Šumava po celý rok nabízí dostatek důvodů k návštěvě a během Adventu a Vánoc to platí dvojnásob. Mnoho zajímavého se v tomto čase bude dít v Kašperských Horách a na hradě Kašperk. Třetí adventní neděli 13. 12. bude již po čtvrté znovuotevřen největší skříňový betlém v Čechách s nádhernými stavbami zachycujícími historické Kašperské Hory a s 125 postavičkami, ke kterým přibyde 25 nových. 

SONY DSC

„Betlém je asi tři metry dlouhý, 1,5 metru hluboký a 2,5 metru vysoký. Jsou tam tři patra a figurky mají v prvním patře okolo 30 centimetrů, pak deset až pět centimetrů, protože tam vytváříme perspektivu,“ popsal jeden z autorů, Vladivoj Hrach. Prozatím má betlém 125 figurek, celkem by jich mělo být podle plánů autorů na 200 kusů. Tvůrci by chtěli časem betlém také rozpohybovat a nasvítit. Počítá se s mechanicky oživeným zlatým dolem nebo sklářskou hutí.

Čtvrtá adventní neděle 20. 12. rozezní Kašperské Hory písněmi pěveckého sboru Sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů. Další vánoční koncerty se uskuteční od 27. 12., např. tradiční Rybova mše vánoční v kostele sv. Markéty nebo koncert členů sboru Musica Lucis.

kaperkhradV termínu 28. 12. až 2. 1. otevře brány návštěvníkům nedaleký hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16.30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu s kostýmovaným průvodcem. Návštěvníci se dozvědí, jak lidé ve středověku prožívali zimu, co jedli, pili, čím topili, jakým aktivitám se věnovali ve volném čase, jak slavili Vánoce a mnoho dalších zajímavých informací. V budově purkrabství bude naaranžovaný stůl s prostřenou vánoční tabulí dle kněze Jana z Holešova, který zaznamenal štědrovečerní zvyky našich předků za Karla IV., mezi tématy prohlídky budou například i středověké zásady slušného stolování. Chybět samozřejmě nebude občerstvení – svařené víno, čerstvě upražená káva z místní pražírny, čaj, medovina, poctivá horská čokoláda či teplé placky.

kasperkzima2Po loňském úspěchu Městské kulturní a informační středisko (MěKIS) v Kašperských Horách od 28. 12. do 31. 12. opět chystá tematické vánoční noční prohlídky města s průvodcem navíc doplněné o šálek horké kávy. „Představte si historické horské městečko zahalené do vrstvy bílého prachového sněhu, blikající vánoční osvětlení na lampách a domech. V rukou držíte šálek dobré kávy nebo horké čokolády a posloucháte vyprávění o vánočních zvycích a historii Kašperských Hor …,“ zve vedoucí MěKIS Veronika Rosecká.

Zima v Kašperských Horách nabízí nejen kulturní, ale samozřejmě také sportovní zážitky. Přímo ve městě je udržovaný Ski areál s celkovou délkou tras 1,5 km – například na Silvestra sjezdovku projede průvod lyžařů s pochodněmi, aby přivítali nový rok. Za dobrých sněhových podmínek jsou kolem šumavského městečka k dispozici desítky kilometrů upravených běžeckých tras.

kasperk-hotel-zimniA kde se ubytovat? Nejlépe hezky v dosahu všech atrakcí, například v Hotelu Kašperk. Ten stojí na základech Hostince u Hroznu, který byl v 15. století útočištěm pocestných na legendární Zlaté stezce. Výjimečný je i zdejší servis, maximální spokojenost hostů se službami a mimořádně vstřícným přístupem personálu potvrzují nadšené recenze na respektovaných cestovatelských serverech. Zdrojem nezapomenutelných gastronomických zážitků je restaurace hotelu Kašperk, kde se menu mění každý den s ohledem na aktuálně dostupné čerstvé suroviny i chutě hostů. K dispozici je wellness centrum s jedním z největších hotelových plaveckých bazénů v České republice, relaxační zónou a nabídkou masáží a zábalů.

www.kasphory.cz

www.hotelkasperk.cz

 

Written by Jana Veselá