Když se řekne Norimberk, někomu z nás se vybaví vůně pečených párků, zázvorového chleba nebo ruch a poezie vánočních trhů. Jiný má toto město spojené s velkými jmény světového umění, jako je především renesanční malíř a myslitel Albrecht Dürer, jeho přítel, právník a humanista Willibald Pirckheimer, nebo sochař Veit Stoss…

V každém případě je to krásné město, moderní i historické, které leží blízko našich hranic a láká k návštěvě. Norimberk je druhé největší město Bavorska. Z Prahy tam můžete být za tři hodiny a díky tomu je to pro nás místo, kam se dá zajet na prima výlet nebo tu strávit pohodový víkend.

Co byste měli určitě vidět:

Hrad Kaiserburg

Dominantou celého města je nepochybně Císařský hrad (Nürnberger Kaiserburg), který byl v 16. století vystavěn na místě původního kurfiřtského hradu z 11. století. Během středověku byl sídlem většiny císařů Svaté říše římské a je jednou z nejvýznamějších staveb tohoto období. Vládl zde například Ludvík Bavorský či Karel IV. Během návštěvy si můžete prohlédnout rytířské sály, císařské nádvoří, kapli či kašnu. Hrad má také svoji pověst: Podle ní zde loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, přeskočil na svém koni zeď a získal tak svobodu. Že by byl něco slyšel o Šemíkovi a Horymírovi?

 

Dům Albrechta Dürera

 

Dům, v němž žil a tvořil slavný německý renesanční malíř Albrecht Dürer (1471-1528), se nachází na Albrecht Dürer Strasse. Dürer dům zakoupil v roce 1509 a žil v něm se svou ženou Agnes, dětmi, matkou a tovaryši až do své smrti. Hned po vstupu do domu se můžete přenést zpět do 16.století a prohlédnout si renesananční obytné místnosti a kuchyň. Ve druhém patře najdete Dürerovu tiskařskou dílnu, seznámíte se s různými tiskařskými technikami, a také lakovnu, kde je prezentován postup výroby deskového obrazu. Ve třetím patře se od roku 2010 nachází grafický kabinet. Součástí expozice je i multimediální show Albertus Dürer Noricus.

 

Hauptmarkt

Norimberský Hauptmarkt o rozloze 5 000 m² je proslulý konáním různých výročních trhů a festivalů. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří vánoční trhy Christkindlesmarkt, bleší trhy Trempelmärkte či festival Alstadtfest. Dominantou historického náměstí je gotický kostel Panny Marie Frauenkirche s unikátním orlojem. Kostel dal vystavět roku 1355 císař Karel IV. Další památkou je 19 metrů vysoká kašna Schöner Brunnen ve tvaru gotické věže s proslulým Zlatým prstenem. Určitě si na něj sáhněte, prý dovede splnit tajná přání… Náměstí obklopují historické měšťanské domy, kavárny a restaurace.

 

Stadtmuseum Fembohaus NürnbergMěstské muzeum

Stadtmuseum sídlí domě Fembohaus, nejlépe zachovalém renesančním domě v Norimberku. V horním patře se můžete podívat na působivě zpracovanou prezentaci a také na model Norimberku, jak město vypadalo před spojeneckými nálety v roce 1945.

 

Jak se do Norimberku dostanete?

Autem je to velmi jednoduché, v podstatě nesjedete z dálnice a cesta trvá okolo tří hodin. Pokud ale chcete mít volné ruce, využijte například pohodlné cestování IC Busem Deutsche Bahn, který odjíždí z Prahy několikrát denně a cesta stojí od 19 eur.

http://www.bahn.com/cz

 

 

 

 

Norimberk, foto Uwe Nicklas

Nemocnice Svatého ducha
Nemocnice Svatého ducha
Řetězový most
Řetězový most
Nové muzeum
Nové muzeum
Norimberská opera
Norimberská opera
Město v noci
Město v noci
Ulička Weissberger
Ulička Weissberger

Written by Jakub Machač