36. ročník legendárního závodu Rolex Middle Sea Race byl odstartován 17. října v 11 hodin za slabého větru. Jako má Austrálie slavný vánoční Sydney Hobart Race, ve Středozemním moři svou náročností a významem odpovídá právě tento závod. Na letos startu bylo 115 lodí z 22 zemí světa. Výstřelem z děla na hradbách pevnosti staré Valetty odstartovala nejprve skupina č. 6 a pak po 10 minutách startovaly další skupiny. Nakonec startovní čáru protnuly velké trimarany.

Race Start

606 námořních mil dlouhý závod z Malty vede kolem Sicílie, Messinskou úžinou, kolem sopečného ostrova Stromboli, Liparských ostrovů, Palerma a nejzápadnějšího výběžku Sicílie, včetně Favignany, až k ostrovům Pantelleria a Lampedusa, s cílem zpět ve staré Valettě na Maltě.

Magor-TriSestry-3-misto-2013

Kapelník skupiny Tři sestry Tomáš Magor Doležal se předloni umístil na 3. místě

V loňském roce byly podmínky nesmírně tvrdé a celá řada lodí nedokončila svůj vysněný závod. Letos se předpovědi stále mění a nedá se s určitostí říci, jaký letošní ročník bude. Nicméně podle poslední prognózy to vypadá velmi podobně jako vloni. Hlavní meteorolog závodu varuje, že ve čtvrtek a v pátek bude moře velmi rozbouřené. To se ale ještě může změnit, a to samozřejmě i k horšímu.

Na startu nechyběly tři české posádky: TŘI SESTRY SAILING TEAM na lodi THREE SISTERS, který zde startuje již posedmé. Posádka jede na lodi First 40.7 ve skupině číslo 6 a bude závodit především v handicapu ORC. Spolumajitelem lodě a platným členem týmu je i Tomáš Magor Doležal, kapelník skupiny Tři Sestry. Taktikem je známý český jachtař a mořeplavec David Křížek, kormidluje další vynikající závodník Milan Hájek.

Dalším týmem je HEBE IV na lodi CASSIOPEIA. Posádka startovala již v loňském ročníku a jede na lodi Dufour 500 GL, tedy ve skupině číslo 5. Posledním týmem je BENEMEDO na lodi Comet 45 S. Ti startují ve skupině číslo 4. Závod skončí v sobotu 24. 10. slavnostním vyhlášením výsledků, ale ty nejrychlejší lodě mohou být v cíli již za dva nebo tři dny.

 

Celý závod můžete sledovat zde: www.rolexmiddlesearace.com

 

Rolex Middle Sea Race

Written by Eva Skořepová