Štýrské městečko Murtal letos oslaví čtyři sta let rodu Schwarzenbergů a pokud se vydáte do této oblasti, čeká na vás až do 14. října řada velmi zajímavých akcí. Symbolem velké letní výstavy „400 let Schwarzenbergů v Murau“ je zámek, který bude ve večerních hodinách modře nasvícen. A tak už na první pohled bude zřejmé, co proudí v jeho útrobách: Modrá krev.

Při procházkách historickým centrem se můžete prostřednictvím transparentů na fasádách domů a zastávek na historických místech seznámit s minulostí. Jedním z velmi zajímavých míst je pivovar v Murau, kde pivo vaří již od roku 1495. A určitě stojí za ochutnání! Na samotném zámku se ve dvoře pak bude instalována malá výstava zaměřená přímo na rodinu Schwarzenbergů. Její autorkou je ta nejpovolanější: Dr. Therese Schwarzenberg.

Pokud do Murau na oslavy zavítáte, odměnou vám bude i spousta památek, které můžete navštívit. Zámek je nepřehlédnutelnou dominantou městečka s idylickou promenádou kolem řeky Mur, po níž se můžete vydat na projížďku třeba na kole. Kolo si ale s sebou do auta brát nemusíte, těžko by se vám společně s bagem vešlo, na místě si můžete bez problému vypůjčit kola silniční, horská i elektrokola. Vzhledem k tomu, že cyklistická stezka Murradweg je dlouhá 350 kilometrů, elektrokolo se může hodit.

 

Jak se jedlo u Schwarzenbergů

Aby si návštěvníci mohli výstavu skutečně vychutnat, připravili místní kuchaři a hospodští jídla šitá na míru tématu. Všechna se budou podávat po celu dobu výstavy, celých 16 týdnů, ve všech místních restauracích a hospůdkách. Vyvrcholením budou dvě slavnostní tabule 15. a 16.7. Servírovat se bude vždy pro 150 lidí, prostřeno bude v ulici Schwarzenbergstrasse.

Kulinářské speciality kraje

  • Murauské pivo
  • Zirbenschnaps – kořalka vyrobená z mízy mladých šišek pinie. Má prý léčivé účinky!
  • Sýr z údolí řeky Mur – je vyroben z vyzrálého tvarohu a okořeněn kmínem a pepřem. Nejlépe chutná na chlebu s čerstvým máslem.
  • Dýňový olej – štýrská specialita vhodná především do salátů. Unikátní je jeho podávání s vanilkovou zmrzlinou.

 

Golfregion Murtal: Popřejme si čtyřikrát hezkou hru!

  • Lungau
  • Murau-Kreischberg
  • Mariahof
  • Murtal

Členitá krajina okolo Murtalu je domovem čtyř krásných a zcela odlišných hřišť. Každé z nich se pyšní něčím charakteristickým, ať již v designu nebo v charakteru krajiny. Ale jedno mají společné: dokonalou péči o areály a pohostinnost hotelů, které leží v jejich blízkosti. Ubytování můžete volit rozmanité, od luxusních hotelů až po ubytování na farmě, které pro obyvatele velkých měst může být velmi zajímavou alternativou.

Golf Club Murau-Kreischberg

Golfové hřiště Murau – Kreischberg, vybudované podle návrhu Dietharda Fahrenleitnera a Barbary Eisserer, bylo otevřeno v roce 2006. A hned po své první sezoně bylo časopisem Golf-Revue vyhlášeno nejlepším golfovým hřištěm v Rakousku. Atraktivní 18 jamkové hřiště se nachází mezi lyžařským areálem Kreischberg a historickým okresním městem Murau. Zvlněné greeny, podélné i příčné vodní překážky, velkolepé fairwaye a malebné ostrovní greeny, na to se po dohrání posledního puttu nezapomíná. Ostrovní green na 18. jamce nabízí zakončení hry plné adrenalinu.Z něj pak můžete namířit rovnou do klubovny, umístěné na břehu jezera a pod krásným lesem. Odměnou za dobře odehrané kolo může být oběd ve stylu rakouské kuchyně, zhotovený výhradně z lokálních surovin. Specialitou tohoto hřiště je Murtalbahn, železnice s historickými parními vlaky, která prochází okolo několika jamek.

GC Murau – Kreischberg leží v srdci takzvaného dřevěného světa Murau. A stromy také hrají v designu hřiště hlavní roli. Setkáte se s nimi sami na vlastní kůži téměř pokaždé, když vaše dlouhá rána nenabere ten správný směr… Nezapomeňte se tedy vybavit pořádnou zásobou míčků!

Místí specialitou, kterou si můžete vychutnat v pozdním podzimu a na jaře, je překrývání lyžařské a golfové sezony. GC Murau – Kreischberg a lyžařské středisko Kreischberg nabízejí jedinečnou kombinaci „Ski & Golf“. A tak se nabízí možnost dopoledne jít na lyže a odpoledne si dát golf.  Green Fee:37/39 eur za 9 jamek74/78 eur za 18 jamekděti – 50%, studenti – 20%

http://www.golf-murau-kreischberg.at

 

Styrian Mountain Golf Mariahof

Hřiště je rozloženo v náruči kopcovité krajiny, kde nebylo třeba příliš mnoho terénních úprav. Široké fairwaye i členité překážky dávají možnost všem kategoriím hráčů užít si svých 18 jamek co nejlépe. Je příjemně hratelné pro děti i seniory, pro výkonnostní golfisty ale umí také najít několik obtížných míst. Každému ale dává možnost vychutnat si během hry pohledy na nádhernou krajinu, do níž je zasazeno. Třešničkou na dortu je pak nová klubovna se skvělým kulinářským zázemím, kde se můžete odměnit za hezkou hru.

Green Fee:40 eur za 9 jamek63/72 eur za 18 jamekděti do 14 let zdarma 43 eur studenti

http://www.gc-mariahof.at

 

Golfclub Murtal

Leží na úpatí alpských hřebenů, které se nad ním tyčí v celé své nádheře. Irský architekt Jeff Howe se jimi při tvorbě designu nechal inspirovat a na některých jamkách si můžeme užít velká terénní převýšení. Mezi fairwayemi tečou průzračné horské potůčky a polykají míčky, které při odpalu nebyly trefeny úplně dokonale. A na závěr na vás čeká Golf-Café Restaurant Murtal se svou nabídkou mezinárodní i místní kuchyně.

Green Fee:45 eur za 9 jamek70/78 eur za 18 jamekděti do 12 let zdarmastudenti a junioři 42 eur

http://www.gcmurtal.at

 

Golfclub Lungau

V klidném údolí řeky Mur si zahrajete na širokých fairwayích a přátelsky modelovaných greenech. Toto hřiště nabízí pohodou a klidnou hru v krásné krajině, kterou budete mít prostor si skutečně užít.

Green Fee:33 eur za 9 jamek77 eur za 18 jamekděti do 12 let zdarmastudenti – 50%

www.lungau.at

 

 

KDE SE UBYTOVAT

Club Appartement Hotel am Kreischberg

Špičková kvalita a autentická alpská atmosféra na vás čeká v pokojích i velkých apartmánech. Hotel má skvělou polohu jen 100 metrů od lanovky, což ocení nejen lyžaři v zimě, ale všichni, kdo mají chuť vydat se na túru po horských hřebenech. Hřiště Murau-Kreischberg je vzdáleno pouhé tři kilometry, v hotelu si také můžete půjčit kola.

 

 

Hotel Rosenhof Murau

Venkovní sauna, velká zahrada, wellness a k tomu tradiční rakouská kuchyně, co víc si můžete přát. Hotel je vyhledáván pro svou romantickou atmosféru a vynikající kuchyni.

 

 

 

 

 

 

Bauernhof Familei Seidl

Ubytování na statku je skvělý zážitek, který vás odvede od starostí všedního dne. Přestože bydlíte na malé vesničce v typickém sedláckém stavení, o své pohodlí se bát nemusíte, pokoje jsou vybaveny Wifi, mají terasy, balkony i ledničky a domácí strava určitě stojí za ochutnání.

Written by Lenka Soukupová