Jaro je jedním z nejkrásnějších období roku. Příroda srší energií, rodí se nový život, všechno kvete a raší. Symbolem jara jsou Velikonoce, spojující v sobě pohanské i křesťanské zvyky a obyčeje, ať už jsou to vejce obarvená na červeno jako symbol lásky či mazanec coby symbol slunce, které opět nabírá na síle. Po dlouhé zimě je náš organismus obvykle unaven a vyčerpán, proto je právě na jaře mimořádně důležitý přísun zdravých a kvalitních surovin, které nás nezatěžují chemií, ale naopak nám pomohou s jarní regenerací a očistou. Sázka na bio je tou největší jistotou, ať už budete připravovat mazance, jidáše či další dobroty, které máme spojeny s velikonočními svátky.  Společnost Probio nabízí k velikonočnímu pečení mouky a další ingredience v bio kvalitě.

 

Mazanec z bezlepkové směsi

Ingredience:

1 balení bio bezlepkové směsi na pečení Probio, 1 sáček sušeného droždí

120 g bio třtinového cukru Probio, špetka soli

130 ml vlažného mléka, 80 g změklého másla, 1 žloutek

1 vejce, 2 – 3 lžíce rozinek máčených předem v rumu

vejce na potření, bio plátky mandlí Probio na posypání

Postup:

Z moučné směsi odeberte 30 g na podsypávání a zbytek smíchejte s droždím, cukrem a špetkou soli.

Přidejte vlažné mléko, změklé máslo, žloutek a celé vejce a zadělejte těsto. Nakonec k těstu vsypte rozinky a ještě dál těsto míchejte, aby se rovnoměrně do těsta zapravily.  Těsto v míse zakryjte utěrkou a nechte 90 minut kynout. Na pečicí plech položte arch papíru a lehce poprašte odebranou částí moučné směsi. Trochou mouky posypejte i pracovní podložku a na ní překlopte těsto. Těsto krátce propracujte a vytvarujte bochánek. Ten přendejte na připravený plech a dotvarujte.  Vejce prošlehejte se lžící vody nebo mléka a potřete mazanec. Na vrchu lehce nařízněte do křížku. Nakonec posypejte plátky mandlí. Troubu vyhřejte na 200 °C. Mazanec vložte do trouby, teplotu ztlumte na 180 °C a pečte 45 minut.

 

Velikonoční mazanec

35 g droždí, 180 ml mléka

165 g bio mouky celozrnné špaldové jemně mleté Probio

165 g bio mouky pšeničné polohrubé Probio

170 g bio mouky pšeničné hladké Probio

100 g bio cukru třtinového moučkového Probio + 1 lžička na kvásek

100 g másla, špetka mletého muškátového oříšku

70 g rozinek naložených v rumu + 1 lžíce rumu z rozinek

3 žloutky, vejce na potření, bio plátky mandlí Probio na posypání

Postup:

Droždí nasypejte do mističky a promíchejte se lžičkou cukru. Ohřejte mléko, aby bylo teplé  –  ne horké – a přilijte asi ¼ k droždí. Přidejte trošku mouky a vidličkou prošlehejte. Nechte pod utěrkou vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 – 20 minut. Do zbytku mléka vložte na kousky pokrájené máslo a ještě trochu zahřejte, aby se v něm máslo dobře rozpouštělo. Mouku ve větší nebo hnětací míse smíchejte s cukrem, muškátovým oříškem a rozinkami. Přidejte vzešlý kvásek. Zkontrolujte mléko s máslem, zda není příliš teplé a rozšlehejte v něm žloutky. Přilijte do mísy a zpracujte těsto. Těsto nechte hodinu kynout na teplém místě pod utěrkou. Poté překlopte na lehce pomoučenou pracovní podložku. Na pomoučení použijte trochu kterékoliv hladké mouky – světlé či celozrnné. Z těsta vypracujte bochánek a přendejte na plech vyložený pečicím papírem. Nařízněte na mazanci křížek a nechte 15 minut kynout na plechu. Poté potřete rozšlehaným vejcem a posypejte mandlemi. Pečte nejdříve zprudka při 200 °C (horkovzduch). Po 10 minutách teplotu snižte na 170 °C  a dopékejte 30 minut.

 

Jogurtové žemle bez kynutí

Ingredience na 4 žemle:

200 g bio celozrnné špaldové mouky jemně mleté Probio, 100 g bio špaldové mouky hladké Probio

½ lžičky sody (3 g), velká špetka soli

200 g bílého jogurtu o obsahem tuku 3,5 – 4 %, 1 vejce, 1 lžička octa

mix semínek na obalení

Postup:

Obě mouky promíchejte v misce spolu se sodou a solí. Ve vedlejší misce prošlehejte jogurt s vejcem. Nakonec vmíchejte ocet. Jogurtovou směs vlijte k moučné směsi a zpracujte těsto. Bude trochu lepivé, ale bude tvárné. Do misky vsypte různé druhy semínek, které máte rádi. Těsto rozdělte na 4, popř. 5 stejně velkých dílků. Ruce si navlhčete vodou a z kousku těsta vytvarujte bochánek. Lehce jej splácněte. Poté překlopte celou vrchní plochou do semínek a zatlačte, abyste bochánek ještě trochu zploštili a aby se semínka pěkně na těsto nalepila. Pak si překlopte těsto do druhé ruky a nakonec překlopte na plech vyložený pečicím papírem. Doprostřed udělejte navlhčeným prstem důlek. Pokračujte stejně se zbylými kousky těsta. Žemle pečte při 200 °C 20 minut.

 

Rohlíky 

Ingredience na 7 – 8 rohlíků:

450 g bio polohrubé pšeničné mouky Probio, 1,5 lžičky soli

250 ml vlažné vody, 1 sáček sušeného droždí

1 lžička bio třtinového cukru Probio

80 g bio oleje slunečnicového na pečení a smažení Probio

Na potření:

1 vejce, 1 lžíce vody

Na posypání:

bio mák Probio, můžete použít hrubozrnnou sůl, kmín, semínka

Postup:

Mouku promíchejte se solí. Do vedlejší misky vlijte vlažnou vodu. Přisypte droždí a cukr a promíchejte. Vlijte do mísy k mouce. Přidejte olej a zpracujte těsto. Zadělávejte jej asi 10 minut, aby bylo pěkně hladké a pružné. Mísu s těstem zakryjte fólií a nechte hodinu kynout. Nakynuté těsto překlopte na pomoučený vál. Krátce propracujte a poté rozdělte na 7 – 8 stejně velkých dílků. Z každého kousku těsta vytvarujte bochánek. Položte jej na pomoučený vál, lehce pomoučněte a přikryjte utěrkou. Nechte 15 – 20 minut kynout. Bochánky jeden po druhém vyvalujte do trojúhelníků (měly by mít kratší základnu než odvěsny). Od široké strany (základny) rolujte směrem k vrcholu. Těsto nijak nenapínejte, rolujte jej zvolna, aby mělo prostor pro kynutí. Rohlíky skládejte na plech vyložený pečicím papírem s většími rozestupy, aby se nespekly. Přikryjte je utěrkou a nechte 15 – 20 minut kynout. Rohlíky potřete vejcem prošlehaným s trochou vody. Posypejte mákem (nebo tím, co máte rádi). Pečte při 220 °C asi 17 – 20 minut.

 

 

Written by Jana Veselá