Na severovýchodě Německa se nachází fascinující jedinečná krajina křídových útesů, mokřadů a několik století starých bukových lesů s bohatstvím živočišných a rostlinných druhů. Největší ostrov Německa obklopuje deset kilometrů dlouhé pobřeží z křídových útesů sahající do výšky až 117 metrů.

Jasmund_Kollicker_Ort_observation_point

Vyhlídkové místo v národním parku Jasmund

lightbox.php-4

Pobřeží s křídovými útesy

K těm pozoruhodným patří světově známé křídové útesy okolo Královského stolce (Königsstuhl). Až k němu vás dovede turistická stezka Národním parkem Jasmund. Je to desetikilometrová jednoduchá okružní turistická stezka, která vede z Lohme po pobřeží zelenými bukovými pralesy, odkud je nádherný výhled na modré moře. Dalšími atrakcemi jsou maják Ranzow vyčnívající vysoko nad útesy a jezero Herthasee s pozůstatky hradiště ze slovanské doby.

lightbox.php-3

Most mezi Stralsundem a Rujánou

Výchozím místem z pevniny na ostrov je Stralsund,který si zachoval středověký ráz hanzovního města. Najdete jej i v seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve městě můžete obdivovat krásné měšťanské domy postavené převážně ve stylu cihlové gotiky,na Starém náměstí najdete gotickou radnici a nedaleko odsud gotický Chrám Sv. Mikuláše. Za návštěvu nepochybně stojí Ozeaneum ve Stralsundu, které je součástí Německého mořského muzea. Najdete jej ve stralsundském přístavu a představuje mořský život v Severním a Baltském moři.

Z města na ostrov Rujánu vedou dva mosty.Ten starší byl postaven již v roce 1936 a skládá se ze silniční a železniční části. Architektonicky je velmi zajímavý nový most, který svou délkou 4,1km je zároveň nejdelším německým mostem.

Datei: khb-winter_neu.tif Groesse: 15x10 cm / 7,99 MB Aufloesung: 300 dpi Farbmodus: CMYK Bildrechte: Travel Charme Hotels

Hotel Kurhaus Binz

Za mostem po silnici přijedete do hlavního města ostrova, do Bergenu a odtud silnice pokračuje až na východní pobřeží, do půvabných přímořských lázní Binz.

Lázně Binz jsou největšími lázněmi na Rujáně. Zdejší křídové koupele léčí zejména revmatismus. Nepostradatelnou součástí zdejších pláží jsou plážové koše. Dominantou pláže je 600 metrů dlouhé molo, které bylo postaveno už na začátku minulého století. Molo bylo několikrát zničeno, ale následně vždy opraveno, takže dodnes slouží jako prodloužení pěší zóny. V Binzu stojí romantické lázeňské budovy z 19. století, vyrostly zde i nové luxusní hotely. Od zdejšího přístavního mola se konají vyhlídkové jízdy lodí k bílým křídovým útesům.

lightbox.php-7

Majáky na mysu Kap Arkona

Nejsevernější místo ostrova Kap Arkona je zlatým hřebem každého pobytu. Již z dálky jsou vidět oba majáky u mysu Arkona. Do roku 1160 byl mys tvrzí Slovanů, kterou později dobyli Dánové, kteří přinesli s sebou i křesťanství. Dnes zde stojí nejstarší maják celého baltského pobřeží – Schinkelův maják, který byl vybudován v letech 1826 – 27 a je pojmenován po svém architektovi Karlu Friedrichu Schinkelovi.

Rügen, Jagdschloß Granitz

Lovecký zámek Granitz

Působivé je i strmé pobřeží, vysoké až 46 metrů.

Na 109 metrů vysokém vrchu Tempelberg, který je největší vyvýšeninou na Rujaně, sídlí lovecký zámek Granitz. Byl vybudován v letech 1836 až 1846 a ze svých čtyř věží nabízí návštěvníkům nezapomenutelný výhled na velkou část ostrova. Na zámku se pravidelně konají výstavy.

 

Written by Kateřina Novotná