Pražskou premiérou dne 17. 3. vyvrcholila jarní část série představení nového nastudování proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina. Vyprodané Forum Karlín několikaminutovým potleskem ve stoje ocenilo bravurní výkony všech aktérů v čele s Vojtěchem Dykem v hlavní roli kněze. Mše se na jeviště vrátí na podzim, kdy bude uvedena v Praze (21. 9.), Brně (24. 9. a 25.9.) a v Hradci Králové (27. 9.).

fototinokratochvil4

Vojtěch Dyk, Tereza Černochová, Ondřej Ruml, David Uličník a další špičkoví interpreti se sešli v unikátním představení, které vzniklo na počest 45. výročí prvního uvedení MŠE v roce 1971. Za jeho realizací stojí tým zkušených, respektovaných profesionálů. Režie a scénografie se ujali Michal a Šimon Cabani. fototinokratochvil5Hudební těleso (zahrnující bluesový band, komorní a perkusní orchestr) pod taktovkou dirigenta Oskara Rozsy je sestaveno přímo na míru projektu MŠE. Tvoří jej členové B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty a přední tuzemští instrumentalisté. Sborové party obstarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes. Vojtěch Dyk je nejen představitelem hlavní postavy kněze – Celebranta, ale také producentem MŠE.

fototinokratochvil8Jedinečnost nového nastudování MŠE je umocněna premiérovým představením speciální verze, upravené samotným Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti. Obsah je tedy v plném rozsahu, pouze mnohasložkový ansámbl je zredukován na nižší počet účinkujících – přesto se na jevišti objeví přibližně 100 lidí! V této podobě v České republice Bernsteinova MŠE nebyla ještě nikdy uvedena.

 

 

 

Bernsteinova Mše, foto Tino Kratochvíl

Written by Kateřina Novotná