nově objevené milostné korespondence. Poprvé rovněž odkrývá zasutá témata jako Coco a drogová závislost, její lesbické vztahy nebo poměr s německým důstojníkem za druhé světové války. Coco Chanel však pronikavě zasáhla také do vývoje moderního umění a nový životopis této moderní ženy par excellence líčí její osobnost se všemi podrobnostmi. Odhaluje tak vnitřní motivaci, tvůrčí energii i skrývaná utrpení této emocionální, rozporuplné a často nepochopené ženy.

 

coco-titulmenPokud chcete vyhrát jednu ze dvou knih (každá v hodnotě 447 Kč), zde je soutěžní otázka:

V kterých letech žila Coco Chanel?

 

Odpovědi zasílejte do 14.3. na adresu info@trendy-age.cz

Vyhrává 15. a 55. správná odpověď.

 

 

 

Děkujeme všem, kteří nám napsali. Soutěž je ukončena a ceny získávají Antonín Šimek a Marie Nováková.

Coco Chanel

Coco Chanel v salonu svého bytu v roce 1965
Coco Chanel v salonu svého bytu v roce 1965
Ze zákulisí modelingu
Ze zákulisí modelingu
S Winstonem Churchillem (napravo) a jeho synem na lovu
S Winstonem Churchillem (napravo) a jeho synem na lovu
Se Salvatorem Dali kolem roku 1938
Se Salvatorem Dali kolem roku 1938
Titulní strana knihy
Titulní strana knihy

 

Written by Trendy Age