Templářské sklepy v Čejkovicích slaví 80 let! K tomuto výročí připravili ve svém unikátním sklepení výstavu a další doprovodné akce. A k tomu se ještě přidali k oslavám 700. výročí narození Karla IV., který v našich zemích kulturu vína zavedl. 

 

24Odpoledne ve všední letní den na jižní Moravě život plyne pozvolna. Žádný velký shon, jaký známe z města. Občas potkáte na silnici nějaké auto jedoucí tak maximálně sedmdesátkou a netrpělivý řidič z Prahy za ním nervózně šlape z pedálu na pedál. Plyn, brzda, plyn… a rychle toho loudu předjet. Je trochu dusno, v horkém letním vzduchu je cítit voda, i když vane mírný větřík. O ničem z toho ale nebudete vědět, když se ponoříte do Templářských sklepů, nejstarších a jedněch z nejrozsáhlejších u nás. Datují se až do 13. století, kdy je zde tajemný rytířský řád vyhloubil, aby měl kde vyrábět a uchovávat víno z vinic, které v okolí Čejkovic vysázel.

01Kam až sahá historie

Tuto dávnou historii má vinařství vetknutou ve své DNA a také v logu, novodobá sahá „jen“ 80 let zpět. V roce 1936 jej jako Jihomoravsko vinařsko-ovocnické družstvo založilo 142 členů – vinařů, kteří si uvědomovali nutnost čelit dovozu zahraničních vín a zároveň spojit síly při výstavbě nových vinic. Zatímco v 18. století se na území Moravy pěstovalo víno na 30 tisících hektarech vinohradů, v roce 1928 je zdecimovala révokazová nákaza, po níž zbylo pouhých 3500 hektarů. Pro porovnání: do dnešní doby se podařilo dostat na polovinu původní rozlohy, tj. na 15 000 hektarů. Družstvo dnes ročně zpracuje pět milionů kilogramů moravských hroznů a vyrobí 6,5 milionů litrů vína!

11Nahlédněte do minulosti

Výstavu sklepy koncipovaly jako průřez celým obdobím existence družstva od počátků před válkou, přes období socialistické, až po novodobou historii po privatizaci. Povedlo se shromáždit různé dobové materiály, historické artefakty i staré etikety, loga měnící se v průběhu času a podobně. Družstevní fakta se prolínají s reáliemi a tento kontext napomáhá chápání doby, stejně jako fakt, že výstava probíhá přímo ve sklepení. Fotografie a popisky jsou totiž zasazené na přední stranu jednotlivých sudů.

Raději si s sebou vezměte svetr, aby vám ve sklepích nebyla zima. I když se samozřejmě můžete zároveň zahřát i degustací vína.

 

07Na výstavě spatříte i kopii zakládající listiny řádu Templářů z roku 1248, která se našla po roce 1989 v rakouských Korutanech. Vydal ji Oldřich ze Sponheimu, synovec jednoho z Přemyslovských králů a korutanský kníže, jemuž patřilo Břeclavsko. Druhým raritním kouskem je faksimile monster procesu s Templáři vydaný Vatikánem s dochovanými výslechy. V ČR existují jen dva exempláře a Čejkovice vlastní jeden z nich. Na oslavu výročí si Čejkovice pořídili i nový obří sud na 1700 litrů vína, který přijel pokřtít opat Strahovského kláštera. Z dubu ze Ždánického lesa jej vyrobil bednář, který je již čtvrtou generací bednářů, sídlících v Čejkovicích a dodávajících družstvu sudy. Při vstupu do objektu si také povšimněte největší lahve vína v České republice z roku 2013.

Vína pro náročné

25Templářské sklepy bedlivě sledují trendy a neustále inovují svoji produkci. Proto v roce 2013 začaly s pěstování rezistentních odrůd, které se zpracovávají do dvou řad vín: New Cross a New Age. Jedná se o vína spíše raritní v počtu tisíce kusů a určená lidem, kteří chtějí experimentovat. Limitovaná je také letošní speciální edice Karel IV. z řady Sanctus Victoria, kterou vzdávají hold tomuto panovníkovi, za jehož vlády u nás začal rozkvět vinařství. Vína jsou balená v nově vyvinuté lahvi z černé skloviny, která je ideální pro archivaci a etikety z ručně trhaného papíru obsahují jak fakta o samotném víně, tak historické informace – doslovná usnesení císaře Karla IV. vydaná k pěstování révy. Každá lahev opatřená výrobním číslem a na stránkách vinařství www.templarske-sklepy.cz můžete sledovat, kolik lahví z jednotlivých odrůd z řady ještě zbývá. Mimochodem, 5 % z prodeje těchto vín půjde na opravu památek vystavěných tímto panovníkem.

 

 

 

Written by Klára Smolová