Léto je v plném proudu a na dovolené, na chalupě i večer třeba na terase rádi sáhneme po něčem, co nás odvede od všedních myšlenek. Jako každý měsíc i nyní přinášíme několik typů na osvědčené nebo zajímavé tituly, mezi kterými nechybí i stále oblíbenější audiokniha, cestopis či zajímavý gurmánský příběh.

9788020432346_1 Pribeh_opravdove_vasne2Blanka Milfaitová: Příběh opravdové vášně

Blanka Milfaitová byla obyčejná holka: chodila do práce, která ji nebavila, žila ve vztazích, které ji nenaplňovaly, a pochybovala o tom, jestli tohle je ten skutečný život. Jednoho dne opustila práci v kanceláři, ukončila nefunkční vztah a z velkého města se přestěhovala na Šumavu, kde začala vařit marmelády. Poctivost v práci a upřímnost k sobě samé ji posunuly o světelné roky dopředu. Dnes je držitelkou několika ocenění za nejlepší marmeládu na světě a šťastnou matkou dcery Elišky. Kniha Příběh opravdové vášně představuje ohlédnutí nejen za roční marmeládovou expedicí, kdy s obytným vozem projela celou Evropu a kus Afriky, ale nabízí také příběh o hledání sebe sama.

Mladá fronta

 

polsko-obalkaPavel Trojan: Průvodce po Polsku

V prestižním vydavatelství zaměřujícím se na bedekry a mapy vychází obsáhlý a v mnohém novátorský třistapadesáti stránkový turistický průvodce, který na českém knižním trhu dlouhou dobu chyběl. Kniha vznikla ve spolupráci s Polským institutem v Praze a popisuje nejdůležitější památky v Polsku či přírodní zajímavosti, k nim však připojuje i moderní architekturu, lokální kulinářské rozdíly, nejdůležitější festivaly, neobvyklé hotely či restaurace. Kromě obsáhlého praktického úvodu je kniha českého polonisty Pavla Trojana rozdělena do 16 kapitol podle vojvodství a obsahuje přílohu ve formě mapy celého Polska. Průvodce vychází v tištěné i mobilní verzi.

Vydává Freytag&Berndt

 

Rozkres pro zakázku: Z12/2527Tana Frenchová: Místo pro tajnosti

V areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu bylo nalezeno tělo chlapce. O rok později se na nástěnce ve škole objevuje fotka oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Dostává se do rukou mladého detektiva Stephena Morana, který ji chápe jako příležitost vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. Spolu s kontroverzní policistkou Conwayovou znovu otevírají případ a při vyšetřování odkrývají nitky příběhu. V kulisách staré internátní školy v Dublinu vedené řádovými sestrami číhá na každém kroku temno a je zjevné, že několik studentek nemá z různých důvodů zájem říkat pravdu. Svět dospívajících dívek se ukazuje být tajemnějším a nebezpečnějším, než si oba detektivové uměli představit. Místo pro tajností je napínavý a vzrušující příběh o přátelství a věrnosti, krutosti dívčího kolektivu a touze vzepřít se uniformitě.

Nakladatelství Argo

herz prebal tisk 2.inddJuraj Herz: Autopsie (pitva) režiséra

Autopsie je jedinou autorizovanou biografií Juraje Herze a zároveň jeho otevřenou výpovědí o posledních pěti dekádách československé a později české kinematografie. Juraj Herz vypráví s nezvyklou upřímností nejen o pozadí natáčení svých filmů, které se dnes řadí do zlatého fondu československé kinematografie, ale jeho vzpomínky jsou zároveň svědectvím o době nedávno minulé a o podmínkách, ve kterých žili a tvořili čeští a slovenští filmaři a divadelníci druhé poloviny dvacátého století.

Mladá fronta

 

vrazda-krejcovskym-metrem-duzeAgatha Christie: Vražda krejčovským metrem

Když jednotvárný, zcela všední život v St. Mary Mead rozčísne vražda zámožné paní Spenlowové, o identitě jejího vraha nepanuje žádná pochybnost. V městečku, v němž příjezd odpoledního autobusu je událost, kde pánové za tichých podvečerů okopávají a kropí zahrádky, zatímco dámy si opisují recepty a vykládají pasiáns, se zkrátka nic neutají a všichni mají na věc svůj jasný názor. Všichni – až na starou slečnu Marplovou… Audiokniha je druhým dílem detektivní série, v níž vystupuje slečna Jane Marplová. Příběhy nejslavnějšího detektiva v sukních, který se zrodil roku 1930, si čtenáři oblíbili pro starosvětský půvab a zvláštní pohodu, která je paradoxně obestírá.

www.audioteka.cz

Written by Jakub Machač