Jemná vůně vlasových přípravků, které slibují ženám krásné vlasy plné lesku a síly, láká ke koupi. Jaké je však skutečné složení přípravků a podle čeho vybírat šampon či vlasový krém? Na to jsme se zaměřili s tricholožkou Lenkou Kašpaříkovou z vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health. 

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben) obsahuje většina šamponů, které můžeme běžně zakoupit v drogériích. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. „Aniž si to možná uvědomujeme, setkáváme se s parabeny denně. Kosmetika využívá především jejich antibakteriálních účinků, díky nimž dochází u výrobků k prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, včetně šampónů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health. Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, a přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu. Když se rozhodnete, vyhledávat kosmetiku bez obsahu těchto konzervačních látek, musíte velmi pečlivě sledovat údaje na etiketách produktů. Nemusíte se bát, že by kosmetika byla následně méně účinná, protože účinek parabenů je pouze v oblasti trvanlivosti, nikoliv účinnosti.

Na etiketách šamponů jsou parabeny označeny velkým písmenem E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným.

Sulfáty

tricholožka Lenka Kašpaříková

Druhou neméně častou škodlivou látkou v kosmetice jsou sulfáty, které obsahuje v různých podobách až 95 % všech šampónů. Důvod je velmi jednoduchý – zvyšují pěnění přípravků a spotřebitel má následně pocit, že šampon skutečně funguje. Tricholožka Lenka Kašpaříková však tento častý mýtus zcela vyvrací: „V poradně se často setkávám s názorem, že čím více šampon pění, tím lepší účinek musí mít. Opak je pravdou. Nejčastěji využívané sulfáty Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES) ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči.“

Právě z těchto důvodů výrobci kvalitní vlasové kosmetiky nahrazují sulfáty jemnějšími a šetrnějšími variantami. Při prvním použití šamponu bez obsahu sulfátů bude řada lidí zaskočena, že nemají obvyklou bohatou hustou pěnu, ale naopak jemně pěnivý krém, s jehož pomocí odstraní z vlasů všechny nečistoty a přebytečnou mastnotu. Obvyklé sulfáty SLS a SLES jsou v přírodní vlasové kosmetice a v šamponech bez obsahu sulfátů nahrazeny pěnícími látkami získanými z kokosového oleje, obilí či cukru. „Naopak k látkám, které bychom na etiketách šamponů měli vyhledávat, patří Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium Lauryl Sulfoccinate, Decyl Glucoside, Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate. Pokud je ve složení najdeme, je to jeden z ukazatalů, že šampon je opravdu vyroben kvalitně bez obsahu zdraví ohrožujících látek,” říká Lenka Kašpaříková.

Na etiketách šamponů jsou sulfáty označeny jako Sodium lauryl nebo SLS a dále jako laurethsulfát sodný (Sodium laureth sulfate, SLES).

trichologické vyšetření

Na jaké další látky si dát pozor podle tricholožky:

  • Diethanolamin (DEA) – nastávající maminky by měla zajímat látka způsobující poškození mozku plodu. Je nejen karcinogenní, ale ve vyšší koncentraci připravuje tělo o schopnost přijímat cholin důležitý pro tvorbu mozkového přenašeče acetylcholinu. Přestože v šamponech je látka obsažena v nízké koncentraci, je opatrnost při jejich opakovaném a dlouhodobém používání určitě na místě.
  • Polyetylene Glycol – najdeme v širokém spektru kosmetických přípravků, ať se jedná o vlhčené ubrousky, deodoranty, rtěnky, pleťové vody či samotné šampony na vlasy. Bohužel dlouhému seznamu jejich využití se rovná i počet nežádoucích účinků na lidské tělo. Jmenovat můžeme poškození jater a ledvin, rakovinotvorný efekt či podráždění sliznic. Na etiketách šamponů je označován zkratkami Propylene Glycol (PG), Polyetylene Glycol (PEG), Ethylene Glycol (EG).
  • Uhelný dehet ( FC&C, D&C) – nejčastěji se objevuje v šamponech a tonicích, která napomáhají odstranit lupy či vši. Vzhledem k tomu, že se jedná o karcinogen, zakázala jej EU a nyní by se již přípravky s jeho obsahem neměly objevovat. „O lupech začíná většina lidí uvažovat až v okamžiku, kdy ve vlasech či na ramenou nachází šupinky kůže. Příčin vzniku lupů může být celá řada. Často se jedná o špatně smytou vlasovou kosmetika. Reakce se následně projeví právě tvorbou lupů a podrážděním pokožky hlavy. Pro uklidnění vlasové pokožky naopak doporučuji volit šampony s obsahem mořského kolagenu, který má silné zklidňující a regenerační účinky,“ radí tricholožka. Následně řešit lupy vlasovou kosmetikou, která zamezuje nadměrnému šupinatění, reguluje vyměšování mazu a potírá množení mikroorganismů a plísní.
  • Ftaláty (DBP, DEP) – chemické látky se všestranným využitím nejen v kosmetice, ale i při výrobě PVC či v jiných běžně používaných výrobcích. Jejich velké nebezpečí spočívá v tom, že se postupně uvolňují do ovzduší a ohrožují zdraví člověka. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdeme v parfémech, toaletních vodách či pudrech. „Ftaláty jsou toxické látky, které ohrožují zdraví jater a ledvin, i zvyšují riziko vzniku alergií. Jejich nebezpečí tkví ve snižování plodnosti žen i mužů a v ohrožení vývoje plodu. Při dlouhodobém používání přípravků s jejich obsahem může dojít u těhotných žen k ukládání v mateřském mléku,“ upozorňuje na účinky ftalátů tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health. 

Jak na správný výběr šamponu na vlasy

  1. Šampon vždy vybírejte podle problematiky a aktuálního stavu vlasů.
  2. Pokud si nejste jistá, vybírejte vlasovou kosmetiku s odborníkem, například s trichologem, který na základě trichologického vyšetření zjistí, co přesně vlasy a pokožka hlavy potřebují.
  3. Pozor na časté střídání vlasových preparátů, včetně šamponu. Rovněž se vyvarujte přípravkům 2 v 1 a raději investujte do kvalitní vlasové masky.
  4. Zdravé vlasy mohou vyrůst pouze ze zdravé vlasové pokožky, proto není od věci vyzkoušet také šampon určený pouze na vlasovou pokožku. Budete překvapeni jeho účinky a následnou kvalitou vlasů.
  5. Pokud se vám vlasy více mastí a myjete je častěji než 2x týdně, vyhněte se šamponům s označením hydratační, vyhlazující, pro vlnité či kudrnaté vlasy. Takto označené vlasové přípravky vlasy více promašťují, čímž i více zatěžují vlasovou pokožku, která se o to více mastí.

 

Written by Kateřina Novotná