“Ne vždy jsem měla to štěstí studovat a dělat to, co mě baví, co umím a do čeho mohu dát svoje srdce a sebe samu,” říká módní návrhářka a instruktorka Bikram jógy Eva Plzáková. “O to víc si toho vážím a děkuji osudu, že mě zavedl tam, kde jsem dnes.”

Má za sebou více než 20 let intenzivní práce pro vlastní oděvní značku SILUET mode, kam patří kolekce oblečení pro Bikram jógu Siluet YOGA WEAR. Nádherné snímky nejnovější kolekce vytvořila česká fotografka Jana Wallace, která žije v Los Angeles.

Autorkou fotografií nové kolekce Siluet YOGA WEAR je Jana Wallace

 

Jak to všechno začalo?

Odmala jsem ráda kreslila a něco tvořila rukama. Maminka šila na sebe i na mě, tenkrát to byla skoro nutnost, pokud jste se chtěli obléknout zajímavě… Zpočátku se šilo podle Burdy, ale postupně se dalo stylem “pokus – omyl” vypracovat k dokonalosti.

Začala jsem si tedy šít sama. Pletlo se, cizí módní časopisy a katalogy byly úžasnou inspirací. Taky bylo nějak víc času. Nebudu rozebírat, jak jsem díky nedělnickému původu a rodičům, kteří nebyli ve straně, vyčnívala, a díky tomu jsem nemohla studovat uměleckou školu ani gymnázium. Vystudovala jsem s maximálním odporem strojařinu, protože jsem se nedostala na Filozofickou faktultu ani na Vysokou školu umělecko-průmyslovou.

A stala se nejlepší věc, která se mohla stat: Otěhotněla jsem a narodil se nám syn. Stále jsem si tvořila pro sebe. Účastnila jsem se různých akcí a přehlídek a už jsem měla svoji klientelu. Jakmile šlo podnikat oficiálně, šla jsem do toho a nikdy nelitovala. V roce 1991 jsem založila Siluet mode a otevřela jsem první obchod Na Poříčí. Splnil se mi sen, byly to krásné časy s obrovskou poptávkou po hezkých věcech.

Módní návrhářka Eva Plzáková na snímcích Luce Photography

Jak se vám podařilo prorazit v této branži, bylo to těžké?

Jak už jsem se zmínila, odborné znalosti jsem nahradila praxí a obrovskou pílí. Těžké to určitě bylo, ale já jsem to tak nevnímala, protože jsem dělala to, co mě nesmírně bavilo a šlo od srdce. Nepočítala jsem hodiny a jela víc než na 100%. Pokud bych to nedělala dobře, nemohla bych tolik let obstát ve velké konkurenci, mít skvělou  klientelu, obchody a zaměstnance.

Šijete také osobně některé z modelů?

Mnoho let jsem kromě návrhování a vedení obchodů také šila, tvůrčí práce mě velmi bavila. Od roku 1991 do roku 2011 jsem se věnovala převážně společenské módě, tam bylo prostoru pro kreativitu ažaž.

Poslední čtyři roky realizujeme výrobu ve dvou dílnách, v jedné  modelové a v další, kde se šijí větší větší počty kusů. Sama už nešiji, užila jsem si toho dost a dost, po letech vysezených u stroje mě to žene mezi lidi, mezi mé studenty jógy. Další čas trávím organizováním výroby a kreativní prací na nových kolekcích.

Spolupracovala jste i s různými časopisy, pokračujete v tom stále?

V devadesátých letech jsem pracovala na autorských kolekcích ručně pleteného oblečení, vyšla řada sešitů s mými modely a návody k pletení. Spolupracovala jsem s  časopisy na přeměnách žen, oblékala jsem je a doporučovala jim celkový styling. Moje modely se objevovaly v časopisech In Style, Harpers Bazar, Elle… V poslední době jsem například spolupracovala s časopisem Žena a život, na internetu např. Novinky cz.

Eva Plzáková cvičí samozřejmě v oblečení ze svých kolekcí

Sportovala jste už před jógou?

Sportovala jsem vždy rekreačně, jezdila na kole v přírodě, kondici jsem si udržovala ve fitness centru, vyzkoušela jsem různé novinky… O józe jsem uvažovala dlouho, ale připadala mi trochu pomalá a nudná, takže jsem to stále odkládala.

Jak jste se dostala k Bikram józe?

Doslechla jsem se o ní, když se otevíralo první studio v Praze, bylo to v říjnu 2006. Přišly jsme tam poprvé s kamarádkou, ta vzápětí odpadla a já zůstala dodnes. Studio tenkrát bylo otevřené asi dva týdny. Na své první lekci jsem velmi trpěla – v podstatě jako všichni poprvé, ale po lekci jsem se cítila skvěle, a tak jsem se s tím rozhodla poprat. Chodila jsem velmi intenzivně a našla v Birkam józe (BY) úžasnou kompenzaci na stres v podnikání a sedavou práci v dílně a kanceláři. Brzy se z toho stal rituál a já jsem skoro denně běžela ze Široké ulice z obchodu do Karolíny Světlé vyprat si hlavu a načerpat energii.

Čím vás právě tento druh jógy, který se cvičí v teplotě 42 stupňů, tak zaujal?

Zaujal mě intenzitou. Za 90 minut se úplně zničíte, abyste mohla začít znovu. Báječně spojuje fyzické cvičení s duševní terapií, detoxikuje organismus, zvyšuje odolnost a imunitu. Zbavila jsem se dokonce senné rýmy.

Jak jste se posléze dostala k soutěžní józe?

Vůdčí osobností pražského studia byla od začátku majitelka Tereza Bonnet Šenková, která objevila tuto skvělou rehabilitační metodu v Paříži. Díky BY se brzy po náročné operaci kyčlí vrátila k tanci a byla pro nás tou největší motivací na sobě pracovat. Ve studiu vznikla skupina advance nadšenců… Dvakrát týdně jsme trénovali pod Tereziným vedením a aby to mělo větší smysl a motivaci, Tereza začala pořádat České šampionáty v BY. První byl v roce 2008. Pro mě byl advance trénink pouze další level, vůbec jsem neměla ambice soutěžit, ale stalo se. Celkem čtyřikrát…

Zákulisí nafotil John Eckmier: Z přípravy na focení v poušti, dostat se do vybraných lokací nebylo tak snadné…

Dostala jste se dokonce až do centra Bikram jógy v LA. Jaké to tam bylo?

Jak už jsem se zmínila, mám prostě potřebu na sobě stále pracovat a někam posouvat to, co mě baví. Po soutěžení to byla zvědavost a touha zažít Teacher training pod vedením Bikrama Chodhuryho v Bikram Yoga College of India. Jenže to nebylo tak jednoduché… Chtěla jsem, ale nedokázala si současně představit, jak to udělat, abych mohla odjet na 3 měsíce pryč, nechat firmu firmou a studovat jógu. V tu dobu jsem vůbec neuvažovala, že by z učení měla být moje nová profese, jen jsem si chtěla splnit to, co jsem nemohla udělat třeba ve dvaceti letech.. Odjet jen sama za sebe daleko, poznat něco nového a chvíli žít úplně jinak…

Co se má stát, stane se, a tak jsem si najednou uvědomila, že sice všechno funguje, ale už mě to asi nebaví tak jako dříve, že nechci sedět na jednom místě, stárnout a tloustnout se svými zákaznicemi a dělat víc a víc kompromisů. Dosavadní činnost jsem ukončila a začala se těšit na to, co mě čeká. Díky pochopení rodiny jsem měla podporu a mohla si dovolit ten luxus odjet pryč a starat se 3 měsíce jen sama o sebe.

Přesně před čtyřmi roky v dubnu jsem přiletěla do LA a spolu s dalšími 450 studenty z 39 zemí celého světa začala studovat BY. 9 týdnů jsme žili v kolotoči studia a praktikování jógy. Dvakrát denně lekce, v sobotu jedna, volno pouze v neděli. Náročný program od rána do pozdní noci. Bylo to těžké, ale úžasné! Všem bych přála to zažít. Sáhnout si na dno, začínat znova a znova, zjišťovat, co všechno neumím a pracovat na sobě.. Získala jsem úžasná přátelství s lidmi z celého světa. Naučila se žít okamžikem, potlačit svoje ego.

Jaký byl návrat do pražského studia BY?

Předem jsem neřešila, co bude po  návratu. Upřímně, chtěla jsem si po letech intenzivní práce i odpočinout. Realita byla ovšem jiná a pět dní po návratu jsem učila svoji první lekci. To byl teprve masakr! Zjistíte, že si myslíte, že něco umíte a ono to vlastně je teprve všechno před vámi… Tereza si svoje instruktory vychovává, nechválí, někdy je to sakra tvrdé, ale díky tomu mají pražská studia výbornou úroveň, ne pouze srovnatelnou se světovými, ale lepší! Mám odučeno 750 lekcí a stále mě to baví moc!

Kolekce oblečení na BY je tedy vlastně dalším logickým krokem…

Z Ameriky jsem si dovezla spoustu oblečení na hot yogu, ovšem máloco splňovalo moje požadavky uspokojivě. Z toho vyplynulo, že jsem si vytvořila pár kousků vlastního oblečení jen pro sebe. Oblečky se líbily, a ženy ve studiu je po mě začaly chtít také. Zkrátím to, nešlo to ze dne na den, ale začala jsem pracovat na prvních kolekcích, vychytávala střihy a zpracování, aby oblečení bylo co nejpohodlnější a nejkvalitnější.

Používám jen látky vysoce kvalitní, rychleschnoucí plavkoviny příjemné na tělo, jsou stálobarevné a velmi pružné. Miluji barvy, a tak vybírám výrazné bright odstíny, kombinuji se vzory a plastickými materiály, krajkami a tyly. Nejlepší odměnou je slyšet od klientek, jak se samy sobě líbí, krásně se jim v oblečení cvičí, zlepšují se a právě třeba dalším novým oblečením se odměňují za dosažené výsledky.. Krásná symbióza nastává, když vidím ženy i muže v Siluet YOGA WEAR cvičit ve svých lekcích…

A tak vzniklo vaše Siluet YOGA WEAR…

Siluet YOGA WEAR je moje srdeční záležitost. Tvořím tak, aby to dělalo radost nejen klientům, ale i mě. Svoji práci miluji, pro klienty dělám maximum. Stále pracuji na zdokonalování střihů, vyvíjím nové.

_JXW9145S novou kolekcí přicházíme každé 3 měsíce. Je to velmi náročné, ale právě tak mě to baví. Spolupracuji i v této oblasti s oběma pražskými studii BY, oblečení SYW je tam k dispozici k prodeji. Naše motto je ~ MADE with LOVE for YOU ~.

Vaši nejnovější kolekci nafotila v LA Jana Wallace. Jak ten nápad vznikl?

Jáju znám díky naší společné kamarádce. Žije v LA, bohužel jsem se s ní minula při mém pobytu, ale hodně spolu komunikujeme na dálku. Obdivuji její píli a fotografie z přírody, od moře, z paddle boardu a hokeje.

Jako každý rok se letos chystala odjet fotit do Death Valley v Kalifornii a nabídla mi spolupráci. Ráda jsem do toho šla a vznikly krásné fotky mojí poslední jarní a letní kolekce z pouště a dalších nádherných lokací právě v Death Valley.

 

 

www.siluetyogawear.com

http://r448.com/

 

Siluet Yoga Wear, foto Jana Wallace a John Eckmier

Jana Wallace, česká fotografka, která žije v LA, v klobouku Rocket448
Jana Wallace, česká fotografka, která žije v LA, v klobouku Rocket448
Oblečení na BY se do pouště skvěle hodí
Oblečení na BY se do pouště skvěle hodí
Eva Plzáková dovede navrhnout modely pro každou postavu
Eva Plzáková dovede navrhnout modely pro každou postavu
Jája v akci
Jája v akci
A ještě jednou Jája a Siluet Yoga Wear
A ještě jednou Jája a Siluet Yoga Wear

Written by Kateřina Novotná