Díky poslední bondovce SPECTRE, která právě běží v kinech, je tyrolský Sölden jedním z letošních nejpopulárnějších zimních středisek. Právě zde, na vrcholu Gaislachkogl a podél ledovcové cesty v údolí Rettenbachtal se natáčela většina strhujících honiček…

ice Q Restaurant celek

Takže pokud rádi lyžujete a máte rádi Jamese Bonda, vyrazte do Söldenu. Na ledovci už se jezdí už od října a koncem listopadu se rozjely další lanovky, která vás dovezou ke 145 kilometrům sjezdovek, jež odteď mají i bondovskou stopu.

2_ice Q_April 2015_by Rudi WyhlidalMožná vás zajímá, proč si producenti nové bondovky vybrali právě Sölden… Pravdou je, že producent Sam Mendes byl hned od začátku naprosto nadšený z impozantní architektury restaurace ice Q na vrcholu hory Gaislachkogl v nadmořské výšce 3048 metrů. Rovněž ho fascinovaly možnosti a motivy vrcholu Gaislachkogl, jeho okolí a ledovcová cesta. Skutečná pětihvězdičková infrastruktura vedoucí až do výšky 3000 metrů nad mořem, která také nabízela dostatečnou logistickou kapacitu a vysokou úroveň kvality služeb poskytovaných společností Bergbahnen Sölden, to vše tým producentů přesvědčilo. Zasněžovací stroje vytáhly celou flotilu speciálních terénních vozidel potřebných k natáčení do výšky přes 3000 metrů.

Lyžování nejen na ledovcích

Skifahrer_1_Das Central_byRudiWyhlidalDo děje nejnovější bondovky se tak můžete jednoduše také dostat. Vysokohorské středisko Sölden v údolí Ötztal dnes patří k nejsportovnějším lyžařským oblastem v Rakousku a z Prahy to máte jen šest a půl hodiny. Dva ledovcové areály a tři třítisícovky jsou pohodlně přístupné lanovkami a lyžovat se tu dá až do května. Sjezdovky kolem vrcholu Gaislachkogl (3058m) představují výzvu i pro ty nejsportovnější. Domácí ji nazývají „naše sportovní hora“. Kromě razantních sjezdů zde přímo pod vrcholem lákají strmé žlaby. A dál dole v údolí Rettenbachtal, kterým se táhne ledovcová, pouze v létě otevřená silnice, se nachází „stříbrná sjezdovka“, homologovaná závodní trať, vedoucí až do střediska. Na druhé straně údolí Rettenbachtal leží klidnější, rodinný lyžařský areál „Giggijoch“. Na požitkových svazích nad malou hotelovou vesničkou Hochsölden si na své přijdou i méně zkušení lyžaři. Děti se mohou hravě naučit lyžovat v lyžařských mateřských školkách. Dobrou formu vyžadují pouze sjezdovky vedoucí z Schwarzkoglu a Hainbachjochu.

Luxus přímo nebeský

15-08-07 central - ph- essen-wohnenA v luxusní a přitom notně dramatické jízdě pokračujeme v centru střediska se nachází špičkový hotel Das Central, který byl dějištěm prvního oficiálního setkání Eon Productions a BBS Sölden. Pokoje a apartmány ve stylu moderní i tradiční alpské architektury poskytují nejvyšší pohodlí a kuchyně hotelu je známá nejen v Tyrolsku. Umění šéfkuchaře Gottfrieda Prantla bylo vyznamenáno věčnou kuchařskou čepicí podle Gault Millaua (Toque d’Honneur). Toto ne právě často udělované vyznamení je propůjčováno restauracím, které měly po dobu 20 let nejméně jednu čepici.

Food2_ice Q_Fotograf Rudi WyhlidalV hotelu Central se vše točí kolem požitků. „Nejde o to polykat kilometry na sjezdovkách,“ říká majitelka Angelika Falkner. „Požitek pro všechny smysly – to je naše heslo,“ vysvětluje filozofii, která se snaží spojit zážitky z nádherné horské přírody a radost z lyžování s rozkošemi kulinárními. Vinný sklep hotelu s 30 000 lahvemi skrývá opravdové poklady.

Dostali jste i vy chuť na pár dobrodružných lyžařských dnů v hotspotu Alp? Na špičkovou wellness a skvělou kuchyni? Naplánujte si pobyt v Söldenu.

www.central-soelden.com

 

Víte, že…

ice Q_Fotograf Markus BstielerRestaurace ice Q byla otevřena v prosinci 2013 a je pravděpodobně jednou z nejpůsobivějších budov v Alpách. Ocel, dřevo, kámen a sklo propůjčily působivé skleněné fasádě s plochou 900 m² jedinečný a impozantní vzhled. Nachází se tu nejen výtečná restaurace, ale i salonek ice Q k pořádání soukromých oslav a malých večírků. Díky současné slávě nutno však rezervovat stůl týdny dopředu.

 

Written by Natascha Kames