Pokud se chystáte do Paříže, máme pro vás zajímavý tip. Nadace Cartier pro současné umění Fondation Cartier pour l’art contemporain uvede v březnu samostatnou výstavu amerického umělce Bruce Naumana – první ve Francii po více jak patnácti letech.

Umělec pro tuto příležitost vybíral ze svých posledních prací, které ve Francii nikdy předtím nebyly představeny, vytvořených za použití široké škály médií. Díla byla vybírána tak, aby se hodila do budovy Fondation Cartier a zdůraznila kontrast mezi proskleným přízemím a uzavřenou podzemní částí expozice.

Američan Bruce Nauman je jedním z nejvlivnějších umělců současnosti. Často je považován za konceptuálního umělce, experimentuje od svých raných prací s různými médii a je průkopníkem body artu. Většina jeho samostatných výstav proběhla ve významných institucích, včetně Muzea moderního umění v Paříži nebo Whitechapel Art Gallery v Londýně. V roce 2009 Bruce Nauman reprezentoval USA na Benátském bienále, kde získal prestižní ocenění Zlatého lva za nejlepší národní účast.

pencil lift 1

Pencil Lift předvádí triky s prsty a tužkami, které přecházejí do optických klamů

Jeho výstava v sídle Fondation Cartier poprvé přináší do Francie výběr multimediálních instalací, audio a vizuálních prací a plastik. Nauman si pohrává s transparentností prosklené přízemní části Fondation Cartier, kde se prostory budovy zdánlivě prolínají s okolím. Ve velké galerii je umístěno umělcovo zatím poslední dílo, Pencil Lift/Mr. Rogers. Ve videu promítaném na velkorozměrové LED obrazovce jsou předváděny triky s prsty a tužkami přecházející do optických klamů. Obří rozměry projekce způsobují, že se předměty zdánlivě vznášejí v prostoru. V galeriích v podzemní části budovy jsou vystaveny tři multimediální skulptury, mezi nimi také Carousel (Stainless steel version, 1988), zobrazující zvířata visící na jednotlivých ramenech pomalu se otáčejícícho kolotoče.

Fondation Cartier pour l'art contemporain

Fondation Cartier pour l’art contemporain 

Nadace byla založena v roce 1984 poblíž Versailles, podporuje současné umění. V roce 1994 se přestěhovala do Paříže, do vzdušné budovy plné světla navržené architektem Jeanem Nouvelem. Právě v tomto unikátním prostředí obklopeném zahradou se konají výstavy, konference a vznikají nová umělecká díla. Cílem je zvýraznit všeobecné povědomí o současném umění a vytvořit prostor, kde se veřejnost může setkávat s umělci a poznávat jejich díla. Nadace se zaměřuje na všechna kreativní odvětví a žánry současného umění – design, fotografie, malba, video, móda či performance art.

 

 

Výstavu můžete navštívit od 13. března do 21. června v pařížské budově Fondation Cartier. 

Nadace Cartier

Tvorba Bruce Naumana je plná originálních experimentů
Tvorba Bruce Naumana je plná originálních experimentů
V Paříži budou vystaveny poslední umělcovy práce
V Paříži budou vystaveny poslední umělcovy práce
Carusel se zvířaty visícími na jednotlivých ramenech kolotoče
Carusel se zvířaty visícími na jednotlivých ramenech kolotoče
Pencil Lift je zatím posledním Naumanovým dílem
Pencil Lift je zatím posledním Naumanovým dílem
Sídlo Nadace Cartier v Paříži
Sídlo Nadace Cartier v Paříži

Written by Jakub Machač