Chcete si odpočinout a přitom udělat něco pro své zdraví? Dopřejte si dovolenou v hotelu a termálních lázních Larimar v rakouském Stegersbachu
, kam pravidelně z indické Keraly přijíždí tým terapeutů specializujících se netradiční metody ajurvédy.

Můžete si tady vyzkoušet metody nejstaršího léčebného systému na světě, který pomáhá navodit proces samoléčby – a to jak ve vašem těle, tak i na vašem duchu. „Ajurvéda má obrovské účinky. Dokáže zastavit předčasné stárnutí, rychle zlepší špatné zažívání, nemoci kloubů, zbaví migrén, velkých úspěchů dosahuje u lidí trpícími poruchami spánku a mnohé další. Je postavena na individuálním přístupu, protože každý má svůj unikátní energetický vzorec, který je kombinaci fyzických, mentálních a emočních vlastností. Ty jsou při narození v harmonii, ale z té nás postupně spousta faktorů vychyluje – od počasí, stravy, vztahových záležitostí až nejrůznějších traumat. Cílem ajurvédy je udržovat energeticky vyvážený stav, aby v případě stresu zafungoval náš obranný systém a mohli jsme se mnoha chorobám vyhnout,“ říká Johann Haberl, který sám mistry ajurvédy v Indii vybíral.

Ti si ovšem dali podmínku, že nejdříve musí pocítit, zda má místo patřičné pozitivní energie. Ajurvéda v Indii totiž může fungovat stejně dobře jako v Alpách nebo kdekoliv jinde v Evropě. Jak je to možné?

Pokoje dostanete podle povahy

„Terapie mají být prováděny v prostředí, na které jste zvyklí. Stejně je tomu u potravin, na které se ajurvéda zaměřuje a v kombinaci s bylinkami je považuje za lék. Vybírat si máme ty, kterým se daří v našem okolí, ne ty exotické z jiných kontinentů. Podstatou ajurvédy je život v harmonii, sám se sebou, ale především se svým okolím, ze kterého můžeme čerpat sílu,“ upřesňuje Johann Haberl, proč indičtí mistři dlouho zkoumali místo, kde hotel stojí – nutno však dodat, že byli spokojeni.

A jak vypadá ajurvéda v praxi?

Indický lékař a jeho tým provádí hostům nejprve vstupní diagnózy a doporučí ozdravný program, který se skládá z komplexní detoxikace, kdy nejrůznějšími metodami očistíte části svého těla od žaludku, střev, až po dutiny a krev. Přímo v Larimaru vám pak pomohou změnit stravu tak, aby vám skutečně prospívala, vyberou vám také vhodné cvičení, se kterým už tady můžete pod dohledem zkušených trenérů začít, stejně jako s akupunkturou a ozdravnými masážemi. Ajurvédský lékař doporučí změny životního stylu a poradí bylinky, léčiva a stanoví vám ozdravný plán na celý rok. „Naším cílem je, aby u nás lidé natankovali energii, ale hlavně, aby bez nucení se do čehokoliv přirozeně změnili svůj život k lepšímu,“ uzavírá Johann Haberl.

Léčivé termální prameny

jsou další chloubou tohoto místa, mají blahodárné účinky a ještě je tady „čistí“ karibský polodrahokam Larimar, podle něhož získal hotel jméno. Odpočinout si můžete v několika teplých bazénech – jeden je vevnitř, druhý venku (další s protiproudem je určen k plavání), nechybí masážní trysky a relaxační podvodní hudba. Svět saun vyniká rozmanitostí – k dispozici je vám finská i bio-bylinková sauna, solná parní lázeň nebo infračervená kabina.

Ráno si tady za svítání můžete zacvičit s mnichy jógu a přes den pak využít tělocvičny, kde probíhají mnohá další cvičení pod dohledem odborníků.

www.larimarhotel.at

 

 

Ayurvéda

Written by Natascha Kames