Když Kryštof Kolumbus objevil Dominkánskou republiku, připlul se svými loďmi do přístavu u jantarového pobřeží . Slunce se v tom okamžiku odráželo od mořské hladiny a dodávalo jí stříbrný nádech. Proto Kolumbus nazval přístav Puerto Plata, tedy Stříbrný přístav. Leží na severním pobřeží Dominikánské republiky a omývají ho vlny Atlantického oceánu.

IMG_6236

Město zde ale založil Bartolome Colon až o tři roky později. Díky nádherné krajině a zajímavé poloze na severní části ostrova patří Puerto Plata k oblíbeným turistickým cílům. Před několika lety se sice většina hromadných zájezdů nasměrovala na východní cíp s městem Samaná či na jižní pobřeží okolo Punta Cana, turistický ruch města však od loňského roku oživila zastavení velkých námořních parníků na okružní trase po Karibském moři.

IMG_6073Puerto Plata leží na úpatí hory Isabel de Torres, jejíž vrchol je oblíbeným cílem mnoha výletů. Nahoru vás vyveze lanovka, která některé části své cesty zdolává téměř kolmo, a z níž se skýtá nádherný výhled na celé město a jeho okolí. Když vyjedete nahoru, jako první upoutá vaši pozornost socha Ježíše Krista v nadživotní velikosti, která je velmi podobná slavné pamětihodnosti z Rio de Janiera. Okolo ní se rozprostírá nádherná subtropická botanická zahrada plná těch nejúžasnějších stromů, květů a rostlin. Mezi flóru, se kterou se tu setkáte, patří i strom yagrumo, jenž je v okolí Puerto Plata hodně rozšířen. Jeho odrůstající listy mají stříbrný nádech a nabízejí tak další možnou variantu, odkud že pochází jméno tohoto města. Hora Isabel de Torres a její okolí bylo vyhlášeno národním parkem.

IMG_6217Puerto Plata se kromě nádherné přírody může pochlubit také řadou památek a zajímavých míst. Charakteristická je viktoriánská architektura a také bílé domy porostlé buganviliemi. Městu dominuje starobylá španělská pevnost Fuerte de San Felipe. V okolí města se nachází jedno z největších nalezišť jantaru na světě. Celé pobřeží je nazýváno jantarovým právě díky bohatým nalezištím této zkamenělé pryskyřice. Vynechat byste rozhodně neměli prohlídku Muzea jantaru, které se nachází v centru města. Můžete si v něm prohlédnout pravěký hmyz, plazy a rostliny uvězněné v tomto polodrahokamu. Určitě si při tom vzpomenete na film Jurský park. Mimochodem, scény k tomtuo filmu se natáčely i ve vnitrozemí Dominikány, u vodopádu Salto Jimenoa. Za zásoby jantaru “může” fosilní borovicová pryskyřice, jejímž nejznámějším nalezištěm je pobřeží Costa de Ambar.

Ve měste žil, tvořil a také v roce 1998 tragicky zemřel rakouský zpěvák Falco.

 

Seriál Trendy Age o Dominikánské republice:

Když léto nikdy nekončí: https://trendy-age.cz/kdyz-leto-nikdy-nekonci/
Puerto Plata, stříbrný poklad severu Dominikány
Krásy severního pobřeží
Příběh rumu Brugal

 

Puerto Plata

Na hoře Isabel de Torres vás vítá socha Ježíše Krista
Na hoře Isabel de Torres vás vítá socha Ježíše Krista
Pohled dolů na město
Pohled dolů na město
Národní park na hoře Isabel de Torres
Národní park na hoře Isabel de Torres
Půvabné zákoutí v centru města
Půvabné zákoutí v centru města
Nejčastějším dopravním prostředkem Dominikánců je skútr a "džipetta"
Nejčastějším dopravním prostředkem Dominikánců je skútr a "džipetta"
Ukázka koloniální architektury
Ukázka koloniální architektury
Výhled z pevnosti Fuerte de San Felipe
Výhled z pevnosti Fuerte de San Felipe

 

 

Written by Kateřina Novotná