Jestli už vás nebaví letošní neslaná nemastná zima a rozhlížíte se, kam vyrazit za sluníčkem, zaměřte svou pozornost na Dominikánskou republiku. Ti, kteří mají rádi stabilní teplé počasí, sluníčko, příjemně vlhký vzduch a moře, které nikdy nevychladne, se tam budou cítit jako doma.

IMG_6378

Ostrov objevil na své první výpravě do Nového světa v roce 1492 Kryštof Kolumbus a dal mu název Hispaniola. Když pak po návratu do Španělska vyprávěl v královském paláci o kráse řek, palmových hájů, pláží, rostlin i ptactva na ostrově, řekl, že není na světě krásnější země.

IMG_6423Dominikána tedy leží v Karibiku na ostrově Hispaniola, který je součástí Velkých Antil. Ze severu a východu a jihu ji omývá Atlantický oceán, z jihozápadu Karibské moře. Nachází se zde dva státy s odlišnými jazyky, hospodářstvím i kulturami. Třetinu území na západní části ostrova zabírá Haiti, kde se mluví francouzsky, dvě třetiny ostrova pak tvoří španělsky hovořící Dominikánská republika.

I když turisté z celého světa sem jezdí především za mořem a palmami, ostrov může nabídnout dokonce i vysoké hory: vnitrozemské pohoří Centrální Kordlilery se pyšní dvěma nejvyššími horami v Karibiku, Pico Duarte (3087m) a La Pelona (3082 m). Typickým stromem na ostrově jsou vysoké královské palmy, jaké můžeme vidět právě jen v Karibiku, a kokosové palmy podél pobřeží.

 

Pro ty, kdo chtějí zemi poznat jinak, než na turistických výletech

IMG_6154Na své si přijdou nejen ti, kdo volí zázemí velkých hotelů s programy all inclusive, ale i nezávislí cestovatelé a batůžkáři. Můžete se vydat na výstup na Pico Duarte nebo na horském kole vyrazit do některého z velkých národních parků. Po celém ostrově najdete hustou síť polních cest, stezek a pěšin. Kolo si můžete půjčit, nejspolehlivější půjčovny najdete v Cabarete. Toto městečko je i rájem pro surfaře a milovníky kitesurfingu. Probíhají zde i různé mezinárodní soutěže, scházejí se tu milovníci vodních sportů z celého světa a najdete v něm i řadu značkových obchodů s kvalitním sportovním oblečením a vybavením, stejně tak jako již zmiňované půjčovny.

Skvělý je i podmořský svět, kde dobře vybavení potápěči mohou objevovat zákoutí barevných korálových útesů, jeskyně i potopené lodě.

Od poloviny ledna do března můžete vidět na vlastní oči i největší obyvatele zdejší části Atlantiku, velryby – přesněji řečeno kytovce dlouhoploutvé, kteří sem připlouvají k páření.

Trocha adrenalinu

zip-line-1563291-1600x1200Milovníci raftingu si užijí nejlépe na řece Yaquel del Norte, na níž se musí poprat s balvany, peřejemi i úžinami. Nejskvělejší zážitek skýtá období dešťů, kdy se korytem valí hodně vody. Řeka Jimenoa se zase skvěle hodí na canyoning. Sjíždění kaskád lze vyzkoušet na kterémkoliv vodopádu. Pro své bezpečí však všechno konzultujte s místními průvodci.

Ziplining nabízí pořádnou porci vzrušení a zábavy pro odvážné. Vznesete se ke korunám stromů a pojedete ve výšce po ocelovém laně nad krásnými přírodními scenériemi stovky trasou dlouhou stovky metrů.

 

 

Seriál Trendy Age o Dominikánské republice:

  1. Když léto nikdy nekončí
  2. Puerto Plata, stříbrný poklad
  3. Krásy severního pobřeží
  4. Příběh rumu Brugal

 

Dominikána: Seznamte se

Pohled na přístav v Puerto Plata
Pohled na přístav v Puerto Plata
Příchod na jednu z hotelových pláží
Příchod na jednu z hotelových pláží
Máte rádi čerstvý ananas?
Máte rádi čerstvý ananas?
Lidové umění
Lidové umění
Místo, kde se jedna z řek vlévá do moře
Místo, kde se jedna z řek vlévá do moře
Domek u řeky
Domek u řeky
Veřejné pláže žijí svým vlastním životem
Veřejné pláže žijí svým vlastním životem

Written by Kateřina Novotná