Unikátní terroir Pálavy a pořádná dávka vizionářství přinesla moravskému vinařství Reisten čistý styl a jasný rukopis. Reisten se svými víny nikdy nepodbízelo většinovému vkusu, ale naopak od prvních let nastavilo pro svou produkci velmi přísná a náročná měřítka. I díky tomu má dnes pověst výrobce typických pálavských vín, bez ohledu na to, zda jsou zařazená do řady Kabinett, Classic, či Maidenburg.

Bozi_Muka_HQ

A jak se na produkci Reistenu projevil loňský, velice problematický rok? „Díky obětavé práci vinohradníků jsme získali zdravé hrozny v přívlastkové kvalitě a naše vína jsou opět výrazně minerální, čistá a elegantní. U růžových vín je to jednodušší, neboť zde očekáváme zejména lehkost, ovocnou šťavnatost i mladistvost, a to vše naše růžová vína ročníku 2014 mají v dostatečném množství. Ale i naše bílá vína jsou pěkně strukturovaná a určitě zaujmou“, vypočítává plusy a minusy loňského roku obchodní manažer společnosti Reisten Václav Šmach.

dsc-0030

Jednou z vlajkových lodí vinařství Reisten jsou vína odrůdy Pinot blanc pěstovaná na francouzských klonech. To ve spojení s unikátní půdou pálavských vinic umožňuje výrobu jedinečných vín, která dokonale využívají potenciál této odrůdy. „Pinot blanc je výtečný ve všech našich řadách. Mezi další výjimečná vína patří například Riesling 2013 z řady Classic, což je krásný mladý „rýňák“ s typickou mikulovskou „meruňkou“, a pak také Riesling 2011 z řady Maidenburg, tentokrát naopak nádherný, vyzrálý představitel německých klonů této odrůdy,“ představuje nejlepší vína Václav Šmach.

 

White wine in glass

Samostatnou kapitolu v nabídce Reistenu tvoří Ryzlink vlašský, který nemůže chybět v nabídce žádného vinařství z Pálavy. „Již deset let tvrdím, že právě „vlašák“ by se mohl stát pro moravské vinařství tím, čím je Veltlín pro Rakousko. V Rakousku umí s Veltlínem pracovat komplexně. Od lehkých, ovocných a šťavnatých kabinetů až po náročné a vyzrálé speciály. My zatím hovoříme jen o „vlašáku“ z Pálavy, který se zatím prosazuje díky svému vápencovému podloží,“ vysvětluje Václav Šmach s tím, že je třeba s touto odrůdou dále pracovat, aby se jednou stala vlajkovou lodí všech tuzemských vinařství.

 

Vína z Reistenu můžete ochutnat například v pražském hotelu Mandarin Oriental, jehož restaurace a bar Spices nabízí asijské speciality. Ty se – možná trochu překvapivě – dobře párují právě s moravským vínem z Reistenu. A pouze zde můžete ochutnat skvělé Mandarin Oriental Cuvée, které bylo vytvořeno právě pro tento hotel.

www.reisten.cz

 

Reisten

Pálavské vinice
Pálavské vinice
Vína odrůdy Pinot blanc jsou pěstovaná na francouzských klonech
Vína odrůdy Pinot blanc jsou pěstovaná na francouzských klonech
Pinot Noir, zástupce červených vín
Pinot Noir, zástupce červených vín

Written by Jakub Machač