Když vcházíte z ulice Unter den Linden, téměř přímo od Braniborské brány, po rudém koberci krytým elegantní stříškou, můžete se alespoň na chvíli cítit jako hvězda. Po vkročení do lobby s proslulou fontánou se slony, kde to nevtíravě, ale luxusně voní, je jasné, že jste se ocitli trochu v jiném světě.Hotel-Adlon-outside2_1891_Original

 

V hotelu Adlon je snadné hodit alespoň na chvíli za hlavu všechny starosti a ponořit se do nevtíravého luxusu, vnímat tradici a klid, které vás obklopí.

 Místo, kde se psala historie

Hotel Adlon Kempinski by přitom mohl hodně vyprávět. Jeden z nejslavnějších hotelů se střední Evropě toho zažil snad až moc. Velké dějinné události i osudové chvíle životů jeho obyvatel.

Hotel-Adlon Exterior_1890_Original Hotel byl v Berlíně u Braniborské brány otevřen roku 1907. Brzy se zařadil mezi nejvyhlášenější podniky v Evropě a stal se místem, kde se v nadcházejících desetiletích potkával byznys s politikou i životním stylem a jímž procházela historie. Jeho duchovní otec, úspěšný berlínský obchodník s vínem a restauratér Lorenc Adlon, se na začátku století rozhodl dát Berlínu luxusní moderní hotel po vzoru předních hotelů v jiných světových metropolích. Pro svůj nápad získal podporu císaře Viléma II., jenž mu pomohl zajistit lukrativní místo na stavbu. Adlon chtěl svůj hotel postavit na Pariser Platz v srdci Berlína a císař mu osobně pomohl získat a poté nechat strhnout Palais Redern, budovu navrženou Karlem Friedrichem Schinkelem, stojící na místě, které si Adlon vybral. Na stavbě pak spolupracovali architekti Robert Leibnitz a Carl Gause, který se dokončení nedožil.

Adlon měl vizi vybudovat nikoli pouhé místo, kde lidé přespí, ale centrum společenského dění. Hotel Adlon proto v maximálním luxusu spojoval celou plejádu služeb a programu, měl však zároveň k dipozici zázemí, jež z něj činilo soběstačnou jednotku (včetně vlastní výrobny elektrické energie).

Záhy po otevření se hotel Adlon stal vyhlášeným středem berlínského života, v jehož pokojích byli ubytováváni hosté císařské výsosti i ministerstva zahraničí.

Jak šel čas

Roomservice breakfast_9339_OriginalV meziválečném období byl hotel jedním z nejznámějších v Evropě a navštěvovaly ho celebrity jako Louise Brooks, Charlie Chaplin, Herbert Hoover, Josephine Baker a Marlene Dietrich. Byl také oblíbeným místem setkávání novinářů, situovaný v srdci vládní čtvrti vedle Britské ambasády, na stejném náměstí jako velvyslanectví Francie a Americká ambasáda a pouze pár ulic vzdálený od Úřadu kancléře a jiných vládních sídel.

Hotel zůstal otevřený i během druhé světové války, i když během posledních dnů bitvy o Berlín byl zčásti předělán na vojenskou polní nemocnici. Válku přežil bez vážných poškození, protože se mu bombardování a ostřelování vyhnulo. Avšak v noci na 2. května 1945 vypukl v hotelovém vinném sklípku požár způsobený opilými sovětskými vojáky a zanechal hlavní budovu v ruinách.

Hotel Adlon v éře NDR

Afternoon Tea_9311_OriginalPo skončení války vláda východního Německa znovuotevřela nepoškozené zadní křídlo pod jménem Hotel Adlon. Zničená hlavní budova hotelu byla zdemolována spolu s ostatními budovami na Pariser Platz. Náměstí bylo ponecháno jako opuštěný, trávou zarostlý prostor mezi Východem a Západem s Braniborskou bránou stojící osamoceně u Berlínské zdi.

V roce 1964 byly ostatní části budovy zrenovovány a byla předělána fasáda. Avšak v 70. letech byl zbytek původního Hotelu Adlon pro veřejnost uzavřený a byl změněn na ubytovnu pro východoněmecké učně. Nakonec byla budova v roce 1984 zbourána.

Novou tvář hotelu si můžeme užít i my

046

Po znovusjednocení Německa koupila pozemek západoněmecká investiční firma. Byla zde navržena budova částečně inspirovaná originálem, a 23. srpna 1997 prezident Německé spolkové republiky otevřel nový Hotel Adlon, který stál na stejném místě jako původní hotel. V současné době patří do hotelové sítě Kempinski a díky svému úspěchu byl dvakrát rozšířen o nová křídla podél Behrenstrasse. Ta jsou známá jako Adlon Palais a Adlon Reside.

Součástí hotelu je romatický bazén a Spa, které se rozkládá na třech patrech, celkem na 900 metrech čtverečních. Výhledy z oken pokojů vedou do klidného dvora, na ulici Unter den Linden, a některé nabízejí i dechberoucí výhled na Braniborskou bránu.

Díky skvělé poloze je z Adlonu všude blízko a většinu zajímavostí v centru města máte na dosah ruky. I když ceny za ubytování odpovídají luxusu, který si návštěvníci vychutnávají, užít si tam jednu dvě noci skutečně stojí za to. Vyplatí se sledovat různé akce, kde se dá jedna noc pro dva najít od cca 6500 Kč.

 

 

Hotel Adlon

Luxusní přivítání
Luxusní přivítání
Výhled z okna jednoho z pokojů
Výhled z okna jednoho z pokojů
Braniborská brána na dosah ruky
Braniborská brána na dosah ruky
Dekorace z živých květů v lobby baru
Dekorace z živých květů v lobby baru
Slavná fontána se slony a střešní světlo
Slavná fontána se slony a střešní světlo
V pokojích nechybí pracovní koutek
V pokojích nechybí pracovní koutek
Máte chuť na kávu?
Máte chuť na kávu?
Dobrou noc!
Dobrou noc!
Pohled do koupelny
Pohled do koupelny

Written by Lenka Soukupová