Vypadá to, že Římské lázně jsou v poslední době hitem relaxačních center, nejde však o žádnou novinku. Jak již sám název napovídá, znali je už staří Římané.

Lázně totiž byly rozesety po celé římské říši, jejich zbytky se dochovaly  třeba v Pompejích, Ostii, v Trevíru,  Africe nebo Asii. V okolí Neapole byly založeny přímo nad teplými termálními prameny a nazývaly se Baie. V bohatých soukromých domech nechyběla podobná lázeňská zařízení.

Tehdejší lázeňské budovy měly obří rozměry a využívaly všech prvků dobové stavební techniky. Budovy byly nejčastěji z cihel, stěny obložené leštěnými mramorovými deskami nebo omítnuté. Vnitřní sloupy byly většinou z červené žuly, části stěn i podlahy zdobily mozaiky. V některých případech na ní byly použity tak vzácné kameny, jakými jsou alabastr, barevné žuly a africké zelené, červené a šedé mramory.

V lázni se Římané nejen myli, ale také si povídali, malovali, četli básně, zpívali, pořádali hody. Při saunách vznikaly masážní místnosti, prostory pro fyzická cvičení a sportovní utkání, knihovny. Bohatí Římané navštěvovali lázně dvakrát za den.
 Ke konci I. století př.n.l. v Římě bylo postaveno 150 společenských lázní.

V současnosti se Římské lázně v jednotlivých relaxačních centrech a lázeňských domech snaží navázat na tehdejší architekturu. V principu je tento typ lázní určený všem, komu nevyhovuje klasická finská sauna. Kromě klasické páry se 100% relativní vlhkostí vzduchu v nich většinou najdete různá tepidaria – nízkoteplotní parní lázně s 35% vlhkostí vzduchu, která často využívají aromaterapii bylinkami nebo třeba citrusy.  Slouží k mírnému a šetrnému prohřátí celého těla. Pro organismus je tento způsob prohřátí povzbuzující a přitom obzvláště šetrný, bez zatížení krevního oběhu. Je proto vhodný i při některých zdravotních omezeních, například pro kardiaky.  Teplota parních kabin se pohybuje od 25 do 65 stupňů Celsia. K ochlazení slouží  studené masážní i aromatické sprchy (tropický déšť, bouřkový déšť, studená mlha) a relaxační prostor s lehátky.

Chybět by neměl ani velký, působivý bazén v římském stylu, whirlpool či masážní vana.

 A kam se tedy vydat do Římských lázní?

Vyzkoušejte třeba:

Aquapalace v Praze, www.aqualapace.cz

Hotelu Danubius Health Spa Nové Lázně v Mariánských Lázních, www.danubiushotels.cz

Hotel Velveta ve Špindlerově Mlýně, www.hotel-krkonose.cz

Czeladz v jižním Polsku, www.termyrzymskie.eu

Römertherme, Rakousko, www.roemertherme.at

Rimske-Lazne

RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH
RELAXUJTE V ŘÍMSKÝCH LÁZNÍCH

Written by Jana Veselá