Je to parta lidí, která společně pracuje více než dvacet let. Manželé Mark a Mo Constantine s Rowenou Bird a dalšími svými kamarády v městečku Poole v britském hrabství Dorset už zamlada vytvářeli vlastní produkci přírodní kosmetiky. Nejprve pracovali pro značku The Body Shop, v 90. letech založili vlastní zásilkový obchod Cosmetic to Go a v roce 1995 vznikla značka LUSH. A to byla trefa do černého.

6820978174_f00f674424_o

Lush zdomácněl v anglických obchodech a rozlétl se i do celého světa. Současný kreativní tým je složený ze stejné party lidí, která spolupracuje už oněch 20 let. Někteří k nim přibyli, třeba syn Constantineových Simon. Ten spolu se svým tátou Markem stojí především za originálními vůněmi, kterými jsou produkty Lush tak typické.

Poole a prvni LUSH obchod

Poole a první obchod LUSH

Lush používá ve svých produktech skutečně čerstvé ovoce, mořské řasy, rostlinná másla a oleje, přírodní silice a další čisté a kvalitní ingredience (nenajdete v nich například koncentráty a pouhé extrakty atd.). Lush je 100% vegetariánská a z 74 % veganská kosmetika. Nepoužívá suroviny ze zvířat, netestuje na zvířatech  a ani neodkupuje suroviny na zvířatech testované. Kosmetika obsahuje minimum konzervačních látek, výrobci se snaží nejdříve vyhledávat suroviny přírodního původu a až druhotně využívat syntetické látky. Mnoho výrobků je čistě přírodních. Syntetické látky obsažené v Lush výrobcích jsou dlouhodobě prokázané jako bezpečné a účinné. Pro snížení potřeby konzervačních látek i obalů Lush vyrábí mnoho produktů v tuhé formě (šampuky, masážní oleje, deodoranty…).

Mo, Mark a Rowena Bird

Mo a Mark Constantine s Rowenou Bird v počátcích podnikání

Všechny obaly jsou recyklovatelné a černé kelímky můžete po spotřebování produktu přinést zpět do obchodu a dostanete slevu nebo dárek zdarma. K výrobě jsou využívány suroviny z obnovitelných zdrojů nakupované za podmínek Fair Trade a je podporována místní ekonomika v zemích, které suroviny dodávají nebo vyrábějí.

Specialitou této značky je to, že výrobky nejsou anonymní: jsou vždy označené samolepkou, která udává, kdo a kdy daný produkt vyrobil. Pro Lush prostě pracuje více lidských rukou než strojů.

6102533485_fa0bb1ec6c_oMezi nejoblíbenější a nejprodávanější produkty Lush patří šumivé koule do koupele, mýdla, která si můžete nechat ukrojit na váhu dle libosti, masážní oleje, vlasová péče a parfémy. Kromě stálých bestsellerů a sezonních kolekcí Lush neustále přichází s novinkami – v roce 2012 to byla například dekorativní kosmetika, modelína do vany a v roce 2013 zbrusu nová řada parfémů z dílny Gorilla Perfumes.

lush-kitchen

Vítejte v LUSH Kitchen

Na jaře roku 2014 se v Poole otevřela i „kuchyně LUSH“ – LUSH Kitchen. Malé studio, kde se denně vyrábějí skutečně čerstvé produkty v limitovaném množství a okamžitě se zasílají zákazníkům, kteří si je mohou koupit přes britský e-shop. Jedná se o produkty sezonní, produkty, které se celosvětově už neprodávají, ale patřily v minulosti mezi velké oblíbence, nebo speciální produkty vymyšlené jen pro LUSH Kitchen.

V současné době existuje 830 obchodů v 51 zemích, ale značka si stejně jako před téměř dvaceti lety drží stejný standard a hlavně stále ctí svou filozofii: vyrábět čerstvé a co nejvíce přírodní kosmetické produkty s ohledem na životní prostředí.

V ČR LUSH prodává v zatím jediné prodejně v pražském OC Palladium a přes e-shop www.lush.cz.

 

LUSH

Jedna z anglických prodejen LUSH
Jedna z anglických prodejen LUSH
Velikonoční kolekce
Velikonoční kolekce
Lush používá pro výrobu skutečné rostliny
Lush používá pro výrobu skutečné rostliny
Je libo mrkvičku?
Je libo mrkvičku?
Tělová péče je velmi oblíbená
Tělová péče je velmi oblíbená
Vůně do koupele
Vůně do koupele
Mark a Mo ve svém londýnském obchodě
Mark a Mo ve svém londýnském obchodě

Written by Kateřina Novotná