Slavného českého panovníka čeká letos kulaté výročí. V roce 2016 totiž uplyne již 700 let od narození našeho „otce vlasti“, krále a císaře Karla IV., za jehož panování zažívalo České království nebývalý rozkvět. A právě při příležitosti tohoto výročí připravily Templářské sklepy Čejkovice exklusivní kolekci vín zařazených do řady Sanctus Victoria, jejíž edice nyní nese panovníkovo jméno.

SV_Karel IV_CS_2014_TSC

„Ze školy všichni víme, že pro své státnické schopnosti a kulturní odkaz je jednou z nejvýznamnějších postav naší historie. Ale za jeho vlády nastal v Čechách a na Moravě také obrovský rozkvět vinařství, neboť to byl právě Karel IV., kdo k nám nechal přivézt révu z Burgundska a z Porýní,“ vysvětluje obchodní ředitel Templářských sklepů Lukáš Lukáš s tím, že právě touto speciální edicí chce oblíbené čejkovické vinařství připomenout odkaz úspěšného vládce a vzdát mu tak symbolický hold.

Cabernet Sauvignon 2012Do speciální kolekce zařadili enologové z Čejkovic mimořádná vína vyrobená z nejkvalitnějších hroznů ročníku 2014, takže řada Karel IV. nabízí to nejlepší, co se v Templářských sklepích z loňské sklizně připravilo. Pouze v případě červeného vína Cabernet Sauvignon jde o ročník 2012. „Pro řadu Sanctus Victoria jsme navíc připravili speciální láhev z černé skloviny, která je díky svému tvaru i barvě ideální pro delší skladování. Vhodné podmínky pro archivaci zaručuje také celokorková zátka nejvyšší kvality,“ dodává Lukáš.

V nové edici Karel IV. bude zařazeno sedm vín, z nichž v šesti případech jde o vína bílá. Velmi povedený je například suchý Ryzlink rýnský s přívlastkem kabinet, šťavnaté víno s výraznou mineralitou a dlouhým ovocným závěrem, které již získalo řadu medailí na soutěžích, mimo jiné bodovalo v letošním ročníku Valtických vinných trhů i Prague Wine Trophy. drevo box_3 lahve_SV_K IVZajímavým vínem je také polosuché Rulandské šedé v kategorii pozdní sběr, s harmonickou a vyváženou chutí podpořenou sedmi gramy zbytkového cukru. Milovníci sladších vín pak ocení polosladkou Pálavu s příjemnou a šťavnatou chutí s tóny tropického ovoce.

Tato dvě vína také uspěla v několika soutěžích a shodně vybojovala zlatou medaili na Králi vín. Jediným červeným zástupcem v celé kolekci je již zmíněný Cabernet Sauvignon ročníku 2012, který zrál dvanáct měsíců v sudech z francouzského dubu a v jehož bohaté a kořeněné chuti je možné rozeznat stopy lesního ovoce, vanilky či hořké čokolády.

Řada Sanctus Victoria je určena pouze do vybraných vinoték, gastronomických zařízení a speciálních dárkových prodejen jako je síť Don Pealo.

Dostupná je také v e-shopech www.vino-klub.cz a www.templarske-sklepy.cz

Written by Jakub Machač