Založení VOC Znojmo, prvního apelačního systému v Česku, se setkalo s obrovským úspěchem a odezvou. Popularita i prodej certifikovaných vín, která odrážejí unikátní terroir a specifické klima na Znojemsku, výrazně stoupá. „Značka VOC Znojmo je uznaná jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nyní nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem,“ pochvaluje si přijetí apelačního systému předseda VOC Znojmo František Koudela.

VOC Znojmo (8)

Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, a sice Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí.

DSC_0248V současné době je členem VOC Znojmo osmnáct renomovaných vinařství. “Všichni členové VOC Znojmo dobrovolně přistoupili na dodržování velmi striktních pravidel při výrobě vín, která se týkají omezení zbytkového cukru ve víně, redukce hroznů na keři či zákazu zrání na kalech či barikování vín,“ vypočítává Koudela s tím, že díky jasně nastaveným pravidlům mají certifikovaná vína VOC Znojmo svůj nezaměnitelný charakter, typický pro Znojemsko. Jsou svěží, aromatická, šťavnatá a příjemně pitelná.

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon. VOC Znojmo_vina Korinek Lahofer SpalekOznačení VOC ale cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. „Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvéé. Každé víno má také svou typickou charakteristiku. Sauvignony s vůni broskví, černého rybízu a angreštu. Ryzlink rýnský s vůní medu a lipového květu. Veltlínské zelené s muškátovým nádechem či mandlovými tóny, kořenité a peprné,“ vysvětluje František Koudela.

 

Chcete vyhrát jednu ze tří lahví skvělého vína? Zde je soutěžní otázka:

Která vinařství jsou členy VOC Znojmo? Napište nám alespoň tři z nich…

Odpovědi zasílejte na info@trendy-age.cz do 6.12.

Vyhrává 156., 312. a 468. správná odpověď.

Cenu mohou vyhrát ti, kdo „olajkovali Trendy Age na facebooku, pokud tedy mezi ně nepatříte, najdete nás tady: https://www.facebook.com/trendyage/

Nápovědu pro správnou odpověď najdete zde: http://www.vocznojmo.cz/clenove-voc-znojmo/

 

Soutěž je ukončena, děkujeme všem, kdo napsali. Výhra putuje Zdeňce Krajzarové z Třince, Evě Hrbáčkové z Kladna a Zdeňce Kalašové z Bechyně.

 

 

Written by Jakub Machač