Diamanty jsou již po staletí symbolem krásy, vzácnosti a jedinečnosti. Už jste někdy přemýšleli, kde se vlastně vzaly? A proč je jejich hodnota tak nesmírně vysoká? Pojďme si společně projít cestu od vzniku tohoto drahého kamene až po jeho zasazení do šperku.

b_s_3

Je to sice paradox, ale diamanty jsou tvořeny z uhlíku, jednoho z nejčastějších prvků v přírodě. Diamant činí vzácným až způsob jeho krystalizace. Ta totiž v historii probíhala za extrémních podmínek, které panovaly například před 3 miliardami let v hloubce okolo 200 kilometrů pod zemí! Aby vznikl diamant, bylo zapotřebí vyvinout tlak až 70 tun na cm2 při teplotě vyšší než 1300 °C.

doly

Diamantové doly

Během milionů let diamanty zvolna prostupovaly k povrchu a lidem se tak staly dosažitelné. Stále je však velmi obtížné určit, kde přesně je vůbec máme hledat. Odborníci tak v terénu vyhledávají minerály, které se velmi často vyskytují právě v blízkosti diamantů. Využívají k tomu třeba termity, kteří se prohrabou až do hloubky 30 metrů. Geologům pak stačí jen prozkoumat jimi vynesenou horninu a určit, zda by se na daném místě mohla nacházet ložiska drahých kovů či nikoliv. Tímto způsobem ušetří mnoho peněz, neboť nemusí provádět hloubkové vrty – ty za ně udělají zdarma termiti.

damant

Neopracovaný diamant

Samozřejmě že se při hledání provádí i klasická povrchová těžba a kopání důlních chodeb, ale tato metoda je nejnáročnější, a tím i nejdražší. Vždyť aby bylo možné získat pouhých 0,2 g diamantu, musí se průměrně vytěžit až 250 tun horniny. Hledání diamantových nalezišť je během na dlouhou trať. Může trvat i desítky let, a to s nejistým výsledkem.

antverpy

Burza diamantů v Antwerpách

Pokud se diamanty najdou a vytěží, putují k dalším odborníkům, kteří je roztřídí podle barvy, velikosti, tvaru a kvality, a následně je ocení. Nejslavnějším městem v Evropě, kde se diamanty brousí v renomovaných dílnách a získávají tak svůj jedinečný třpyt a vzhled, jsou Antverpy. Zde probíhá také burza a prodej diamantů zkušeným obchodníkům.

„V Antverpách jsou na burze stovky specializovaných kanceláří – v některých se prodávají kvalitnější diamanty, jinde méně kvalitní, některé kanceláře prodávají jen barevné diamanty, jen malé, jen velké nebo jen s konkrétním výbrusem. Je dobré vědět předem, jaké diamanty přesně hledáte,“ vysvětluje Luboš Říha, majitel české společnosti Diamonds International Corporation (DIC), zabývající se prodejem investičních diamantů a výrobou vlastních luxusních řemeslných šperků.

DHV, De Hantsetters & Verhaere bvba

Obchodník, který chce tuto burzu navštívit, musí splňovat přísná kritéria. Zdaleka se sem nedostane každý. Člověk žádající o členství na burze za sebou musí mít jako obchodník s diamanty již určitou historii, musí doložit své obraty obchodu s diamanty, stát se akcionářem burzy a musí projít bezpečnostním řízením. Navíc se za každého nově příchozího člena musí zaručit 2 stávající členové burzy.

Luboš Říha, majitel společnosti DIC, tyto podmínky splňuje a dodává: „Přístup na burzu je elitní záležitostí. O lidech, které tam potkám, vím, že jsou bonitní, s diamanty už nějakou dobu pracují a nemusím mít strach s nimi obchodovat.“

Tito obchodníci posléze nakoupené diamanty prodávají jako investiční prostředek nebo je předají specialistům, kteří tyto vzácné drahé kameny zakomponují do tolik žádaných šperků a vytvoří umělecké dílo vysoké hodnoty.

korunka

 

Written by Jana Veselá