Měsíc utekl jako voda a opět je tu výběr několika titulů, které vycházejí u českých nakladatelství. A přestože nás hezké počasí a jarní sluníčko láká o víkendech ven, třeba někdy večer po jednom z nich sáhnete.

Bruce Grierson: Jak utéct času?

Jak utect casu_PREBAL.inddTajemství devadesátileté sportovkyně! Ode dne, kdy bylo Olze Kotelkové devadesát let, představovala problém pro organizátory všech atletických závodů seniorů, jichž se zúčastnila: S kým bude soutěžit, když ve své kategorii neměla soupeřku? Nakonec závodila s muži a porážela je. K běhu přidala také skok daleký, golf, vrh koulí… A přestože začala sportovat až v pozdním věku, stala se držitelkou téměř 30 světových rekordů. V čem spočívá její tajemství? Je to věcí genetické výbavy, nebo vztahu k životu? Autor pečlivě zkoumá každý detail Olžina života, její stravovací i spací návyky, přední světoví odborníci testovali její DNA… A výsledkem je jedna z nejúchvatnějších knih o jedné ženě, sportu a životě. Fascinující kniha o aktivním stárnutí nejen pro seniory, ale doslova a do písmene pro každého!

 

Vydala Mladá Fronta

 

Pavlína Pořízková: Léto modelky

Porizkova_Leto_titul_tiskPíše se rok 1980 a patnáctiletá dcera českých emigrantů Jiřina přijíždí ze Švédska do hlavního města módy Paříže, aby zkusila štěstí jako modelka. Nikdo tu neumí vyslovit její jméno, nabubřelý svět modelingu se na zakřiknutou a chudou dívku dívá skrz prsty, agentury i fotografové se k ní chovají přezíravě. Jiřina, která je doma nešťastná, zoufale touží po jiném, lepším životě. Má sice obyčejné sny patnáctiletých dívek: chce se zamilovat a být milovaná, mít kamarádky, peníze na hezké oblečení a desky, ale jejím největším snem je prosadit se jako modelka. Pro svou kariéru je rozhodnutá udělat všechno, co se po ní žádá. Touží se podobat zářivým kráskám z lesklých obálek časopisů, být žádaná, obletovaná a slavná. Ale pod pozlátkem luxusních šatů, ohromujících honorářů, zahraničních cest a večírků s celebritami číhá jiný, mnohem drsnější svět: svět drog, sexu za úplatu a bezohledné manipulace. A cena za život na výsluní často bývá až příliš vysoká.

Nakladatelství Eroika

 

Colm Tóibín: Mariina závěť

MARIINA ZAVET_PREBAL.indd

 

Jde o příběh Ježíše vyprávěný jeho matkou. Mariin příběh, jak jej nevypráví Bible: Dlouhé roky po Kristově smrti na kříži nechce Ježíšova matka o svatosti svého syna nic slyšet. Vůči jeho zázrakům je skeptická a bolest z jeho ztráty dosud nepřekonala. Pak se rozhodne vyprávět svou vlastní verzi o Kristově utrpení – o svém osobním smutku, scházející zbožnosti a svérázu. Je to příběh ženy, která nechce chápat, proč se od ní syn odvrátil, a která nevěří v křesťanského Boha. Skrze její oči otevírá Tóibín zcela nový pohled na křesťanství a vytváří netušeně lidský portrét Marie coby ikony.

 

Z produkce Mladé fronty

 

 

Dorthe Norsová: Na hraně

NA_HRANE_obalka_G_Plitkova2V patnácti povídkách této útlé sbírky se Dorthe Norsová pohybuje ve známém prostředí (domov, park v sousedství, holič za rohem), a přesto je „na hraně“. S chirurgickou přesností dokáže na rozsahu pouhých několika stránek vystavět celý svět, a vzápětí ho zbořit. V strhujícím tempu vyvolává ve čtenářích překvapení, radost i dojetí. Má dokonalý smysl pro detail a dokáže odhalit záblesky zázračna ve všední realitě. Běžný den se změní v drama, když to nejméně čekáme. Žena se jednou pro vždy vypořádá s násilnickým přítelem, armáda panovačných matek s kočárky náhle exploduje a ztroskotaný státní úředník se promění v jurodivého buddhistu. Tato všedně nevšední vyprávění nabízejí často překvapující pohled na chování lidí v 21. století. Norsové postřehy jsou přesné a styl vytříbený, v jejích příbězích na hraně se najdou všichni.

Sbírka Na hraně figuruje ve výběru 25 nejlepších próz roku 2014 Publishers Weekly a Dorthe Norsová za ni získala prestižní literární cenu P. O. Enquista.

Vydalo nakladatelství Argo

 

Written by Kateřina Novotná