Jet na Kanáry, to bylo v osmdesátých letech synonymem absolutního luxusu. Po sametové revoluci tam jeli snad všichni, aby se na ten luxus podívali na vlastní oči: a většinou se vraceli zklamáni. A teď už je ta správná doba poznávat toto souostroví tak, jak si to zaslouží: najdete zde zajímavou krajinu, stále příjemné klima a spoustu míst, kam se budete rádi vracet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejvýchodnější z Kanárských ostrovů Lanzarote, jenž je nejblíže k africkému pobřeží, je zajímavou kombinací sopečné krajiny (na rozloze 803 km čtverečných můžete napočítat více než 300 sopek), barevných veselých vesniček a širokých pláží. Krajinu se zde podařilo uchránit před budovatelským nadšením osmdesátých let, a tak místo velkých turistických komplexů tu převládají útulné bungalovy a příjemný prázdninový klid.

Něco z umění

Pokud máte chuť poznat během dovolené i něco ze světové umělecké pokladnice, navštivte Castillo de San José, muzeum současného umění. Najdete tu mimo jiné i obrazy Pabla Picassa nebo Joana Miróa. Muzeum založil César Manrique, nejznámější umělec Lanzarote.

767845_19983862Manrique se znatelně podepsal na architektuře ostrova, nezapomněl při tom využít všech tradičních prvků, které se mu skýtaly. Jeho zásluhou je přirozený vzhled, kdy domy jsou stavěny z přírodních materiálů, mají bílé stěny, ostrovem se line klasická nebo tradiční folklorní hudba, návštěvníci dodnes mohou ochutnat tradiční ostrovské pochoutky a zapít je typickým lanzarottským vínem. Vše na ostrově, co hájil a měl rád, korunoval svými uměleckými díly, o kterých říkal, že jsou to „sny, které zachycují vznešenost přírodních krás ostrova Lanzarotte“.

Nejznámější je Casa Museo del Campesino – muzeum venkovského života s dvorem, cisternou na vodu, klasickými komíny a kanárským dřevěným balkónem. Bílá barva stěn, která nejlépe slouží k chlazení bytů, rámuje zeleň dveří a oken. Vedle muzea stojí památník Monumento del Campesino zhotovený z vodní nádrže staršího rybářského člunu. Dílo Manrique věnoval rolníkům, kteří na ostrově žili a žijí.

Za pozornost určitě stojí jeskyně Jameos del Aqua. I tady Manrique umístil své výtvory a z podzemní laguny udělal říši snů. Při vstupu do jeskyně vás provází meditační hudba. Prostor vulkanické jeskyně zdobí typické ornamenty, obklopující auditorium se 600 sedadly. Konají se zde populární koncerty a každoročně zde probíhá Mezinárodní festival vizuální hudby na Lanzarote.

Něco ze sportu

763014_90377818Máte-li rádi běh, ostrov Lanzarote je na běhání ideální místo. Obujte tenisky a běžte – možná na své trase velké atlety, jakými jsou Daley Thompson nebo Linford Christie, kteří zde trénovali v atletickém klubu Club la Santa, vyhlášeném jako středisko špičkových atletů. Členitý terén ostrova je předurčen i k paraglidingu. Samozřejmě že spolu s „letákem“ si pronajmete i pilota, který se postará o vše potřebné.

Nedovedete-li si představit dovolenou bez golfu, na Costa Teguise najdete osmnáctijamkové hřiště.

 

Něco na pochutnání a pobavení

Restaurace La Era v Yaize patří k těm nejvyhlášenějším, o její interiér se postaral César Manrique. Turisticky přitažlivá je El Diablo v Národním parku Timanfaya, kde se všechny pokrmy připravují na sopečném grilu nebo Lago Mar ve vesničce Nazaret.

Puerto del Carmen nabízí večerní zábavu – bary a diskotéky na hlavní třídě Avenida de las Playas a v obchodním centru Atlantico. V noci žije naplno i hlavní město Arrecife.

 

Lanzarote

Lanzarote nabízí sopečnou krajinu a široké pláže
Lanzarote nabízí sopečnou krajinu a široké pláže

Written by Jakub Machač