Nenechte si ujít unikátní obrazovou výstavu, kterou můžete navštívit v rámci prohlídek templářského historického sklepení  od června do prosince! Je to průřez, zachycující nejdůležitější okamžiky za posledních 80 let života čejkovických družstevníků a vinařů.

kniha_Processus contra templarios_TSC_05 V červnu letošního roku slaví jeden z největších moravských producentů vína, vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice, významné výročí 80 let od svého založení. Družstvo vzniklo v roce 1936 a jeho pokračovatelem jsou od roku 1992 Templářské sklepy Čejkovice, které v současnosti sdružují téměř 360 vinařů z čejkovické oblasti.

Jak to všechno začalo? Čejkovičtí navázali na tradice a zkušenosti předávané generacemi vinařů sahající až do dob středověku. Tehdy se ve 13. století usadil v Čejkovicích tajemný řád templářských rytířů. Templáři zde vysázeli vinice, postavili tvrz a vyhloubili rozsáhlé vinné sklepy, největší na našem území. Právě v těchto unikátních sklepech dnes působí společnost Templářské sklepy Čejkovice. Sklepy patří ke třem nejstarším na Moravě, ve kterých se stále vyrábí víno.

Novodobá epocha pěstování vína a snahy šířit vzdělanost v oblasti pěstování hroznů a výroby vína se promítly už při vzniku prvního vinařského družstva v Čejkovicích v roce 1936, kdy se do družstva přihlásilo prvních 109 členů. Do konce roku mělo družstvo už 142 členů. Jejich heslem bylo: „Co jednomu těžko, všem snadno a lehce“, jejich společným cílem bylo vyrábět a prodávat víno, ale také pomáhat při zakládání nových vinic.

image rytÝŮ TSCProto se v Čejkovicích a okolí masivně vysazovaly již ve třicátých a čtyřicátých letech nové vinohrady a místní vinaři vstupovali do vinařského družstva, neboť zde cítili jistotu odbytu. Úspěšná činnost vinařského družstva dávala finanční jistotu mnoha rodinám v regionu. Dalším velkým přínosem byla tvorba krajinného rázu v podobě výsadby nových vinohradů, který přetrval do dnešní doby.

Před vinobraním roku 1952 přišla do Čejkovic zpráva, že vinařské družstvo bude znárodněno. Poté se společně s vinařskými družstvy v Bzenci, Dolních Bojanovicích, Kyjově, Mutěnicích, Polešovicích a ve Strážnici od 1. ledna roku 1953 stalo družstvo součástí nového podniku Slovácké vinařské závody se sídlem v Bzenci. Začátkem roku 1968 byly Templářské sklepy začleněny do oborového podniku s názvem Velkovýkrmny, závod 05 Hodonín, sklepní hospodářství Čejkovice. V jeho péči se ocitlo také 48 ha vinic.

Na sklonku prosince roku 1991 se v sále čejkovické Orlovny naplnila myšlenka obnovy vinařského družstva.

TOP_image_foto_4aV roce 1992 se podařilo oživit činnost vinařského družstva už pod novým názvem Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo. Od roku 2001, kdy vzniklo nové logo v podobě templářského kříže, se datuje postupné nasazení nových řad vín v široké paletě odrůd.

Novodobí templáři ve velké míře podporují také projekty související s historií templářského řádu na našem území, s obnovou památek a historického dědictví na Moravě. Templářské sklepy v roce 2007 zakoupily velmi cennou a hodnotnou knihu – faksimilii „Processus contra Templarios“. kniha_Processus contra templarios_TSC_02Ve spolupráci s Vatikánskými archivy ji vydalo italské nakladatelství v počtu 799 kusů, přičemž osmistý výtisk dostal sám papež Pavel II. Tato kopie, mj. s dochovanými výslechy templářských rytířů, slouží odborné veřejnosti ke studiu konce templářského řádu a procesu proti nim.

Své 80ti leté jubileum oslaví vinaři nejen touto ojedinělou výstavou, ale i společenským setkáním v Čejkovicích v sobotu 18. června 2016 od 13 hodin, kdy je připraven bohatý kulturní program včetně ochutnávek archivních vín roku 1983. V rámci oslav se mohou návštěvníci zúčastnit pokusu o vytvoření nového českého rekordu nejvíce připíjejících z jedné láhve vína.

Written by Jakub Machač