Záruka kvalitní sněhové pokrývky, perfektně upravené sjezdovky, dokonale vyříznuté běžecké stopy i ideální podmínky pro freeride. To všechno a hlavně spousta zážitků včetně těch hudebních na vás čeká i teď na jaře v okolí romantického rakouského lyžařského střediska Leogang.

Jarní měsíce jsou tím pravým časem velkolepého vyvrcholení sezony ve slavném lyžařském cirku Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn. Jedná se o největší rakouský lyžařský region s 270 kilometry sjezdovek, kde jsou lanovkami propojena střediska Saalbach a Hinterglemm v údolí Glemmtal, Leogang v údolí Leoganger Tal a také tyrolský Fieberbrunn. Svahy Pingauer Grasberge, které obklopují obě údolí, se zdvihají z nadmořské výšky kolem tisíce metrů až do výšky 2 100 metrů a na sjezdovkách se tady pořád něco děje. Pro celý region přitom platí jeden skipas, takže můžete střediska, trasy i zábavu libovolně střídat a zažívat stále něco nového.

Běžkařský ráj

Nový Nordic Park Saalfelden Leogang nadchne všechny běžkaře i vyznavače zimní turistiky. Nabízí 150 kilometrů běžeckých stop, perfektně upravované lesní stezky a také možnost oblíbeného večerního běžkování. Trasa Ritzensee, dlouhá téměř dva kilometry, je osvětlená až do deseti večer.

A právě tady se koná jedna z nejvyhlášenějších běžeckých akcí Evropy: Skimarathon, který letos proběhne již pojedenácté, a to 3. až 4. února. První den (3. 2.) se utká mládež, druhý den (4. 2.) si tu změří své síly profesionálové a amatéři. Se svými až 350 rakouskými a mezinárodními účastníky patří tento lyžařský maraton k největším běžeckým akcím v Rakousku. Soutěží se ve třech disciplínách: 42 kilometrů, 21 kilometrů a týmová soutěž tříčlenných týmů. Motem maratonu je „Nejdůležitější je být při tom!“

Špičkové freeridové parky

Další populární událostí je tady Freeride World Tour Fieberbrunn, který se koná 9. až 15. března. Spojení se sousedním tyrolským Fieberbrunnen učinilo totiž z tohoto regionu absolutní Mekku pro milovníky freeridu. Freeridové parky v Lärchfilzkogel ve Fieberbrunnu a Asitzmuldenbahn v Leogangu představují špičkovou nabídku, jaká nemá v Evropě obdoby. Jedná se o kombinaci snowparků a freeridových tras s nejrůznějšími překážkami.

Nejlepší freerideři se tu sejdou 9. března, aby změřili své schopnosti. Během čtyřiceti minut budou muset vystoupat na vrchol Wildseeloder a odtamtud, z výšky 2 118 metrů, zvládnout svah s převýšením 620 metrů, který má v jednom místě 70stupňový sklon!

Největším setkáním freeridrů pak bude 10. března Freeride World Tour ve Fieberbrunnu.

Lyžovačka pod taktovkou světových DJs

Zdejší velké finále zimní sezóny představují White Pearl Mountain Days, které probíhají v celém lyžařském regionu, a při nichž si přijdou na své všichni milovníci hudby. Nejkrásnější jarní lyžování tak budou letos už podruhé doprovázet od 16. března do 1. dubna koncerty a vystoupení mezinárodních DJs. Ve více než 20 lokacích na chatách i na sjezdovkách se mohou lyžaři zastavit, uvelebit se v lehátkách, zaposlouchat se do příjemných tónů a přitom si objednat některou z mezinárodních kulinářských specialit, které jsou rovněž na programu. A pozor: vstup na akci je volný! Více na http://www.wpmdays.at

Tajný tip: Okolí Leogangu je také rájem sáňkařů – přímo tady vás čeká sáňkařská dráha dlouhá 1,5 km, která má také večerní osvětlení. V Saalbach-Hinterglemu jsou pak tři sáňkařské dráhy od 1,5 km až do 4,5 km, rovněž s večerním osvětlením.

 Lyžařská základna, kde si odpočine nejen tělo, ale i duše

Pokud hledáte útočiště, kde si skutečně odpočine každý člen vaší rodiny, vyzkoušejte idylické středisko Puradies, které stojí přímo mezi dvěma lanovkami vedoucími do lyžařského ráje. Přímo v hotelu je půjčovna lyží a o sněžná prkna hostů tady pečují hned dva servismani.

Puradies je partnerem lyžařské školy pro dospělé i pro děti, takže rodiče mohou lyžovat nebo odpočívat ve zdejším krásně vybaveném wellness světě, zatímco o jejich ratolesti se postarají zkušení lyžařští instruktoři. Po lyžování si můžete dopřát speciální masáž, která uleví namoženým svalům, a zájemci se mohou naučit správnou techniku populárního tejpování.

Lidé sem však nejvíce míří za zdejší unikátní atmosférou. Zvenčí toto místo vypadá jako tradiční romantický horský hotel, uvnitř ale čeká na hosty nejedno překvapení. Právě jedinečný interiér přinesl hotelu mezinárodní designérské ocenění. A skutečně – právě tady pocítíte, že jste součástí impozantního světa zasněžených Alp, rozprostírajících se všude kolem. Pokoje, odpočívárny i sauny jsou totiž maximálně prosklené, abyste si mohli onoho luxusu náležitě užít.

A pozor: ve velkém tady myslí i na děti. Malým návštěvníkům je určena krásná velká herna a svůj prostor plný zábavy si tu najdou i teenageři. Více na www.puradies.at

Written by Natascha Kames