Téměř 20 tisíc prodaných výtisků během tří měsíců a nadšené čtenářské ohlasy přiměly nakladatelství Prostor přijít s druhým vydáním knihy Martiny Formanové Případ Pavlína.

formanova-pavlina-druhe-vydani-titulDramatické dětství a začátky modelky a herečky Pavlíny Pořízkové motivovaly spisovatelku Martinu Formanovou k románovému zpracování. Jde o působivé vyprávění o mladých rodičích Anně a Jiřím, jejich zbrklém útěku z Československa, erotikou nabitém vztahu, odvaze i selhání. Manželé Pořízkovi opouštějí čtyři dny po sovětské okupaci Československo a nechávají u prarodičů tříapůlletou Pavlínu. Netuší, jak dlouho budou muset čekat a co vše podniknout, než opět uvidí svoji dceru, ani co přinese jejich shledání…

a-img-1080„Dlouho jsem si myslela, že mne rodiče nechtěli a odjeli. S babičkou jsem se měla krásně, byla jsem tlustá a rozmazlená holka,“ vypráví dnes Pořízková. S matkou se viděla až po třech letech, s otcem až po šesti. Celou tu dobu rodiče usilovali o její vydání do Švédska, kde se mezitím usadili. Psali prezidentovi, na úřad vlády, zkoušeli to přes Červený kříž, Výbor pro lidská práva při OSN. Komunisté je vyzvali, ať se vrátí zpět, chtějí-li dceru ještě někdy vidět. Jenže otec Pavlíny dostal třicet měsíců v nepřítomnosti za ilegální opuštění republiky, matka by šla do kriminálu na rok a půl.

„Byla jsem rukojmím komunistického režimu,“ vzpomíná Pavlína. Rodiče se tedy rozhodli k dalšímu kroku. Začali držet hladovku. Rozdali tisíce letáků, dali desítky rozhovorů, petici za vydání dcery mladým rodičům podepsaly desetitisíce lidí ve Švédsku a celá země žila jejich problémem. V Československu zrovna začínal sjezd komunistické strany…

Formanová popisuje individuální cesty každého z aktérů s hlubokým porozuměním a schopností najít humor či komičnost i ve vážných životních situacích. Ze spolupráce dvou úspěšných žen vznikla úspěšná kniha.

 

Soutěžní otázka:

V kterém roce se Pavlína Pořízková narodila?

 

Odpovědi posílejte do 22.3. na info@trendy-age.cz

 

Vyhrává 35. a 64. správná odpověď

 

www.eprostor.com

Děkujeme všem, kdo napsali, soutěž je ukončena. Knihu vyhrává Miroslava Grunová a Renata Zborníková.

 

 

Written by Trendy Age