Zklidnit se, zpomalit, to je dnes to, co lidé očekávají od dovolené. I ty však často bývají stresující: začíná to cestou, návštěvou co nejvíce památek, všudy přítomným internetovým připojením, kdy si kontrolujete e-maily či dáváte příspěvky na sociální sítě… A nakonec se vracíte ještě unavenější, než když jste odjížděli. Vznikají proto odpočinková místa, kde se zcela odpojíte od světa, a to doslova. Jedním z průkopníků tzv. dovolené off-line je rakouský hotel Hochschober.

Hotel Hochschober

Hotel Hochschober

 

„Kdo nemá čas, ten nemá čas se smát – a už vůbec nemá čas, si vychutnávat život,“ to je heslo Spolku pro zpomalení času. Založil ho v roce 1990 profesor Univerzity v Klagenfurtu Peter Heintel a spolek už dnes má 700 členů po celé Evropě. Jeho cílem je přitáhnout pozornost více k potřebě zpomalit moderní život než k potřebě jeho dalšího zrychlování.

 

whirlpoolHochschober vás zpomalí

V hotelu Hochschober spěch neznají. Úspěšně léčí stres a zabývají se syndromem vyhoření. A prvním “léčebným” nástrojem je hned u vchodu umístěná cedule s přeškrtnutým telefonem, pod níž stojí stojí akvárium, v němž se koupe pět mobilů. Na této dovolené se zkrátka v žádném případě pracovat nebude!

Zato vás tady naučí odpočívat a máte zaručeno, že vás zpomalí. Své totiž udělá okamžitě klid, horská poloha a nádherná příroda korutanského pohoří Nockberge. Můžete vyrazit na procházku či náročnější túru, sednout na horské kolo nebo elektrokolo a prozkoumat okolí nebo si zaplavat ve vyhřívaném jezerním koupališti – světovým unikátem, kterým se pyšní právě hotel Hochschober.

SONY DSC

Koncerty v přírodě, které pohladí duši

Na podzim ovšem v Hochschoberu plánují přijít s něčím dalším, co vás zklidní: Vžijte se do představy, že stojíte uprostřed lesa a najednou uslyšíte jemné táhlé zvuky alpského rohu neboli alphornu. Překvapení v podobě malého koncertu uspořádaného pro turistickou výpravu z hotelu Hochschober, na které hned tak nezapomenete. V září a v říjnu jsou podobná překvapení na programu často.

Čtyři světy v Nocky Mountains – moci dělat vše a nemuset dělat nic

Umění nic nedělat – to je nelehký úkol. Odložit hodinky a dopřát si „mini digitální sabbatical“ a uvolněně a s požitkem jednoduše nedělat NIC, jen odpočívat u bazénů a vířivek, v saunách nebo se oddat nějaké příjemné masáži nebo zkrášlovací kúře.

Ve světě vody, tepla a dobré pohody je to nejlepší z filozofií těchto čtyř kulturních okruhů harmonicky propojeno. Voda – ať teplá nebo také studená – hraje společně s teplem ve všech variantách „hlavní roli“. Hosté si mohou vybrat mezi severským, středomořským, orientálním a východním kulturním okruhem.

Hotel Hochschober

Dny saunových rituálů

„Aufguss, aufguss,“ radují se naháči v nové panoramatické sauně v lázních Kristall-Spa,

když do ní přichází ručníkem opásaný svalovec s vědrem a oznamuje, že „saunový nálev“ bude rozmarýnový, povzbuzující a chrstne ze stylového škopíčku na rozpálená kamna asi litr tekutiny. Máváním ručníku pak každému z přítomných přidělí jeho vlastní porci bylinkové energie.

„Pořádně se zapotit, znamená daleko více než by se mohlo zdát: jde o dokonalou očistu těla i ducha, posílení srdce a krevního oběhu, odplavení stresu a napětí,“ vysvětluje čerstvý absolvent kursu zdravého saunování Alexandru. Pohodu navíc umocní nádherný výhled na jezero a svět hor. A pozor: ve dnech 25.-30. září jsou v panoramatické sauně na programu kurzy zdravého saunování. Současně budou probíhat saunové rituály pro ranní ptáčata nebo romantiky večer při svíčkách.

www.hochschober.at

 

Written by Natascha Kames