Vinobraní bez vína a burčáku je nemyslitelné, jejich všudypřítomná nabídka vám během 32. ročníku Znojemského historického vinobraní poskytne spoustu příležitostí vychutnat si ty nejlepší vzorky ze znojemské vinařské podoblasti. K tomu budete mít možnost si své znalosti o víně i otestovat, a to pod dohledem jednoho z nejpovolanějších odborníků.

Vinobraní (1)

Znojemské historické vinobraní, které letos proběhne 11. – 13.9.,  je největším svátkem vína v České republice. Historická atmosféra v kulisách městské památkové rezervace, bohatý kulturní program na 10 scénách, letos navíc rozšířený až do neděle, jsou bezesporu atraktivními lákadly pro všechny jeho návštěvníky, abyste však dostáli poslání vinobraní, je třeba vzdát hold vínu, nápoji králů. Příležitostí k tomu budete mít dostatek!

Vinobraní (2) (kopie)

 

Novinkou letošního ročníku Znojemského historického vinobraní bude poznávání vína všemi smysly doplněné o vědomostní test, který se zaměří na nejtypičtější odrůdy Znojemské vinařské podoblasti – Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. „Ti, kteří v sobotu zavítají do prostor rezidence T.G.M. na Masarykově náměstí, budou moci absolvovat vědomostní test a poznávání charakteristických znaků typických pro odrůdy Znojemska, při jejich objevování zapojí všech pět smyslů. To vše pod taktovkou a dohledem Ivo Dvořáka, viceprezidenta Asociace sommelierů ČR. Odměnou za úspěšné zvládnutí testu bude poukaz na dva degustační vzorky ve stanu VOC Znojmo,“ přibližuje novinku František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

 

 

Scéna VOC Znojmo (2)Ve stanu sdružení VOC Znojmo situovaném u rotundy Sv. Kateřiny se představí 17 vinařství a dohromady nabídnou na 70 vín výše zmíněných odrůd typických pro znojemský region. „Během loňského ročníku vinobraní se v rámci degustace vypilo 8 200 lahví vína z produkce vinařů VOC Znojmo, zkuste si tipnout, kolik se jich vypije letos!“

Tak vyzývá k návštěvě a zastavení se na skleničku František Koudela. A tu můžeme jen doporučit – vína od vinařů z VOC Znojmo jsou jedinečná, což potvrzují i úspěchy mnoha z nich. Titul v soutěži vinařství roku 2014 pro jednoho z nich a kandidatura na toto ocenění dalších dvou, různá ocenění na mezinárodních výstavách nebo i zařazení některých lahví do Salonu vín ČR mezi 100 nejlepších tuzemských vín.

Vína VOC Znojmo najdete i ve Vlkově věži, kde si kromě skvělých vín ze speciálního vinného baru můžete z vrcholu věže užít vyhlídku na centrum města se skleničkou v ruce.

Otevírání mázhauzů (1)

 

Jednou z dalších novinek letošního ročníku vinobraní je Vinný trh, který bude mít své místo na Slepičím trhu. Formou pochůzkové degustace tu budou znojemští vinaři nabízet svá vína, a to za zvuků cimbálové muziky. Doplní je nabídka jednoho rakouského vinařství z nedalekého Retzu a vy tak budete mít možnost porovnat vína totožná charakterem dvou sousedních vinařských regionů, avšak jistě odlišná v rukopisu každého z vinařů.

 

Ohňostroj (1)Opomenout nesmíme burčák, nepostradatelnou součást vinobraní. Částečně zkvašený hroznový mošt, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin, najdete v nabídce snad každého z vinařství. Můžete si ho vychutnat přímo na ulici nebo nejlépe v některém z mnoha tradičních mázhauzů, což jsou uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců, která během vinobraní fungují jako vinárny, šenky či místa pro posezení, mnohdy i s vlastním programem. Vinobraní je jedinečnou příležitostí, jak tyto prostory, veřejnosti obvykle nepřístupné, navštívit. Během vinobraní se tak stávají oblíbenou a vyhledávanou atrakcí.

 

 

Written by Jakub Machač