Vánoce, to je čas, kdy se máme možnost zastavit a užít si nejradostnější chvíle v roce se svou rodinou, příbuznými a přáteli. Ale i čas, který můžeme prožít sami se sebou. Právě vánoční svátky jsou vhodnou příležitostí, kdy můžeme vypnout a namísto nutné práce nechat volnou uzdu naší fantazii a kreativitě, odpočinout si a tvořit, třeba přírodní dekorace, které nás budou těšit po celé svátky. Nebo si zkusit uvařit něco (ne)tradičního a upéct něco voňavého.
Jedlý dárek na zahřátí
Zajímavý tip, který provoní kuchyni a může vás zahřívat po celou zimu, je pečený čaj. Jeho příprava není nijak náročná a upotřebíte do něj jablíčka i další ovoce, které už není v nejlepší kondici. Na kostičky pokrájené ovoce promíchejte s cukrem, přidejte koření (například skořici, hřebíček, levanduli, kardamon, vanilku) a v pekáčku pečete 40 – 45 minut. Horkým pečeným čajem naplňte skleničky, otočte dnem vzhůru a nechte tak do úplného vychladnutí.
Takový pečený čaj potěší obzvlášť po dlouhé procházce odpočívající přírodou, která působí doslova terapeuticky a její příznivé účinky může chvíle s horkým, voňavým čajem jedině prohloubit. Právě příroda by nás měla inspirovat a měli bychom si z jejích cyklů brát příklad. Tak, jako ona se ukládá k zimnímu spánku, měli bychom pokud to jen trošku jde, i my zvolnit. Nebojte se obzvlášť v tomto období dopřát si zvýšenou dávku léku, kterým je příroda a pobyt v ní.
Lék pro všechny a zdarma
O tom, že pobyt v přírodě působí terapeuticky, jasně hovoří fakt, že v některých zemích jsou procházky lesem doporučovány na lékařský předpis. Kombinace zdravotních benefitů je to vskutku obrovská. Jednak se prodýcháte na čerstvém vzduchu, vydáte ze sebe energii a především zklidníte svou mysl. A pakliže se vydáte na procházku o samotě, pomůže tento naprostý klid vybalancovat přemíru informací a vzruchů, které vnímáme dnes a denně. Výsledkem je posílená imunita, psychická i fyzická pohoda.
Myslete i na ostatní
Radost z procházky můžete ještě znásobit. Nezapomínejme na obyvatele lesa a jejich krmelce, které vždycky stojí za doplnění kaštany nebo zrním. A pokud jste si všimli, že u krmelce chybí nějaké krmítko, v němž by si přišli na své i zástupci ptačí říše, nebojte se ji tam šikovně umístit. Ptáčky krmte semínky, prosem a dalším zrním, které pro ně bude lehce stravitelné. Velkou chybou je krmit zvířátka – od těch nejmenších po ta velká – zbylým suchým pečivem. Pečivo není jejich přirozená strava a může jim ublížit. Pokud podporujete v zimě ptáčky, potom můžete využít Probio Směs zrnin pro domácí a zpěvné ptactvo.
A ještě tip na vánoční cukroví:
Pohankové linecké
2 plechy před slepením/1 plech hotového cukroví
Doba přípravy: 45 minut
Doba pečení: 7 minut
Ingredience:
120 g bio pohankové mouky Probio, 40 g bio třtinového moučkového cukru probio, špetka soli, 80 g másla, 1 žloutek
džem na slepení
Postup:
Z pohankové mouky, cukru, soli, másla a žloutku zpracujte těsto. Zabalte do potravinářské fólie a nechte v lednici uležet alespoň 2 hodiny.
Poté těsto vyndejte a rozválejte na pomoučeném vále na plát silný 2 mm. Vykrajujte libovolné tvary a ty vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem.
Pečte při 170 °C (horkovzdušná trouba) po dobu 7 minut. Nechte zchladnout a poté slepujte džemem.
Nechte pár dní odležet v chladu v uzavřené krabičce.