Podzimní sezonu ve výstavních prostorách Viničního altánu zahájí umělec, který si zatím jméno vydobil především jako hudebník. Norbi Kovács je znám jako kytarista, skladatel a člen skupiny Ivan Hlas Trio, tentokrát se však představí v roli nevšedního fotografa. A asi nepřekvapí, že jeho vizuální díla mají stejně poetickou atmosféru, jako jeho hudba.

image5

Norbi Kovács se narodil v roce 1968 v Šale na Slovensku, ale v jeho žilách koluje maďarská krev. Do Prahy se přestěhoval v roce 1992 a od té doby hrál s různými kapelami a řadou interpretů, především s písničkářkou Radůzou, Petrem Skoumalem či Máriem Bihárim. image3V současnosti je členem skupin Ivan Hlas Trio, Lokomotiva. Kromě toho se věnuje i hudbě filmové (například hudba k filmu U mě dobrý. V roce 2013 vydal sólové instrumentální album Takžetak, které vychází z klasických kytaristických forem, jako je ragtime, folk, trocha blues, patrné jsou i stopy gypsy jazzu či flamenka.

image2K fotografování se dostal zcela náhodou před osmi lety. Vzhledem k intenzivnímu cestování po světě nemá nouzi o zajímavé náměty a zachycuje zcela všední situace kolem nás, na ulici, v přírodě, na obloze, každému obrazu ale umí vtisknout osobitou poetiku. Kromě toho portrétuje též hudebníky, s nimiž se ocitne na jednom pódiu, jako například Tommy Emmanuela, Steve Whita či Laurence Jaubera. Stiknout spoušť ve správný okamžik je ostatně umění podobné tomu umět správně zahrát tón. “Při focení i v hudbě musíte být na správném místě a k tomu dobře naladěn,” říká Norbi Kovács o tom, jak jdou dohromady jeho dvě největší životní vášně.

norbi-kovacs_vystava_pozvanka

Na výstavě ve Viničnímu altánu uvidíte fotografie z Řecka, Říma, Paříže, Amsterdamu i Prahy. Výstava potrvá až od 5. do 30. 9. 2016.

 

Adresa: Viniční altán, Havlíčkovy sady 1369 (Gröbovka), Praha 2.

Výstava je otevřena denně od 11:00 do 22:00.

http://www.vinicni-altan.cz

Written by Klára Smolová