Pravé gurmánské jaro začíná s příchodem chřestové sezóny. Čerstvé bílé nebo zelené výhonky v kuchyni zvěstují začátek radostného období, kdy si lze tuhle neodolatelnou delikatesu vychutnávat dosyta a na mnoho způsobů. Vydatnou porci inspirace nabízí nová knížka zkušené šéfkuchařky Mirky van Gils Slavíkové s výstižným názvem V hlavní roli chřest – 50 úžasných receptů s královskou zeleninou.

V hlavni roli chrest_potah CMYK_Sestava 1Předkrmy, polévky, hlavní jídla, saláty, slané koláče a dokonce i sladké dezerty z chřestu! Chřestová sezona je poměrně krátká, trvá od března do června, takže je nejvyšší čas pustit se do vaření s kuchařkou Mirky van Gils Slavíkové.

Chřest je zdrojem vlákniny, kyseliny listové, ryboflavinu a dalších vitaminů, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak, pomáhá udržet zdravé cévy, srdce, v 100 g se skrývá jen 17 kcal… a ta lahodná chuť! Není divu, že chřest velebí kulinářští experti i odborníci na zdravou výživu.

Všech 50 receptů z nové kuchařky Mirky van Gils Slavíkové stojí za vyzkoušení. Co takhle dát si třeba chřestové kremrolky, chřestovo-špenátovou polévku, chřestový chléb, chřestové frikasé, chřestové rizoto s lososem nebo chřestovou zmrzlinu? Součástí každého receptu je pečlivě sestavený seznam surovin, srozumitelně a jednoduše formulovaný postup, detailní barevná fotografie a také stupeň náročnosti přípravy. Nechybí zasvěcený úvod s mnoha zajímavými informacemi o původu, odrůdách, pěstování a zpracování chřestu, ani praktické rady k jeho přípravě.

Autorka knihy Mirka van Gils Slavíková je uznávanou cukrářkou, food stylistkou, lektorkou, autorkou kuchařek a mnoha tematických článků. Úspěšnou kariéru odstartovala v roce 1984 v pražském hotelu Alcron. Po roce 1989 sbírala další profesní zkušenosti v Německu, Jihoafrické republice, Spojených státech. Absolvovala odborné stáže ve Švýcarsku a Franci. Na svém kontě má medaile z věhlasných mezinárodních soutěží, je držitelkou prestižního titulu Professeur en sucre d´art. Dezerty Mirky van Gils Slavíkové ochutnali slavné osobnosti, například Daniel Craig, Barbara Broccoli, Nelson Mandela, Condoleeza Rice, Angela Merkel nebo třeba Karel Gott. V současné době žije se svou rodinou v Holandsku,

Written by Jana Veselá