Skutečnou nirvánu tady zažijí divocí bikeři milující alpské traily i pohodoví cyklisté. Cestičky mezi barevnými loukami nadchnou turisty i ty, kdo podlehli běhání v přírodě. Na své si tady ovšem přijdou i horolezci nebo vyznavači jógy pod širým nebem. Na rodiny s dětmi tu čekají pohodové procházky, lanovky a unikátní vodní a zážitkové parky. Romantici si pak mohou dosyta užít nádherných vyhlídek, špičkových wellness služeb a bezpočtu panoramatických saun. Rakouský Leogang je letos zkrátka dobrou dovolenkovou volbou pro každého.

Region Saalfelden Leogang patří k jednomu z nejromantičtějších míst rakouských Alp. Prvenství ovšem nese v cyklistice – patří k tomu největšímu, co kdy cyklistický svět vůbec stvořil. Je jedním z největších cyklistických rájů na světě a rozhodně není určen jen fanatikům s nízkou hladinou pudu sebezáchovy.

K dispozici je tu 720 kilometrů tratí pro horská kola všech stupňů obtížnosti. Právě tady ostatně najdete největší Bikepark v Evropě, který byl v roce 2012 dějištěm UCI Mountain Bike Downhill Worldcupu – největšího a jediného bikerského světového poháru v Rakousku, který se zde bude opět konat v roce 2020. Pro ty, kdo to s koly umí, je tady připraveno devět tratí, na nichž si užijete downhill, freeride, skoků, můstků a dalších fines, které vám umožní sáhnout si na své adrenalinové dno. Uklidnit vás ale může fakt, že do parku lze vjet na zkoušku, a pak se vrátit na klidnější trasu. Kdo si chce zážitky na kole uchovat na věčnou paměť, ať vyzkouší trasu Flow Trail – je dlouhá 3,5 kilometru a byla vybudována speciálně pro uživatele GoPro. Skutečnou lahůdkou pro ty nejnáročnější bikery je pak BIG-5 Challenge – XXL tour, kterou tvoří pět lanovek a pět vrcholů kolem Leogangu a Saalbach Hinterglemm.

Těm, kdo dávají přednost pohodlí, jsou k dispozici elektrokola – a to v takovém měřítku, že je Saalfelden Leogang označován jako největší E-bike region na světě. Na elektrokolech i bicyklech na vlastní pohon tady můžete našlapat celkem 480 kilometrů údolními stezkami, které přinášejí potěšení všem, kdo se téměř bez námahy chtějí projet kolem zdejší dominanty – masívu Steinernes Meer. Objet ho ze všech stran však může i tak trvat několik dní…

Alpská turistika pro malé i velké

Ostrý kontrast příkrých horských hřbetů a mírných travnatých kopců pokrytých ukázkovými alpskými loukami jako vystřiženými z pohlednic – to je přesně to, co vás tady čeká při procházkách po některé z více než 400 kilometrů turistických cest a stezek. Pro vysokohorský běh a nordic walking je tu dalších 120 kilometrů s 18 výškovými trasami. Horolezci pak jistě ocení 1 000 sportovních lezeckých tras a deset ferrat v okolí.

Ti akční mohou navíc ještě vyrazit i na nejdelší a nejrychlejší skluzavku na světě na ocelových lanech nazvanou Flying Fox XXL. Je dlouhá 1600 metrů a dá se na ní dosáhnout slušné rychlosti 130 kilometrů v hodině! Ti odvážní si při jízdě stihnou vychutnat i nádherný výhled na okolní krajinu…

Pokud se do Leogangu vypravíte s dětmi, vydejte se na střední stanici kabinové lanovky vedoucí na horu Asitz. Stojí tady zcela unikátní zážitkový park „Sinne-Erlebnispark“, který nabízí spolu s vodním světem Leo’s Wassewelt a zahradou s alpskými rostlinami více než 30 smyslových zastávek, jež pobaví nejen děti, ale i dospělé.

Jazzový festival, literární worskhopy i kuchařské kurzy

Od června do srpna se nad Leogangem na hoře Asitz konají pravidelné koncerty pod názvem „Tonspuren am Asitz“, v nichž se představují nejrůznější hudební směry a styly. V srpnu tady navíc pořádají vyhlášené interaktivní workshopy, na kterých se lze od zkušených hudebních odborníků lecčemu přiučit.

Každoročním vrcholem hudební sezony nejen v tomto regionu, ale v celém Rakousku, pak je velký Jazzový festival, který se koná poslední srpnový týden v městečku Saalfelden. Letos se tady už po 38. sejdou velké hvězdy i nováčci jazzového světa.

Čtení z aktuálních literárních děl, kuchařské kurzy, kurzy malování a vyřezávání a mnohé další se konají každý týden pod heslem „Tradice se setkává s modernou“ v typických původních horských chatách na pastvinách. Lze je navštívit bez přihlášení a zdarma. Vítáni jsou všichni kreativci, kteří chtějí rozvinout své tvůrčí schopnosti v divoké romantické krajině a prostředí alpských salaší.

Prázdninový resort „čistý ráj“

Pokud hledáte stejně stylové útočiště, vydejte se na nejslunnější svah v Leogangu, kde stojí prázdninový resort Puradies. Na neuvěřitelných 500 000 m2 najdete jezírko obklopené lehátky, dřevěné dětské hřiště ve tvaru dinosaura, farmu, ke které patří mini zoo, obora, ale také tradiční, ale přitom velmi luxusní horské domečky, v nichž se můžete ubytovat, navíc v jedné z nich se pravidelně pořádají kuchařské kurzy.

Anebo můžete zvolit hned naproti stejnojmenný hotel Puradies, který spojuje romantické alpské tradice s moderním životním stylem. Obrovské prosklené plochy v celém hotelu vtahují přírodu doslova dovnitř a v interiéru převládá dubové dřevo, přírodní kámen, místní tradiční textilie a saunový svět ve wellness centru je v podstatě jedna krásná vyhlídka do okolí horských velikánů.

„Chceme dovolenou redukovat na to podstatné – na znovuoživení smyslů. Naším cílem je propojit akční program v nádherné přírodě s důkladným odpočinkem a získáním vnitřní rovnováhy. Kromě wellness centra proto nabízíme také kurzy masáží, tejpování anebo takzvané jógové a meditační retreaty, které se konají na přírodním pódiu nad pastvinami a loukami,“ říká jeden z majitelů resortu Michael Madreiter, který léta působil jako krizový manažer nadnárodních firem. Právě touha po klidu ho zavedla zpět do Leogangu. „Rozhodně tady můžete čekat zklidnění, nikoliv však nudu. Ne nadarmo se Leogangu přezdívá Region všech smyslů.“

Zdroj: www.puradies.at

Written by Natascha Kames