Pokud přemýšlíte o lyžování v Itálii, vypravte se do Bormia. Čeká vás pohoda a krása všude, kam se podíváte: na skvěle upravených sjezdovkách, v úzkých uličkách středověkého města i na jídelních lístcích místních hospůdek.

Lyžování nabízí především svah Cima Bianca (3025 metrů), který se tyčí nad městem. Moderní velká kabinová lanovka, které zde čeští lyžaři říkají tramvaj, vás vyveze až do výšky 3000 metrů, kde okamžitě narazíte na první možnou zastávku. A určitě ji doporučujeme. Z oken Ristorante Heaven 3000 máte okolo sebe téměř na dosah štíty hor i kroužící velké ptáky ve vzduchu. Rodina, jíž tento podnik patří, si své návštěvníky dobře pamatuje, a pokud se za rok vrátíte, dostane se vám srdečného přivítání. Jídlo je zde samozřejmě skvělé jako téměř všude v okolí, nechybí ani bombardino či lokální destiláty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z vrcholu Cima Bianca můžete sjet po různých cestách až dolů do Bormia. Obtížnost sjezdovek se většinou pohybuje na zlaté – přesněji řečeno červené – střední cestě. Najdete tu ale i obtížné černé úseky, na které je možné odbočit, a naopak v „základním táboře“, ve výšce okolo dvou tisíc metrů, nechybí ani modrá sjezdovka a lyžařská škola. Jednotlivé varianty sjezdu lze díky množství vzájemných propojek kombinovat tak, že desetikilometrový sjezd celé hory pokaždé absolvujete trochu jinak. Pokud pojedete skutečně odshora až dolů, překonáte přitom převýšení téměř 1800 metrů! Síť sjezdovek sice není příliš rozsáhlá, čítá celkem 35 km, ale nabízí řadu možností a nudit se nebudete.

Jednou z  možností pro náročné je závodní trať pro sjezd mužů Stelvio. Jde o čtyři kilometry adrenalinu na trati, kde každoročně probíhá jeden nejtěžších sjezdů mužské části Světového poháru.

V roce 2005 se v Bormiu konalo Mistrovství světa v alpském lyžování a při té příležitosti celé lyžařské středisko prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

121 (kopie)Après ski v Bormiu patří k nejhezčí části zimní dovolené v této oblasti. Starobylé centrum s historií datující se již od raného středověku nabízí večerní procházky romantickými uličkami a každé pondělí večer probíhá vítání nových turistů na náměstí Piazza Cavour s ochutnávkou místních specialit a živou hudbou zdarma.

Bormio je navíc známé lázeňské město. Teplé minerální prameny, již prýští nedaleko nad ním, objevili už Římané, když tudy táhli napříč Alpami. Historie starých lázní, Bagni Vecchi, se píše přes 2000 let. Jsou položeny nad městem a nabízejí neopakovatelný výhled na celé údolí, který může být mnohem romantičtější, když si jej budete vychutnávat naloženi po krk do teplé vody venkovního termálního bazénu.

Bagni Vecchi jsou rozděleny do šesti oblastí (Bagni Romani, Bagni dell’Arciduchessa, Grotta Sudatoria, Bagni Medievali, Bagni Imperiali a venkovní bazén), každá část nabízí svou originální strukturu. Jsou tu turecké lázně, sauny s různými teplotami, vodopády termálních vod, relaxační bazének, kde pod hladinou hraje hudba a střídají se různé světelné atmosféry. Plavat můžete i v chodbičkách vyhloubených ve skále. Tuto návštěvu určitě nevynechejte, je to jedinečný zážitek. Klid a pohodu pro relaxaci zaručuje i věková hranice pro návštěvníky: vstup je povolen pouze dospělým.

Nově zrekonstruované termální lázně Bagni Nuovi jsou naopak nedaleko centra a vstup do nich nemá věkové omezení. Nabízejí vnitřní a venkovní bazény, tobogan, saunu, turecké lázně a relaxační zóny.

Ceny v eurech

Skipas Bormio

Dospělí, 1 den                      43

Dospělí, 6 dní                     190.5

Děti, 1 den                            35

Děti, 6 dní                           133

Senioři,1 den                        35

Senioři, 6 dní                     136.5

 

Bagni Vecchi, Bagni Nuovi

Vstup na celý den              42 během týdne, 47 o víkendu

Après ski od 16.30             35 , reps. 39

Bormio

Pohled na horské vrcholy z okna Ristorante Bormio 3000
Pohled na horské vrcholy z okna Ristorante Bormio 3000
Sedačkových lanovek je dost a fronty téměř žádné
Sedačkových lanovek je dost a fronty téměř žádné
Slunečné lázně
Slunečné lázně
Jeden z penzionů se skvělou restaurací
Jeden z penzionů se skvělou restaurací
Sněhobílý manšestr
Sněhobílý manšestr
V městečku jsou hory všude na dosah
V městečku jsou hory všude na dosah
Jedna z uliček Bormia
Jedna z uliček Bormia
Horský kostelík
Horský kostelík
Středověká věž, dominanta hlavního náměstí
Středověká věž, dominanta hlavního náměstí
Malovaný strop v jednom z kostelů Bormia
Malovaný strop v jednom z kostelů Bormia

 

 

 

Written by Jana Veselá