Hlavní město Německa Berlín je místem, které vás pohltí. Historie i současnost se v něm prostupuje a vytváří na každém kroku neopakovatelnou atmosféru. Je to ideální cíl, kam se vypravit na prodloužený víkend, nudit se nebudete ani vteřinu. Najdete tu obrovské nákupní bulváry i zbytky berlínské zdi pokryté grafiti, královské paláce a zámky i idylická místa u jezera. Velké luxusní restaurace i malé kavárničky s originální atmosférou.
Kam se vypravit? Nahlédněme nejprve do historie.
Checkpoint Charlie
Berlín byl během studené války bezostyšně rozdělen zdí. Přátelé, rodiny, kolegové – jednoho dne se už nedostali k sobě. V dnešní době, kdy jsme stále on-line a můžeme se domlouvat nejrůznějšími způsoby, si těžko dovedeme představit, že bychom najednou nemohli ani zavolat třeba rodičům bydlícím náhodou ve čtvrti, která zůstala na druhé straně zdi.
Checkpoint Charlie je nejslavnější z bývalých hraničních přechodů mezi kapitalistickým Západním Berlínem a komunistickým Východním Berlínem v období studené války. V tomto velkém muzeu se ponoříte do historie Berlínské zdi, hraničních kontrol a velkých hráčů studené války. A i dnes, kdy už je to dávná historie, v těchto místech mrazí. Jestliže chcete zažít atmosféru z doby, kdy studená válka zuřila naplno a zeď plnila svou nesmyslnou funkci na 100%, zajděte do muzea „The Wall Berlin – see it here“. Je to velmi sugestivní expozice, kde na vás sáhne zrůdnost tehdějšího režimu.
Vyhlídkový balón
Na linii, kudy procházela berlínská zeď, se můžete podívat i ze vzduchu, z největšího připoutaného balónu na světě, který kotví nedaleko Checkpointu Charlie. Pojme až 30 pasažérů a stoupá k nebi rychlostí 13 metrů za sekundu. Je naplněn 5500 m3 helia a v jeho nejvyšším bodě se budete dívat dolů ze 150 metrové výšky.
A ještě jednu zajímavost najdete v těchto místech: muzeum aut, která proslavila dnes již neexistující Německou demokratickou republiku, tedy Trabantů. Trabi World se nedá přehlédnout, různě barevně vyvedená vozítka jezdící na dvoutaktní motor parkují i před muzeem a jsou vděčným objektem, se kterým je nutné se vyfotit. Když budete mít štěstí, potkáte dlouhou šňůru autíček jedoucích po berlínských ulicích, je to bizarní pohled.
Nápis ‚Vítězství‘ na vrcholu Braniborské brány dostal na konci roku 1989, kdy byla konečně zbourána berlínská zeď a poprvé po dlouhých letech mohli Berlíňané projít branou na druhou stranu, nový význam. Tato brána toho viděla skutečně hodně. Roku 1791 byla na ni umístěna velkolepá socha čtyřspřeží s bohyní vítězství Viktorií. Socha pak byla ukradena a následně obnovena, přežila bombardování za druhé světové války a je svědkem desítek let éry Berlínské zdi, kolem které se střílelo. Socha byla svědkem vzestupů i pádů Berlína a bránu s 12 sloupy zdobí dodnes.
Přímo u Braniborské brány, na nejprestižnější adrese Unter den Linden 1, stojí hotel Adlon. Málokterá budova v Berlíně – a možná i na světě – by toho mohla vyprávět tolik zajímavého! Hotel, kde si před válkou podávaly dveře hollywodské hvězdy, který hostil nacistické prominenty a nakonec jej vypálili opilí ruští vojáci. Hotel, kde Michael Jackson málem upustil z balkonu svého synka, když zdravil davy pod okny. I když půjdete okolo jen v džínách a teniskách, nebojte se zajít dovnitř, do nablýskaného impozatního prostředí, a v lobby baru si dát třeba jen kávu. Obslouží vás stejně mile a ochotně, jako své ubytované hosty, a vy se třeba jednou v budoucnosti vrátíte alespoň na jednu noc.
Reichstag je další místo, které by mohlo vyprávět. Jeho budova přežila bombové útoky, ohně i revoluce a dnes je jednou z nejznámějších staveb Berlína. Slavná skleněná kopule navržená Sirem Normanem Fosterem vedla ke znovuzrození budovy, která se stala symbolem ‚Nového Berlína‘, a je velký zážitek si ji prohlédnout. Pokud chcete kopuli navštívit, rezervujte si v předstihu vstupenky na internetových stránkách německé vlády (www.bundestag.de). Vstup je zdarma.
Zajímá vás více současnost Berlína? Nahlédněte tedy zde: https://trendy-age.cz/berlin-moderni-pulsujici-metropole/